wymowa

 

Są tu rozstrzygnięcia większości problemów związanych z wymową: mówimy miękko gienerał, czy twardo generał; prawidłowa wymowa to wyłączać, czy może wyłanczać; lepiej wziąść czy wziąć; jak akcentujemy matematyka czy matematyka?

 • Norblin
  11.02.2010
  Jak wymawiamy nazwisko Jana Piotra Norblina, polskiego malarza pochodzenia francuskiego: [norbl'in] z akcentem paroksytonicznym czy raczej z francuska – [norblę] z akcentem oksytonicznym?
 • jeszcze o wymowie drzwi
  18.01.2010
  Chciałbym wrócić do tematu wymowy słowa drzwi. Wspomniane we wcześniejszej poradzie słowniki podają rozbieżne sposoby wymawiania tego słowa (można do tego dodać Słownik poprawnej polszczyzny Doroszewskiego, który również rekomenduje wymowę [dż-v'-i]). Bardzo mnie interesuje, jakie mogą być źródła wymowy [dż-v'-i]. Taką rekomendację spotkałem zbyt wiele razy, żeby była to zwykła pomyłka. Poza tym czy wymawianie słowa trzcina jako [czcina] ma podobną przyczynę?
  Pozdrawiam,
  Jurek
 • Europa
  11.01.2010
  Bardzo proszę o wyjaśnienie, jak należy wymawiać słowo Europa. A dokładniej: czy dopuszczalna jest wymowa ełropa, którą często słychać; dziennikarze potrafią nawet mówić ełropejczycy. Mówią oni także nałka i nałkowcy, sytłacja i sytłacyjny, rozmajty… Nie uważam, żeby wymowa zbitek eu, au, ua czy ai była szczególnie trudna, toteż niepokoi mnie takie pójście na łatwiznę i mówienie przez , , ła. Nie wiem, czy i jak bardzo jest to dopuszczalne.
  Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.
 • drzwi a drzewo
  11.01.2010
  Interesuje mnie wymowa słowa drzwi. Dla większości słów z nagłosową grupą drz słowniki poprawnościowe podają wymowę wzorcową [d-ż] i potoczną [dż-ż], uznając za błędny wariant [dż]. Ku mojemu zdziwieniu WSPP podaje zupełnie odwrotny wzorzec ortofoniczny dla słowa drzwi: [dżwi], pot. [dż-żwi], nie: [d-żwi]. Z czego wynika ta nieregularność i czy aby na pewno wymowę regularną [d-żwi] należy uznać za hiperpoprawną? Dodam, że prof. Bańko w poradzie nr 5684 opowiedział się właśnie za wymową regularną.
 • rz i ż, u i ó w wymowie
  8.01.2010
  Szanowni Państwo!
  Chciałbym wiedzieć, czy w dawnej polszczyźnie pary rz i ż oraz u i ó różniły się wymową.
  Z góry dziękuję za odpowiedź.
 • poliester
  31.12.2009
  Jak powinno się czytać wyraz poliester: [poli-ester] czy [poljester]?
 • akcent w rzeczownikowych derywatach prefiksalnych
  27.11.2009
  W nawiązaniu do odpowiedzi http://poradnia.pwn.pl/lista.php?id=10599, która… sprowokowała następne pytania, bo przecież inaczej jest z wyrazami nietakt, niemoc, niebyt. O ile na ostatnią sylabę zaakcentowałbym milidżul, o tyle decylitr, megawat, gigabajt – na przedostatnią. A jak akcentuje się kontrapunkt, ławostół, równonoc, pseudokod? Czy akcentowanie słowa wicemer na ostatnią sylabę to jedyny wariant, czy chociaż potocznie można na -ce-?
 • akcent
  2.11.2009
  Jak akcentuje się wyrazy, które powstały przez dodanie do jednosylabowych rzeczowników czegoś z przodu przy łącznej pisowni, np. wicemer, eksbard, eks-Fin, niewąż, pseudohołd?
 • Westerplatte
  3.09.2009
  Ze szkoły podstawowej (kilkanaście lat temu) wyniosłem wiedzę, że powinno się mówić [westerplate], a nie [westerplat-te]. Dlatego teraz wprost nie mogę słuchać, w jaki sposób nazwę Westerplatte wymawiają dziennikarze (głównie oni). Rzadko który z nich mówi o Westerplatte przez jedno t, za to większość niemożliwie celebruje końcówkę, aby jak najwyraźniej było słychać podwójne t. Czy powinno się tak mówić?
 • Oudtshoorn
  13.05.2009
  Jak należy prawidłowo wymawiać nazwę afrykańskiego miasta Oudtshoorn?
 • dysleksja
  11.05.2009
  Szanowni Państwo!
  Ostatnio parokrotnie spotkałam się z wymową słowa dysleksja przez [z], czyli [dyzleksja]. Stąd moje pytanie: jak prawidłowo należy wymawiać, [dysleksja] czy [dyzleksja]?
  Z góry dziękuję za odpowiedź.
 • Goncourt
  9.04.2009
  Witam,
  czy mogliby mi Państwo powiedzieć, jak poprawie wymawiać nazwisko Goncourt? Np. w wyrażeniu bracia Goncourt.
  dziękuję :)
 • akcent
  29.01.2009
  Nie znalazłam odpowiedzi w archiwum, stąd moje pytanie: jak akcentujemy: Afryka, Ameryka, kronika, muzeum?
  Z góry dziękuję za odpowiedź.
 • Palahniuk
  6.01.2009
  Jak brzmi prawidłowa wymowa nazwiska Palahniuk (mam tu na myśli autora powieści Podziemny krąg)?
 • pancry
  6.01.2009
  Dzień dobry.
  Jak wymawia się słowo pancry ([k] czy [c])? Pojawiło się ono w wierszu Macieja Bieniasza, związanym ze stanem wojennym („Idą pancry na Wujek…”). Serdecznie dziękuję za wyjaśnienie.
  Pozdrawiam.
 • Zaznaczamy akcent w piśmie
  26.11.2008
  Dzień dobry,
  jak zapisać zdanie: „Nie jest, a był”. Kontekst jest taki:
  – Tatusiu, a co to jest ten tur? – zapytała Madzia.
  – Nie jest, a był.

  Dziękuję i pozdrawiam.
 • chromosom
  22.11.2008
  Witam,
  chociaż Słownik języka polskiego jako jedyną poprawną formę podaje chromosom, zarówno w mowie, jak i w piśmie spotykam się także z formą chromozom. Z czego może wynikać ta różnica i czy drugi zapis jest błędny?
  Z góry dziękuję za odpowiedź.
 • Jak wymawiać -wski?
  22.11.2008
  Witam!
  Mam pytanie odnośnie wymowy nazwisk kończących się na -wski. Czy powinno wymawiać się -wski, czy -ski? Istnieją nazwiska np. Zaleski i Zalewski, czy oba należy wymawiać Zaleski?
  Pozdrawiam
  Marta Herma
 • Fryderyk
  16.11.2008
  Pozdrawiam, proszę o rozstrzygnięcie moich wątpliwości. Jak prawidłowo akcentuje sie imię Fryderyk? Dodaję, że chodzi tutaj o naszego wybitnego kompozytora Chopina. Akcent w imieniu pada na drugą czy na trzecią sylabę od końca?
  Dziękuję
 • Huelle
  30.09.2008
  Jak należy prawidłowo wymawiać nazwisko Huelle?
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego