Reforma pisowni – odcinek 4

Szanowni Państwo,

mam pytanie natury organizacyjnej na temat tej niedawno ogłoszonej przez Radę Języka Polskiego reformy ortografii, która powinna wejść w życie 1 stycznia 2026 roku. Otóż, czy nie będzie okresu przejściowego, w którym będą uważane za prawidłowe zarówno stara, jak i nowa pisownia? Czy natomiast do 31 grudnia 2025 roku nie zaleca się pisać według nowej pisowni?

Nie znalazłem odpowiedzi na to pytanie na stronie Rady Języka Polskiego i na razie nie mam lepszego pomysłu, niż zapytać o to Państwa. Zwłaszcza ciekawe jest (choć rozumiem, że chyba decydować o tym będą podmioty edukacyjne), według której pisowni uczniowie powinni pisać maturę w 2025 r.

Z poważaniem,

D. Mierzejewski

Rada Języka Polskiego przy Prezydium PAN wydała komunikat o reformie pisowni, która wejdzie w życie 1 stycznia 2026 r., w maju 2024 r. Tym samym dała wszystkim piszącym, redagujący, tłumaczącym itd. dziewiętnaście miesięcy na przygotowanie się do wprowadzanych zmian. Okres ten stanowi swoiste vacatio legis. Wyznaczenie dodatkowego okresu przejściowego, w którym obowiązywałyby dwie pisownie, niczemu dobremu by nie służyło.

Trudno sobie wyobrazić, aby uczniów piszących maturę w maju 2025 r. obowiązywały nowe reguły. Przecież one wejdą w życie wraz z początkiem 2026 r. Nauczyciele powinni natomiast przygotowywać na te zmiany rocznik, który będzie pisał maturę w maju 2026 r.

O racjonalnym podejściu do zmian w ortografii pisaliśmy już w naszej Poradni (por. Reforma pisowni – odcinek 2).

PS Komunikat o zmianach w pisowni, które wejdą w życie 1 stycznia 2026 r., można znaleźć m.in. na stronie Rady Języka Polskiego.

Adam Wolański