Foxx

W pewnym filmie występuje aktor o nazwisku Foxx. Jak w miejscowniku będzie ono wyglądać?

Pozdrawiam

DG

Nazwisko to wymawia się zapewne [foks], w związku z tym w wymowie nie ma problemu – [fokśe]. Zgodnie z regułą ortograficzną [38], podawaną przez duże słowniki ortograficzne PWN, np. internetowy, powtórzone spółgłoski zachowujemy, np. Mann, o Mannie, Gott, o Gotcie.

Co prawda trudno powiedzieć, czy nasz przypadek jest identyczny, jednak musimy się na tej regule oprzeć. W związku z tym trzeba uznać, że najwłaściwsza z możliwych będzie pisownia Foxksie.

Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski