Jeszcze o funkcjonalizacji i funkcjonalizowaniu

Szanowni Państwo,
co do słowa sfunkcjonalizowany: w sensie użytym w zapytaniu: https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/Sfunkcjonalizowany;19138.html pochodzi ono z języka specjalistycznego, a właściwie żargonu chemików organików i nie ma nic wspólnego z funkcjonalnością. Funkcjonalizacja to dołączenie tzw. grupy funkcyjnej zmieniającej właściwości np. materiału czy związku chemicznego, a takie nietypowe utworzenie słowa wynika z ang. functionalization, zaś grupa funkcyjna w tym języku to functional group. Grupa funkcyjna zresztą nazywana jest w żargonie funkcją.
Łukasz
Szanowny Panie,
dziękuję za wyjaśnienie i uzupełnienie. Jak widać, w terminologii chemicznej rzeczownik funkcjonalizacja występuje w swoistym znaczeniu. Jeśli odpowiada mu użycie czasownikowe – ‘przeprowadzać funkcjonalizację’ to funkcjonalizować, to wywody przedstawione w poradzie pozostają w mocy.
Z wyrazami szacunku
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski