Dwie skrzynki jabłek, ale dwie skrzynki wina

 
Dwie skrzynki jabłek, ale dwie skrzynki wina
20.05.2019
Dziękuję za odpowiedź na pytanie: https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/Cztery-jablka-ale-piec-jablek;19279.html, ale nie chodziło mi o pierwszy rzeczownik (tę zasadę znam), ale o drugi rzeczownik w podanych przykładach.
2 skrzynki JABŁEK (D, l. mn.)
2 skrzynka WINA CZERWONEGO (D, l. poj., a nie WIN)
2 skrzynki PIWA (D, l. poj., a, a nie: PIW)
Chciałam się upewnić, czy rzeczowniki niepoliczalne są w takich przypadkach w liczbie pojedynczej, a policzalne – w liczbie mnogiej?

Szanowna Pani,
przepraszam za błędne odczytanie Pani intencji. Jeśli chodzi o rzeczowniki niepoliczalne, to rzeczywiście z określeniami miar występują one w liczbie pojedynczej (dwie lampki wina, trzy skrzynki piwa, dwa kanistry benzyny, trzy kilo cukru, dwie szklanki mąki itd.). Nieco inaczej jest z rzeczownikami policzalnymi – tu zwykle stosujemy liczbę mnogą (trzy skrzynki jabłek, dwie siatki buraków), ale są także sytuacje, w których – niejako wbrew logice – stosuje się liczbę pojedynczą (kilo marchewki). Dokładniej omawiam to w poradzie „Ilość dorsza, połów łososia” (https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/i-Ilosc-dorsza-i-i-polow-lososia-i;16994.html).

Z pozdrowieniami
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2020

Przyłącz się do V edycji plebiscytu PWN i zgłoś swoją propozycję.
UWAGA! Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe, ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!
Powiedz o plebiscycie swoim znajomym.

Głosy można oddawać do
30 listopada 2020 r.

Wyślij
Weź udział w akcji „Młodzieżowe Słowo Roku 2020”!