Moholy-Nagy

Szanowni Państwo,

chciałabym się upewnić co do rekomendowanego modelu odmiany nazwiska László Moholy-Nagy (na stronie https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/odmiana-i-zapis-nazwisk-wegierskich;12002.html). O ile mi wiadomo, wybór wzorca fleksyjnego zależy od wymowy nazwiska obcego, ale nazwisko Kodaly w wymowie kończy się na ‘j’ [Kodaj], natomiast Moholy - na ‘i’ [Moholi]. Czy wobec tego to drugie nazwisko nie powinno się odmieniać: Moholyego-Nagya, Moholyemu-Nagyowi, Moholym-Nagyu?

Istotnie, pierwszy człon nazwiska węgierskiego artysty kończy się w wymowie na [i], a zatem zastosujemy tu odmianę przymiotnikową. Podane przez Panią formy deklinacyjne są więc poprawne.

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski