Interpunkcja wiadomości elektronicznych

 
Interpunkcja wiadomości elektronicznych
20.10.2017
Szanowni Państwo,
porada https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/Kiedy-i-czym-zamykac-zdanie;5860.html przypomniała mi o dylemacie, który nieraz mam, pisząc esemesy lub wiadomości przez Facebooka itp. Czy wiadomość typu Może, Nie, Godz. 18 zamykać kropką? Z porady tej wynikałoby chyba, że nie. Zastanawiam się jednak, czy lakoniczne teksty esemesów nie są bliższe raczej dialogom w beletrystyce niż sloganom reklamowym na plakatach.
Z wyrazami szacunku
Czytelnik
Z powołanej w pytaniu porady wynika li tylko, że zdań, które tworzą samodzielne teksty, nie zamykamy kropką. Przykładem takich zdań są slogany reklamowe. Nie widać natomiast paraleli między zdaniami-sloganami a zdaniami-wiadomościami przesyłanymi za pośrednictwem elektronicznych komunikatorów. Wiadomości typu: Może, Nie, Godz. 18 nie stanowią samodzielnych wypowiedzeń. Są odpowiedziami na pytania, inicjują wymianę dialogową w tzw. języku zapisanym. Teoretycznie zatem powinniśmy na końcu tego rodzaju wypowiedzeń (zdań lub równoważników zdań) stawiać kropki, jeśli nie są konieczne inne znaki kończące zdania.
Adam Wolański
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2020

Przyłącz się do V edycji plebiscytu PWN i zgłoś swoją propozycję.
UWAGA! Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe, ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!
Powiedz o plebiscycie swoim znajomym.

Głosy można oddawać do
30 listopada 2020 r.

Wyślij
Weź udział w akcji „Młodzieżowe Słowo Roku 2020”!