Dywiz w nazwach miejscowości

Dywiz w nazwach miejscowości
11.09.2017
11.09.2017
Szanowni Państwo,
zastanawiam się, gdzie można znaleźć regułę, na którą powołał się prof. Bańko: https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/Nurzec;15219.html. Zgodnie z nią powinno się pisać stacja Ursus Niedźwiadek, prawda? W dyktandzie warszawskim nazwa tej stacji była jednak zapisana z łącznikiem. Prosiłbym o komentarz.
Z wyrazami szacunku
Czytelnik
Obawiam się, że mamy do czynienia z poplątaniem pojęć. Wyjaśnijmy zatem wszystko po kolei. Wyraz stacja ma różne odniesienia. Jeśli stoi przed nazwą miejscowości, jest tylko nazwą gatunkową (rodzajową) miejsca zatrzymywania się pociągów i piszemy go małą literą, np. Rozpoczęła się przebudowa stacji Włoszczowa. Czasem jednak tego rodzaju nazwy pospolite – zazwyczaj rzeczowniki: folwark, huta, kolonia, letnisko, osada, osiedle, ośrodek, parcela, stacja, tartak, wieś, zdrój – wchodzą w skład nazwy własnej geograficznej jako drugi człon identyfikujący. Wówczas takie odapelatywne rzeczowniki zapisujemy od wielkiej litery i z dywizem, por. np. Bagienice-Folwark, Rokotów-Kolonia, Rutka-Tartak, Sochaczew-Wieś, Busko-Zdrój. Tak też jest w wypadku założonej na początku XX wieku osady robotników pracujących przy budowie linii kolejowej Białystok – Siedlce, którą to osadę nazwano Nurzec-Stacja dla odróżnienia od nieodległej wsi o nazwie Nurzec. Tak więc nazwa Nurzec-Stacja to nazwa osady, a nie przystanku kolejowego, który nosi nazwę Nurzec, por. W osadzie Nurzec-Stacja znajduje się stacja kolejowa Nurzec.
Nazwę Warszawa-Ursus-Niedźwiadek – podobnie jak Warszawa-Praga-Północ, Gdańsk-Krakowiec-Górki Zachodnie, Kraków-Łagiewniki-Borek Fałęcki – piszemy z dywizem na mocy reguły, która mówi, iż z łącznikiem należy pisać nazwy miejscowości, jeśli są złożone z dwóch lub więcej członów, które wspólnie identyfikują jednostkę administracyjną lub geograficzną, a więc miejscowość lub jej część, np. dzielnicę. Poprzedzenie nazwy miejscowej wyrazem pospolitym stacja nie wpływa na pisownię toponimu.
Adam Wolański
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego