koster

koster

30.01.2021
30.01.2021

Dzień dobry.

Przeglądałem wpisy na sjp.pwn.pl i są tam wyjaśnienia różnych zagadnień leksykalnych. Sam szukam znaczenia słowa "koster" i skąd się ono wzięło. Dodam jedynie, iż moja teściowa określa tym mianem stos drewna ułożonego do schnięcia, niestety nigdzie nie mogę znaleźć tego słowa.

Marcin Karcz

Koster, zdrobniale kosterek, to ‘stos ułożonych drewek’. Jest to zapożyczenie ukraińskie, które pojawia się m.in. w gwarze wsi Huszcza (wieś położona w województwie lubelskim, w powiecie bialskim, w gminie Łomazy). Zostało to poświadczone w artykule naukowym Mieczysława Buczyńskiego pt. Wschodniosłowiańskie wpływy językowe w gwarze wsi Huszcza powiat Biała Podlaska (źródło: „Annales Universitatis Mariae Curie-Skłodowska. Sectio F, Nauki Filozoficzne i Humanistyczne”, vol. 22, s. 223–256).

Wyraz koster w omawianym tu znaczeniu jest również odnotowany w publikacji autorstwa B. Hrynczenki Słowar ukrajińskoj mowy (t. 1–4, Kyjiw 1907–1909), a konkretnie w tomie 2, s. 291.

Adam Wolański
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Zapraszamy do udziału w plebiscycie

MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2022!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

WYRAŻAJ SIĘ... PO POLSKU!

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Zagłosuj
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. Gottlieba Daimlera 2. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Państwu Prawach, znajdą Państwo w Polityce Prywatności.

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2022"!