Zaproszenia ślubne – uzupełnienie

Krótko w sprawie sakramentów: sakramenty się przyjmuje, ale zawsze ktoś ich udziela (jest to szafarz sakramentu), na ogół kapłan (w bierzmowaniu biskup) ale np. ochrzcić może w zasadzie każdy, a akurat w wypadku małżeństwa ślubujący są dla siebie wzajemnie szafarzami sakramentu, a zatem i udzielają go sobie i przyjmują. Ksiądz wbrew temu, co można sądzić, jest tylko rodzajem notariusza wymaganym przez prawo kanoniczne – od wieków mówi się też, że błogosławi zawierane małżeństwo.
Dziękuję za wyczerpujące wyjaśnienie i niniejszym koryguję porady dotyczące łączliwości rzeczownika sakrament: można przyjąć sakrament i też można udzielić sakramentu.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski