Heteryk, heteryczny

Tłumaczę tekst o aktywistach LGBT, w którym często pojawia się przymiotnik straight. Czy Sz. Poradnia ma jakiś pomysł, jak go przełożyć? Heteroseksualny jest długie i formalne, chodzi mi o odpowiednik homo/gejowski/lesbijski. Heteryczny? Heterowy? (np. styl ubioru).

Z góry dziękuję

D.

Szanowna Pani,

od dobrych kilku lat istnieje rzeczownik heteryk ('osoba heteroseksualna'), którego zresztą dotyczyła nasza porada z 2016 roku. Jej regularnym przymiotnikiem jest heteryczny, coraz częściej występujący w tekstach. Sądzę, że jest to dobry odpowiednik angielskiego straight w znaczeniu, które Panią interesuje.

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski