Dwie skrzynki jabłek, ale dwie skrzynki wina

Dziękuję za odpowiedź na pytanie: https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/Cztery-jablka-ale-piec-jablek;19279.html, ale nie chodziło mi o pierwszy rzeczownik (tę zasadę znam), ale o drugi rzeczownik w podanych przykładach.
2 skrzynki JABŁEK (D, l. mn.)
2 skrzynka WINA CZERWONEGO (D, l. poj., a nie WIN)
2 skrzynki PIWA (D, l. poj., a, a nie: PIW)
Chciałam się upewnić, czy rzeczowniki niepoliczalne są w takich przypadkach w liczbie pojedynczej, a policzalne – w liczbie mnogiej?

Szanowna Pani,
przepraszam za błędne odczytanie Pani intencji. Jeśli chodzi o rzeczowniki niepoliczalne, to rzeczywiście z określeniami miar występują one w liczbie pojedynczej (dwie lampki wina, trzy skrzynki piwa, dwa kanistry benzyny, trzy kilo cukru, dwie szklanki mąki itd.). Nieco inaczej jest z rzeczownikami policzalnymi – tu zwykle stosujemy liczbę mnogą (trzy skrzynki jabłek, dwie siatki buraków), ale są także sytuacje, w których – niejako wbrew logice – stosuje się liczbę pojedynczą (kilo marchewki). Dokładniej omawiam to w poradzie „Ilość dorsza, połów łososia” (https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/i-Ilosc-dorsza-i-i-polow-lososia-i;16994.html).

Z pozdrowieniami
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski