Rosja i Rossija

Szanowni Państwo,
chciałbym zadać jedno proste pytanie. Czy po polsku należy pisać o mateczce Rossii, czy o Rossiji? Moja znajoma jest przekonana, że poprawna jest ta druga wersja, ja zaś twierdzę, że Rossiję należy w miejscowniku odmieniać jako Rossii, tak jak rakii czy galabii. Ponadto wydaje mi się, że końcówka -ija jest w naszym języku dość rzadka.
Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.
W.T.
Problem dotyczy dopełniacza, celownika i miejscownika wyrazów zakończonych na -ja, przed którym występuje samogłoska. Ich zapis ustalają reguły [19] i [21] WSO.
Odpowiedź na to pytanie musi być poprzedzona innym: czy Rossija to wyraz polski lub chociaż przyswojony? Bardzo wątpliwe, państwo to u nas nazywa się Rosja, a forma podana w pytaniu powstała w wyniku transkrypcji nazwy oryginalnej. Jeśli więc cytujemy nazwę rosyjską, a tak jest w podanym przykładzie, należy pisać o Rossiji.
Jan Grzenia