pisownia

 

Tu dowiesz się wszystkiego o pisowni. Poznasz odpowiedzi ekspertów na pytania: czy dane słowo pisze się dużą czy małą literą; jak zapisać nie z innym słowem: razem czy osobno; jaka jest pisownia skrótów; jak zapisać nazwy stanowisk, nazw własnych, tytułów; kiedy stosować zapis łączny, kiedy rozdzielny, a kiedy z łącznikiem; jak dzielić wyrazy na granicy wierszy.

 • Łagiewniki-Borek Fałęcki

  12.09.2020

  Szanowna Poradnio,

  Czy w nazwie krakowskiej dzielnicy Łagiewniki-Borek Fałęcki (nazwa powstała poprzez połączenie nazw dwóch różnych obszarów w Krakowie) należy użyć łącznika czy myślnika oraz czy między członami należy dać spacje?

  Z pozdrowieniami,

 • pronatowski

  10.09.2020

  Czy przymiotnik pronatowski możemy zapisać w postaci pro-NATO-wski?

 • sanktuarium

  9.09.2020

  Dzień dobry, czy w nazwie sanktuarium, ten pierwszy wyraz zapisujemy dużą czy małą literą, np. sanktuarium Matki Bożej Piekarskiej czy Sanktuarium Matki Bożej Piekarskiej.


 • Polak-katolik v. Polak katolik
  8.07.2020
  Encyklopedia PWN zawiera hasło Polak-katolik o znaczeniu ‘stereotyp historyczny, ukształtowany w XVII w.’. W różnych tekstach można jednak spotkać zestawienie Polak katolik (= Polak wyznania katolickiego). Czy pisownię z łącznikiem można uznać za prawidłową?
 • Parkuj i Jedź
  8.07.2020
  Jak poprawnie zapisać parking typu parkuj i jedź (z ang. Park & Ride):
  parking „Parkuj i Jedź”
  parking „Parkuj i jedź”
  parking „parkuj i jedź”
  parking Parkuj i Jedź
  czy jeszcze inaczej?
  Głównie chodzi o małe i duże litery oraz użycie cudzysłowu.
 • Święty Józef, ale św. Józef
  7.07.2020
  Szanowni Państwo,
  chciałabym zapytać o użycie małej/dużej litery w słowie święty.
  Słownik podaje: kościół Świętego/św. Jana; noc św. Bartłomieja.
  A noc świętego/Świętego Jana?
  Uroczystości w dniu Świętego/świętego Michała (chodzi o święto w Etiopii)? Jak na świętego/Świętego Prota jest pogoda albo słota, to na świętego/Świętego Hieronima jest pogoda albo jej nié ma?
  Z góry dziękuję
  Katarzyna Marczewska
 • Millenials czy milenials?
  1.07.2020
  Dzień dobry, chciałabym zapytać o milenialsów. Najczęściej spotyka się zapis przez podwójne pierwsze i i podwójne n, choć słownik dopuszcza zapis milenium na równi z millennium. Czy są jakieś wskazania co do zapisu milenialsów i czy poprawna jest liczba pojedyncza milenials?
  Dziękuję i pozdrawiam
  Magdalena Weiss
 • Przymiotniki z dereszowatym
  30.06.2020
  Czy prawidłowa jest pisownia następujących przymiotników: kasztanowatodereszowaty, karodereszowaty, gniadodereszowaty, myszatodereszowaty, bułanodereszowaty, czerwonobułanodereszowaty, izabelowatodereszowaty, jeleniodereszowaty, perłowodereszowaty?
 • Centrum pomocy v. Centrum Pomocy
  23.06.2020
  Szanowni Państwo!
  Uprzejmie proszę o radę w sprawie pisowni nazwy działu pomocy w serwisie internetowym. W oryginalnej wersji serwisu nazwa jest napisana wielkimi literami Help Center. Czy w polskiej wersji serwisu wielka litera powinna być tylko na początku, czy w obu słowach? Innymi słowy, Centrum Pomocy czy Centrum pomocy?
  Z poważaniem
  Elżbieta
 • Korygujemy interpunkcję
  22.06.2020
  Dzień dobry,
  chciałabym dopytać, czy poniższe wyrażenia zapiszemy z przecinkiem czy bez:
  My(,) lekarze musimy(…)
  Wtorek(,) 13 maja 2020
 • Rektor elekt
  18.06.2020
  Szanowni Państwo,
  mam pewien problem, jak poprawnie zapisać: rektor elekt czy rektor-elekt. Zapisy są różne, zależy od uczelni, dlatego straciłam pewność.
  Z wyrazami szacunku
 • trycykl
  5.06.2020
  Dzień dobry,
  która forma jest poprawna: tricykl czy trycykl? Jedynie pierwsza wersja występuje w „Wielkim słowniku języka polskiego”, natomiast „Słownik języka polskiego” PWN zawiera tylko drugą z nich.
  Pozdrawiam
  Maciej
 • Nazwy budynków i obiektów sakralnych
  2.06.2020
  Dzień dobry,
  chciałabym prosić o pomoc w zapisie następujących nazw: Bazylika Grobu Pańskiego, Bazylika Świętego Krzyża Jerozolimskiego, Bazylika Zmartwychwstania, Klasztor Kijowsko-Pieczerski, Ławra Kijowsko-Pieczerska, monaster Kojowsko-Pieczerski, Sobór Mądrości Bożej, Kościół Rosyjski, Pustelnia Optyńska. Czy wszystkie człony tych nazw można zapisywać wielkimi literami?
  Dziękuję za pomoc i pozdrawiam
  Patrycja Maj-Palicka
 • Odpowiedź po dwukropku
  25.05.2020
  Czy po skrócie odp: odpowiedź zaczynam z małej czy wielką literą? Chodzi mi o odpowiedź zadania matematycznego. np.
  odp: Razem miały 9 liści. czy razem miały 9 liści.
 • język niemiecki
  20.05.2020
  Jaka jest poprawna forma? J. Niemieckiego czy J. niemieckiego?
 • Pisownia nazw własnych firmowych
  15.05.2020
  Dzień dobry!
  Chciałabym zapytać o pisownię nazwy własnej firmy z dopiskiem i synowie, na przykład Nowak i synowie, Gabinet stomatologiczny Rakowski i synowie. Czy w takich konstrukcjach synowie należy zapisać dużą literą?
  Pozdrawiam
  Berenika
 • Zapis cząstki e-
  14.05.2020
  Szanowni Państwo,
  w żadnym słowniku nie mogę znaleźć wskazówki, jak należy pisać popularne obecnie nazwy: e-windykacja, e-sąd, e-faktoring i tym podobne. Na zasadzie ustalonej już pisowni słowa e-mail piszę właśnie tak, jak w pierwszym zdaniu, ale nie wszystkim się to podoba. Proszę o jednoznaczną odpowiedź.
 • Interpunkcja zdania potocznego
  13.05.2020
  Dzień dobry,
  Bardzo bym prosiła o odpowiedź na jeszcze jedno pytanie, również dotyczące interpunkcji. Czy w zdaniu:
  Jakby co, to dzwoń jutro!
  należy postawić przecinek po co?
  Jest to język potoczny, niemniej interesuje mnie, czy gdybym chciała takie zdanie zapisać, to powinnam w tym miejscu postawić przecinek.
 • Księżyc czy księżyc?
  12.05.2020
  Dzień dobry!
  W sformułowaniu pod osłoną księżyca słowo księżyc powinno być – według mojej wiedzy – zapisane małą literą. Ale co w przypadku, gdy jest to tytuł artykułu, który opowiada o wpływie Księżyca na przyrodę? Czy powinno się wówczas użyć dużej litery (czyli: Pod osłoną Księżyca)? Zakładam, że w tej sytuacji może to być uzasadnione, ale proszę o potwierdzenie. Dodam, że w tekście słowo to pojawia się kilkakrotnie i jest zapisane dużą literą, bo w takim kontekście występuje.
 • Kozak
  11.05.2020
  Szanowni Państwo,
  Poprawny jest zapis Kozacy dońscy czy kozacy dońscy?
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego