Reforma pisowni – odcinek 4

Reforma pisowni – odcinek 4

12.06.2024
12.06.2024

Szanowni Państwo,

mam pytanie natury organizacyjnej na temat tej niedawno ogłoszonej przez Radę Języka Polskiego reformy ortografii, która powinna wejść w życie 1 stycznia 2026 roku. Otóż, czy nie będzie okresu przejściowego, w którym będą uważane za prawidłowe zarówno stara, jak i nowa pisownia? Czy natomiast do 31 grudnia 2025 roku nie zaleca się pisać według nowej pisowni?

Nie znalazłem odpowiedzi na to pytanie na stronie Rady Języka Polskiego i na razie nie mam lepszego pomysłu, niż zapytać o to Państwa. Zwłaszcza ciekawe jest (choć rozumiem, że chyba decydować o tym będą podmioty edukacyjne), według której pisowni uczniowie powinni pisać maturę w 2025 r.


Z poważaniem,

D. Mierzejewski

Rada Języka Polskiego przy Prezydium PAN wydała komunikat o reformie pisowni, która wejdzie w życie 1 stycznia 2026 r., w maju 2024 r. Tym samym dała wszystkim piszącym, redagujący, tłumaczącym itd. dziewiętnaście miesięcy na przygotowanie się do wprowadzanych zmian. Okres ten stanowi swoiste vacatio legis. Wyznaczenie dodatkowego okresu przejściowego, w którym obowiązywałyby dwie pisownie, niczemu dobremu by nie służyło.

Trudno sobie wyobrazić, aby uczniów piszących maturę w maju 2025 r. obowiązywały nowe reguły. Przecież one wejdą w życie wraz z początkiem 2026 r. Nauczyciele powinni natomiast przygotowywać na te zmiany rocznik, który będzie pisał maturę w maju 2026 r.

O racjonalnym podejściu do zmian w ortografii pisaliśmy już w naszej Poradni (por. Reforma pisowni – odcinek 2).


PS Komunikat o zmianach w pisowni, które wejdą w życie 1 stycznia 2026 r., można znaleźć m.in. na stronie Rady Języka Polskiego.

Adam Wolański
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego