Pro Simfonica

Szanowni Państwo,

pytanie dotyczy zasad deklinacji słów obcych (lub niby obcych) zakończonych na -ica. Dla przykładu: zespół muzyczny Pro Simfonica w mianowniku, przyjmie formę w dopełniaczu Pro Simfonici (jak forsują niektórzy i dalej np. z Pro Simfonicą), czy jednak Pro Simfoniki (i z Pro Simfoniką itd.). Druga opcja wydaje mi się bardziej zgrabna mimo odejścia od pis formy podstawowej, ale nie mogę odszukać reguły, która dałaby mi jednoznaczną odpowiedź.

Z poważaniem, K. Lembicz

Szanowny Panie,

w nazwach zakończonych na ca wymawiane jako [ka] zmieniamy cw kw dopełniaczu, czyli w tym przypadku, w którym w wymowie dochodzi do wymiany [k] : [ki]. W pozostałych przypadkach zachowujemy w pisowni c, a zatem:

M. Pro Simfonica

D. Pro Simfoniki

C. Pro Simfonice

B. Pro Simfonicę

N. Pro Simfonicą

Ms. (o) Pro Simfonice

W. Pro Simfonico!

Więcej informacji na ten temat można znaleźć w niedawnej poradzie dotyczącej nazwy Benfica.

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski