skróty nazw aktów prawnych

Szanowni Państwo,
moje pytanie skierowane do poradni językowej dotyczy skrótów ustaw i rozporządzeń. Czy skrót nazwy Kodeks karny należy pisać K.K. czy k.k., czy ewentualnie K.k.? Jak jest to w przypadku dłuższych nazw ustaw i rozporządzeń? Czy istnieje oficjalny system skrótów ustaw i rozporządzeń, bo jedyny, o którym słyszałam, jest pomysłu wydawnictwa prawniczego Beck.
Z wyrazami szacunku
Ela Jenek
Nie ma oficjalnego systemu skrótów nazw aktów prawnych. Wydawcy tekstów prawnych mogą stosować własne skróty, pod warunkiem, że będą respektować ogólne reguły tworzenia skrótów oraz ich formy utrwalone zwyczajem językowym.
Na tych zasadach opierają się skróty podawane przez Wielki słownik ortograficzny PWN. Zalecanymi skrótami nazwy Kodeks karny są: kk albo k.k., co – moim zdaniem – powinno stać się wzorcem. Inne (poza kodeksami) nazwy aktów prawnych nie mają ustalonych skrótów tego rodzaju. Zwykle w tekście podaje się najpierw pełną nazwę aktu prawnego, np. Ustawa o języku polskim, a potem nazywa się go skrótowo Ustawą.
Porada o skracaniu nazw kodeksów znajduje się w archiwum.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski