Feminatyw (ta) doktora i jego skrót

Dzień dobry,

jak wygląda odmiana skrótu od feminatywu „(ta) doktora”?

Z góry dziękuję za odpowiedź

DN

Nim odpowiemy na pytanie, chcielibyśmy zaznaczyć, że jeśli tylko w uzusie (użyciu) funkcjonują oboczne formy: (ta) doktora i doktorka, (ta) magistra i magisterka, (ta) ministra i ministerka oraz (ta) premiera i premierka, to warto się posługiwać tymi drugimi. Zostały one utworzone w sposób typowy dla nazw żeńskich, por. np. aktor aktorka, lekarz lekarka, nauczyciel nauczycielka, i nie są – wbrew temu, co myślą niektórzy – zdrobnieniami. Tymczasem formy typu: (ta) doktora są utworzone według modelu słowotwórczego, który nie służy obecnie do urabiania nazw żeńskich od męskich. Formę skrótu rzeczownika (ta) doktora omówiliśmy szczegółowo w poradzie pt. Skrót od doktorka.

Jeśli jednak – z jakichś powodów – w tekście trzeba się posłużyć skrótem feminatywu (ta) doktora, to należy go utworzyć przez tzw. kontrakcję (łac. abbreviatio per contractionem): doktoradra. W przypadkach zależnych należy po skrócie stawiać kropkę albo też można dołączać do skrótu końcówki fleksyjne (wówczas już bez kropki; D. dry, C. drze, N. drą, Ms. o drze), por.:

  • Dziś nie było dra. (= doktory) Janiny Kowalskiej albo Dziś nie było dry (= doktory) Janiny Kowalskiej.
Adam Wolański