wspierany przez

Dzień dobry, będę bardzo wdzięczna za podpowiedź, czy w takiej sytuacji, jak opisana w poradzie: https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/Neosemantyzm-wspierac;22706.html, poprawne jest stwierdzenie że coś jest wspierane przez technologię czy raczej należy powiedzieć „wspierane technologią” a przyimek „przez” jest zarezerwowany dla czynności wykonywanych przez ludzi? Np. „nauka wspierana przez technologię” czy „nauka wspierana technologią”? A może oba sformułowania można uznać obecnie za poprawne? Pozdrawiam serdecznie

Konstrukcja z imiesłowem przymiotnikowym biernym: wspierany wymaga przyimka przez, por. np.

  • Każdy rodzaj danych geoprzestrzennych jest wspierany przez aplikację Global Mapper, w tym dane rastrowe, wektorowe, 2D i 3D.
  • Można zmienić go na język, który jest wspierany przez aplikację Jabra.
  • Podobnie jak większość terminali firmy Honeywell, również CK3X jest wspierany przez aplikację SmartSystem.
  • System ten również jest wspierany przez aplikację.
Adam Wolański