Odmieniamy imię psa tożsame z rzeczownikiem pospolitym

Ad. do porady https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/Aksel;13513.html

A jak będzie z odmianą imienia psa? Ma na imię Axel od nazwy piruetu/skoku w łyżwiarstwie figurowym, nie od imienia mężczyzny. Czy zatem wołam Aksla, czy też Aksela? Mówię o Akslu czy Akselu? To samo dotyczy imienia psa: Kapsel — nie ma Kapsla czy Kapsela?

Z góry dziękuję za odpowiedź

Ewelina Likowicz

Ogólna zasada odnosząca się do polskich nazw własnych osobowych (w tym także imion własnych zwierząt i roślin) zakończonych na -el mówi, że jeśli tylko w równobrzmiących z nimi rzeczownikach pospolitych tracą w odmianie samogłoskę -e-, odmieniane są z opuszczeniem jej w przypadkach zależnych, por. np.

  • Aksel – D. Aksla, C. Akslowi, Ms. o Akslu;
  • Dekiel – D. Dekla, C. Deklowi, Ms. o Deklu;
  • Kapsel – D. Kapsla, C. Kapslowi, Ms. o Kapslu.
Adam Wolański