nie tyle…, co…

W jednej z ostatnich porad (kafelek) pojawiło się zdanie: „Z przykładów widzę, że chodzi Panu nie tyle o odmianę, co o ustalenie formy mianownika lp”. Czy konstrukcja nie tyle…, co… jest akceptowalna?
Ja najwidoczniej ją akceptuję, skoro jej użyłem. W Nowym słowniku poprawnej polszczyzny oceniono ją jako błąd. Nie wnikając w powody takiej oceny, zauważę tylko, że w NKJP można ją znaleźć setki razy w poważnych tekstach. Nie jest to sytuacja odosobniona. Żeby nie rozwijać tu dalej tego, co powiedziałem w innym miejscu, pozwolę sobie odesłać Pana do porady z 31 maja 2006 na temat słowa przynależeć. Ze zwrotem, o który Pan pyta, jest podobnie.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski