Tu dowiesz się wszystkiego o pisowni. Poznasz odpowiedzi ekspertów na pytania: czy dane słowo pisze się dużą czy małą literą; jak zapisać nie z innym słowem: razem czy osobno; jaka jest pisownia skrótów; jak zapisać nazwy stanowisk, nazw własnych, tytułów; kiedy stosować zapis łączny, kiedy rozdzielny, a kiedy z łącznikiem; jak dzielić wyrazy na granicy wierszy.
pisownia
-
Łagiewniki-Borek Fałęcki
12.09.2020Szanowna Poradnio,
Czy w nazwie krakowskiej dzielnicy Łagiewniki-Borek Fałęcki (nazwa powstała poprzez połączenie nazw dwóch różnych obszarów w Krakowie) należy użyć łącznika czy myślnika oraz czy między członami należy dać spacje?
Z pozdrowieniami,
-
pronatowski
10.09.2020Czy przymiotnik pronatowski możemy zapisać w postaci pro-NATO-wski?
-
sanktuarium
9.09.2020Dzień dobry, czy w nazwie sanktuarium, ten pierwszy wyraz zapisujemy dużą czy małą literą, np. sanktuarium Matki Bożej Piekarskiej czy Sanktuarium Matki Bożej Piekarskiej.
-
Polak-katolik v. Polak katolik8.07.2020Encyklopedia PWN zawiera hasło Polak-katolik o znaczeniu ‘stereotyp historyczny, ukształtowany w XVII w.’. W różnych tekstach można jednak spotkać zestawienie Polak katolik (= Polak wyznania katolickiego). Czy pisownię z łącznikiem można uznać za prawidłową?
-
Parkuj i Jedź8.07.2020Jak poprawnie zapisać parking typu parkuj i jedź (z ang. Park & Ride):
parking „Parkuj i Jedź”
parking „Parkuj i jedź”
parking „parkuj i jedź”
parking Parkuj i Jedź
czy jeszcze inaczej?
Głównie chodzi o małe i duże litery oraz użycie cudzysłowu.
-
Święty Józef, ale św. Józef7.07.2020Szanowni Państwo,
chciałabym zapytać o użycie małej/dużej litery w słowie święty.
Słownik podaje: kościół Świętego/św. Jana; noc św. Bartłomieja.
A noc świętego/Świętego Jana?
Uroczystości w dniu Świętego/świętego Michała (chodzi o święto w Etiopii)? Jak na świętego/Świętego Prota jest pogoda albo słota, to na świętego/Świętego Hieronima jest pogoda albo jej nié ma?
Z góry dziękuję
Katarzyna Marczewska
-
Millenials czy milenials?1.07.2020Dzień dobry, chciałabym zapytać o milenialsów. Najczęściej spotyka się zapis przez podwójne pierwsze i i podwójne n, choć słownik dopuszcza zapis milenium na równi z millennium. Czy są jakieś wskazania co do zapisu milenialsów i czy poprawna jest liczba pojedyncza milenials?
Dziękuję i pozdrawiam
Magdalena Weiss
-
Przymiotniki z dereszowatym 30.06.2020Czy prawidłowa jest pisownia następujących przymiotników: kasztanowatodereszowaty, karodereszowaty, gniadodereszowaty, myszatodereszowaty, bułanodereszowaty, czerwonobułanodereszowaty, izabelowatodereszowaty, jeleniodereszowaty, perłowodereszowaty?
-
Centrum pomocy v. Centrum Pomocy23.06.2020Szanowni Państwo!
Uprzejmie proszę o radę w sprawie pisowni nazwy działu pomocy w serwisie internetowym. W oryginalnej wersji serwisu nazwa jest napisana wielkimi literami Help Center. Czy w polskiej wersji serwisu wielka litera powinna być tylko na początku, czy w obu słowach? Innymi słowy, Centrum Pomocy czy Centrum pomocy?
