Słowa mylone
Dlaczego dwa słowa – choć do siebie podobne – znaczą zupełnie co innego, a ich zamiana może skutkować w najlepszym razie zabawnym nieporozumieniem. Tutaj zapoznasz się z parami takich właśnie słów, które często mylimy.
Słowa mylone
- CHOJA, HOJA
- CHÓW, HUF
-
CZAD, CZATCzad to potoczna nazwa tlenku węgla, trującego gazu, od którego można zaczadzieć, ponieważ go nie czuć i nie widać. To także woń spalenizny, która – choć nieprzyjemna – nie jest tak niebezpieczna.
-
DEBET, DEBITDebet – po łacinie ‛jest winien’ – to ujemny stan konta w banku, a także rubryka, w której księgowy zapisuje należności (tzw. konto winien).
- DECYDENT, DYSYDENT
-
DOG, DOKDog to rasa psa, a po angielsku, skąd to słowo pochodzi, po prostu pies. Dok, też z angielskiego, to basen portowy. Ich rodziny wyrazowe w polszczyźnie nie są liczne – pierwsza obejmuje dogoterapię, druga dokerów, którzy pracują w dokach.
-
DOWARZYĆ, DOWAŻYĆDowarzyć znaczy dogotować, doważyć – zważyć dodatkowo (por. hasło warzyć, ważyć). Nieuczciwy kupiec może nie doważyć towaru i wtedy taki towar jest nie doważony (bądź według nowszej pisowni – niedoważony).
- DOWIEŚĆ, DOWIEŹĆ
- DRÓŻKA, DRUŻKA
- DYKTA, TEKTURA
-
DZIESIĄTEK, DZIESIĄTKADziesiątek lat to okres dziesięciu lat, dziesiątek jakichś przedmiotów to dziesięć sztuk. Dziesiątka natomiast to liczba 10, karta, moneta lub inna rzecz oznaczona liczbą 10, a także grupa dziesięciu osób, rzadziej rzeczy.
- EFEKTOWNY, EFEKTYWNY
-
ENERGETYCZNY, ENERGICZNYEnergiczny może być człowiek i jego ruchy, jego energia to chęć i zdolność działania. Gdy mowa o energii w znaczeniu bliższym fizyce, sięgamy po słowo energetyczny: można nim określić kryzys, surowiec, zakład produkcyjny, energetyczne bywają też produkty, które spożywamy, oraz ich właściwości.
- EWALUOWAĆ, EWOLUOWAĆ
- FAŁD, FAŁDA
- FELERNY, FERALNY
- FERMA, FARMA
- GŁĄB, GŁĘBIA
- GŁOSKA, ZGŁOSKA
- GRAD, GRAT