P.o. dyrektor

Szanowni Eksperci,

chciałbym poznać Państwa opinię na temat poprawności zapisu p.o. dyrektora i dopuszczalności jego stosowania w pismach urzędowych. Wiem, że temat przewijał się przez Poradnię wielokrotnie i że słowniki dają pierwszeństwo zapisowi  p.o. dyrektor, a formę  p.o. dyrektora traktują jako potoczną. Natrafiłem jednak na artykuł Macieja Malinowskiego stawiający tę sprawę w nieco innym świetle: https://obcyjezykpolski.pl/tylko-p-o-dyrektora.

Z wyrazami szacunku

Piotr Michałowski

Szanowny Panie,

skrót p.o. funkcjonuje jak przedrostek (więcej na ten temat w poradzie prof. Mirosława Bańki) i to z tego powodu wymaga związku zgody (p.o. dyrektor, rozmawiałam z p.o. dyrektorem itd.). Prawdą jest jednak, że coraz powszechniej jest stosowany z rzeczownikami w dopełniaczu, w związku rządu (p.o. dyrektora, rozmawiałam z p.o. dyrektora) i konstrukcja ta jest coraz rzadziej odbierana jako potoczna.

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski