Przecinki przed frazami bezokolicznikowymi

Szanowni Państwo,
w wielu poradach (np. https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/zamiast;13171.html) prof. Bańko zaleca niestawianie przecinka przed spójnikiem niż wprowadzającym człon bezokolicznikowy. A co np. z takim zdaniem: W poradnikach pisze się raczej, gdzie przecinki stawiać niż gdzie ich nie stawiać? Skoro mamy go nie stawiać przed niż, to (za cyt. poradą) nie powinno go być także przed gdzie. A to już wygląda nieco dziwnie.
Z wyrazami szacunku
Czytelnik
W swoich poradach prof. Mirosław Bańko odwołuje się bezpośrednio do zasady [379] w WSO, która mówi, że przed niezdaniowym niż nie umieszcza się przecinka. Jednakże owa zasada nie jest ilustrowana żadnym przykładem z frazą bezokolicznikową.
Prof. Edward Łuczyński, który dość szczegółowo przebadał współczesną polską interpunkcję (por. Współczesna interpunkcja polska, Gdańsk 1999), stwierdza natomiast, że wypowiedzenie z członem bezokolicznikowym po spójniku można w niektórych wypadkach uznać za złożone, a sam bezokolicznik za równoważnik zdania, por. np. Woleli oszukiwać, by/ale zwyciężać.
Oznacza to, że norma interpunkcyjna zawarta w słownikach ortograficznych nie kodyfikuje wszystkich kontekstów niż, z którymi przychodzi nam się borykać w praktyce.
W przywołanym w pytaniu wypowiedzeniu przecinek przed gdzie jest jak najbardziej konieczny.
Adam Wolański