Szyk się w zdaniu

Dzień dobry!

Moje pytanie dotyczy zdań z zaimkiem zwrotnym "się". W którym miejscu należy go umieścić w zdaniach o konstrukcji analogicznej do poniższej?

- Ojciec pomógł im się / się im przygotować.

- Kolega pozwolił jej się /się jej wygadać.

Często widzę i słyszę zdania typu "...pomógł się im...", ale mam wrażenie, że z logicznego punktu widzenia są one gorszym wyborem.

Z góry dziękuję i pozdrawiam serdecznie

Magda

Zaimek zwrotny się ma istotnie pewne ograniczenia, jeśli chodzi o szyk w zdaniu. Nie będziemy wszystkich tych reguł rekapitulować, ponieważ omawialiśmy to zagadnienie już wielokrotnie w naszej poradni, np. w poradzie Szyk zaimka zwrotnego „się”.

Odniesiemy się wyłącznie do tych dwóch przykładów z pytania. Otóż jeśli się stoi w pozycji przedczasownikowej, to może się znajdować tuż przed tym czasownikiem lub też może być oddzielone od czasownika innym wyrazem lub nawet wyrazami. A zatem poprawne są obie konstrukcje, por.

  • Kolega pozwolił jej się wygadać albo Kolega pozwolił się jej wygadać,
  • Ojciec pomógł im się przygotować albo Ojciec pomógł się im przygotować,

por. też:

  • Chcemy z wami się spotkać albo Chcemy się z wami spotkać,
  • Nie mógł sam tak długo się ukrywać albo Nie mógł się sam tak długo ukrywać.
Adam Wolański