magister inżynier

Jeżeli ukończyłam studia I stopnia na politechnice na kierunku telekomunikacja z tytułem inżyniera (7 semestrów), a następnie ukończę studia II stopnia na kierunku informatyka na uniwersytecie (4 semestry), to moim tytułem zawodowym będzie inżynier telekomunikacji magister informatyki? Czy w związku z tym, że są to kierunki pokrewne będzie to tytuł magistra inżyniera?

W sytuacji ukończenia studiów I stopnia na kierunku informatyka i uzyskania tytułu inżyniera (7 semestrów), a następnie ukończenia studiów II stopnia również na kierunku informatyka (4 semestry na innej uczelni) jaki będzie odpowiedni tytuł zawodowy? Magister informatyki? Magister inżynier informatyki?

Tytuł zawodowy magistra inżyniera (w skrócie: mgr inż.) jest nadawany w Polsce przez uczelnie wyższe po ukończeniu studiów drugiego stopnia dla inżynierów (wymagają wcześniejszego uzyskania tytułu zawodowego inżyniera) lub po ukończeniu niektórych jednolitych, pięcioletnich studiów magisterskich (np. tytuł magistra inżyniera pożarnictwa otrzymują osoby po ukończeniu jednolitych studiów magisterskich na kierunku inżynieria bezpieczeństwa w Szkole Głównej Służby Pożarniczej). Osoba, która ukończyła studia inżynierskie na pierwszym stopniu oraz studia drugiego stopnia nieprzeznaczone dla inżynierów, nie jest magistrem inżynierem (nawet jeśli kierunek studiów miał formalnie tę samą nazwę).

O podobnych problemach pisaliśmy już w poradni kilkukrotnie, np. w poradzie pt. dr hab. n. XYZ, mgr szt. Jan Kowalski.

Adam Wolański