Z poważaniem
Elżbieta
-
Korygujemy interpunkcję22.06.2020Dzień dobry,
chciałabym dopytać, czy poniższe wyrażenia zapiszemy z przecinkiem czy bez:
My(,) lekarze musimy(…)
Wtorek(,) 13 maja 2020
-
Rektor elekt 18.06.2020Szanowni Państwo,
mam pewien problem, jak poprawnie zapisać: rektor elekt czy rektor-elekt. Zapisy są różne, zależy od uczelni, dlatego straciłam pewność.
Z wyrazami szacunku
-
trycykl5.06.2020Dzień dobry,
która forma jest poprawna: tricykl czy trycykl? Jedynie pierwsza wersja występuje w „Wielkim słowniku języka polskiego”, natomiast „Słownik języka polskiego” PWN zawiera tylko drugą z nich.
Pozdrawiam
Maciej
-
Nazwy budynków i obiektów sakralnych2.06.2020Dzień dobry,
chciałabym prosić o pomoc w zapisie następujących nazw: Bazylika Grobu Pańskiego, Bazylika Świętego Krzyża Jerozolimskiego, Bazylika Zmartwychwstania, Klasztor Kijowsko-Pieczerski, Ławra Kijowsko-Pieczerska, monaster Kojowsko-Pieczerski, Sobór Mądrości Bożej, Kościół Rosyjski, Pustelnia Optyńska. Czy wszystkie człony tych nazw można zapisywać wielkimi literami?
Dziękuję za pomoc i pozdrawiam
Patrycja Maj-Palicka
-
Odpowiedź po dwukropku25.05.2020Czy po skrócie odp: odpowiedź zaczynam z małej czy wielką literą? Chodzi mi o odpowiedź zadania matematycznego. np.
odp: Razem miały 9 liści. czy razem miały 9 liści.
-
język niemiecki 20.05.2020Jaka jest poprawna forma? J. Niemieckiego czy J. niemieckiego?
-
Pisownia nazw własnych firmowych15.05.2020Dzień dobry!
Chciałabym zapytać o pisownię nazwy własnej firmy z dopiskiem i synowie, na przykład Nowak i synowie, Gabinet stomatologiczny Rakowski i synowie. Czy w takich konstrukcjach synowie należy zapisać dużą literą?
Pozdrawiam
Berenika
-
Zapis cząstki e- 14.05.2020Szanowni Państwo,
w żadnym słowniku nie mogę znaleźć wskazówki, jak należy pisać popularne obecnie nazwy: e-windykacja, e-sąd, e-faktoring i tym podobne. Na zasadzie ustalonej już pisowni słowa e-mail piszę właśnie tak, jak w pierwszym zdaniu, ale nie wszystkim się to podoba. Proszę o jednoznaczną odpowiedź.
-
Interpunkcja zdania potocznego13.05.2020Dzień dobry,
Bardzo bym prosiła o odpowiedź na jeszcze jedno pytanie, również dotyczące interpunkcji. Czy w zdaniu:
Jakby co, to dzwoń jutro!
należy postawić przecinek po co?
Jest to język potoczny, niemniej interesuje mnie, czy gdybym chciała takie zdanie zapisać, to powinnam w tym miejscu postawić przecinek.
-
Księżyc czy księżyc?12.05.2020Dzień dobry!
W sformułowaniu pod osłoną księżyca słowo księżyc powinno być – według mojej wiedzy – zapisane małą literą. Ale co w przypadku, gdy jest to tytuł artykułu, który opowiada o wpływie Księżyca na przyrodę? Czy powinno się wówczas użyć dużej litery (czyli: Pod osłoną Księżyca)? Zakładam, że w tej sytuacji może to być uzasadnione, ale proszę o potwierdzenie. Dodam, że w tekście słowo to pojawia się kilkakrotnie i jest zapisane dużą literą, bo w takim kontekście występuje.
-
Kozak11.05.2020Szanowni Państwo,
Poprawny jest zapis Kozacy dońscy czy kozacy dońscy?