Spektrum autyzmu

Dzień dobry.

Jesteśmy świadkami wchodzenia do użycia nowej Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób, ICD-11. Odchodzi się w niej od dotychczasowych terminów "Autyzm" oraz "Zespół Aspergera". Zamiast tego będzie się diagnozować spektrum zaburzeń autystycznych (Autism Spectrum Disorder czyli ASD). Już teraz mówi się potocznie, że ktoś jest "w spektrum" lub "na spektrum". Która z tych wersji jest poprawna?

Poprawna jest konstrukcja w spektrum autyzmu. Obszernie na ten temat pisałam w odpowiedzi na pytanie prof. Ewy Pisuli (tu można znaleźć poradę). Przy okazji:  piszemy autyzm (małą literą) i zespół Aspergera (słowo zespół małą literą).

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski