pisownia

Tu dowiesz się wszystkiego o pisowni. Poznasz odpowiedzi ekspertów na pytania: czy dane słowo pisze się dużą czy małą literą; jak zapisać nie z innym słowem: razem czy osobno; jaka jest pisownia skrótów; jak zapisać nazwy stanowisk, nazw własnych, tytułów; kiedy stosować zapis łączny, kiedy rozdzielny, a kiedy z łącznikiem; jak dzielić wyrazy na granicy wierszy.

 • (guz, guzek) płaskowyniosły

  8.12.2023
  8.12.2023

  Dzień dobry, jak zapisać płaskowyniosły? czy może płasko-wyniosły albo płasko wyniosły? która forma jest poprawna na opisanie kształtu?

  Z góry dziękuję za odpowiedź,

  Ania.

 • Pisownia -i lub -ii w D., C. i Ms. rzeczowników żeńskich zakończonych na -ia

  5.12.2023
  5.12.2023

  Szanowni Państwo,

  pytanie krótkie, ale dla laika niezmiernie interesujące. Dlaczego słowa chemia i ziemia choć tak podobne, mają w dopełniaczu liczby pojedynczej różną liczbę „-i” na końcu??? Tu chemii, a tu ziemi, dlaczego?

  Pozdrawiam bardzo serdecznie!

  Tomek B.

 • Określenia rzeczownikowe liczebników w aplikacji

  5.12.2023
  5.12.2023

  Poradnio,

  Czy poprawny jest zapis dla liczby mnogiej w aplikacjach komputerowych:

  -sekund(y)

  -minut(y)

  -godzin(y)

  -dni

  -miesiące(-ęcy)

  Z góry bardzo dzękuję za odpowiedź,

  Rafał Święch

 • Nazwa indywidualna biblioteki

  4.12.2023
  4.12.2023

  Dzień dobry!

  Chciałabym prosić o odpowiedź w sprawie prawidłowej pisowni nazwy biblioteki. Nowa filia WiMBP w Gdańsku będzie nazywać się: Biblioteka Po Drodze. Czy wszystkie wyrazy powinny być napisane z dużej litery, czy też może „po” albo „drodze” powinny być pisane z małej? Pozostałe filie mają nazwy m.in. Biblioteka pod Żółwiem, Biblioteka na Fali, Biblioteka pod Kotem i Myszą. Chciałabym się upewnić, czy użycie wielkiej litery jest w nich prawidłowe. Pozdrawiam serdecznie

 • pięćdziesiątka

  4.12.2023
  4.12.2023

  Dzień dobry!

  W mediach widzę wysyp artykułów, które są zatytułowane: „fryzury dla pań po 50-tce”, „modne fryzury po 50-tce”, „fryzury dla 50-cio latek”. Czy prawidłowa forma tych zdań powinna wyglądać następująco: „Fryzury dla pań po 50.”, „Modne fryzury po 50.” i „fryzury dla 50-latek”?

  Pozdrawiam!

 • Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi

  3.12.2023
  3.12.2023

  1) Jak powinno pisać się prawidłowo: "siostry franciszkanki Rodziny Maryi" czy "Siostry Franciszkanki Rodziny Maryi"? Zgodnie z regułami ortograficznymi i zasadami słownictwa religijnego nazwy zakonów w pełnym oficjalnym brzmieniu zapisujemy wielkimi literami oznaczającymi nazwę własną, z kolei nazwy członków bractw i zgromadzeń zapisujemy małą literą.

  2) W nazwie członkini zakonu występuje fraza "Rodzina Maryi". W związku z tym powinno się pisać: "siostry franciszkanki Rodziny Maryi" czy może "siostry franciszkanki rodziny Maryi"?

  Wyraz "franciszkanka" jest w słowniku języka polskiego, a w książce "W matni. Kościół w Polsce w latach II wojny światowej" mamy "franciszkanka Rodziny Maryi".

 • siedmiomiejscowy lub 7-miejscowy

  25.11.2023
  25.11.2023

  Dzień dobry,

  jak zapisać poprawnie: siedmiomiejscowy, 7-miejscowy czy 7-mio miejscowy, czy też jeszcze inaczej, w odniesieniu oczywiście do samochodu. Spotkałam się z każdą przytoczoną wyżej pisownią.

 • (święto) Trzech Króli

  24.11.2023
  24.11.2023

  Dzień dobry,

  zastanawiam się, czy wyraz „święto” wchodzi w skład nazwy Święto Trzech Króli i czy w związku z tym należy go pisać wielka czy małą literą. Szukając w słownikach internetowych, trafiałam na oba zapisy, proszę więc o rozstrzygnięcie.

  Z wyrazami szacunku

  Aneta Szulc

 • zespół staromiejski Torunia

  24.11.2023
  24.11.2023

  Jak poprawnie powinniśmy zapisywać wyrażenie „zespół staromiejski Torunia”? Wielkich liter w tej nazwie używają najczęściej konserwatorzy zabytków i urzędnicy. Ale "Encyklopedia PWN" zaleca pisownię od małych liter. Nie jest to urzędowa nazwa własna, bo oficjalnie toruńska starówka to albo Stare Miasto, albo osiedle Staromiejskie. Historycznie zaś zespół staromiejski to połączenie dwóch sąsiadujących ze sobą osad: Starego Miasta i Nowego Miasta. Czy uprawniona jest możliwość zapisu tego wyrażenia zarówno małymi, jak i dużymi literami? A może „zespół staromiejski” to tyle samo co osiedle mieszkaniowe, zespół zabytkowych budynków – czyli byłyby to wyrażenia pospolite.

 • Przedrostek z-

  18.11.2023
  18.11.2023

  jak siię pisz shakowany

 • Didaskalia do dialogu w prozie powieściowej

  18.11.2023
  18.11.2023

  Czy w zapisie dialogu:

  – Guten tag – usłyszał w słuchawce Marcin

  należy uznać, że czasownik „usłyszał” odnosi się do wypowiedzi i skutkiem tego piszemy go od małej litery, czy też odnosi się on do reakcji słuchającego, co każe nam pisać go od dużej

  – Guten tag. – Usłyszał w słuchawce Marcin?

 • Élie

  17.11.2023
  17.11.2023

  Droga Poradnio,

  jak należałoby odmieniać w pisowni imię następującej osoby: Élie Faure (wymawiane po francusku:eli)? Czy zgodnie ze schematem dla imienia Eli (wymawianego po hebrajsku), a zatem Elego, Elemu itd.? Czy może w tym przypadku francuski dźwięk [i] wynikający ze zbitki „ie” należałoby pozostawić, a zatem Eliego, Eliemu itd.?

  Będę bardzo wdzięczna za podpowiedź, pozdrawiam

  Kasia Kamieniarz

 • Interpunkcja w nagłówkach

  11.11.2023
  11.11.2023

  Szanowni Państwo,

  od jakiegoś czasu zastanawiają mnie zdania typu:

  „Jak zapisywać nazwę gminy: małą czy dużą literą?", „Jak zapisać nazwę stowarzyszenia lub fundacji – w całości dużymi literami?" oraz „Przecinek przed imiesłowem przymiotnikowym – kiedy stawiać przecinek, a kiedy nie?". Kwestia dotyczy użycia dwukropka i myślnika. Czy mógłbym zamiast nich postawić kropkę bądź przecinek, i tym samym podzielić te zdania na dwa mniejsze, czy jednak jest to niedopuszczalne? Chciałbym też wiedzieć, z czego wynika użycie tych znaków, bo ciężko mi te przykłady podporządkować jakimkolwiek znanym mi zasadom.

 • Wuhłedar

  8.11.2023
  8.11.2023

  Szanowni Państwo,

  jak wymawiać i zapisywać nazwę ukraińskiego miasta Вугледар. Z zasad transkrypcji i transliteracji na pwn.pl oraz wymowy sugerowanej przez translator google wynika, że po ukraińsku ta nazwa brzmi Wuhłedar (dźwięczne h, akcent na drugą sylabę), a po rosyjsku Wugliedar (akcent na ostatnią sylabę). Jednak mieszkańcy tego miasta i osoby, które tam bywają, stosują wymowę mieszaną: Wugledar (z akcentem na drugą sylabę), co zapewne wynika z realiów etnicznych tego miasta (obwód doniecki). Dodam, że nazwy nie ma w Wykazie polskich nazw geograficznych.

 • kata

  6.11.2023
  6.11.2023

  Szanowni Państwo,

  chciałabym dowiedzieć się jak należy zapisywać nazwy kata – układów formalnych technik charakterystycznych dla sztuk walki, np. karate. Czy należy traktować je jako tytuł (pisownia dużą literą i cudzysłów lub kursywa), zwykłą nazwę obcego pochodzenia (pisownia małą literą i kursywa) czy może jeszcze inaczej (pisownia małą literą i pismo proste)?

  Z wyrazami szacunku

  Olga Świder

 • Zapis daty w umowie

  2.11.2023
  2.11.2023

  Dzień dobry, w jakiej formie pisze się datę w umowie? Samymi cyframi czy zapis cyfrowo słowny? Dokładnie chodzi o zdanie na początku umowy: „zawarta w dniu ..................”.

  Pozdrawiam

 • poprototypowy

  30.10.2023
  30.10.2023

  Szanowni Państwo,

  proszę o odpowiedź na pytanie, która z form jest poprawna: poprototypowy czy po prototypowy?

  Dziękuję Państwu z góry za odpowiedź i pozdrawiam serdecznie

  Piotr

 • fajnopolak czy fajno-Polak

  29.10.2023
  29.10.2023

  Szanowna Poradnio,

  co państwo sądzą o słowie fajnopolak? Czy nie powinno być pisane fajno-Polak?

  Pozdrawiam

  Mira

 • Poprawność (orto)graficzna logotypów

  29.10.2023
  29.10.2023

  Szanowni Państwo,

  proszę o opinię w sprawie zapisu nazwy firmy w logotypie. Z powodów estetycznych/koncepcyjnych drugi wyraz w dwuwyrazowej nazwie firmy miałby być zapisywany małą literą. Podaję przykład: BENEFIT system. Czy jest to błąd ortograficzny? Czy jeśli w logotypie drugi wyraz jest zapisywany małą literą, to powinien być spójnie zapisywany tak wszędzie, czy dopuszczalne byłoby używanie w tekstach nazwy BENEFIT System?

  Z góry dziękuję za udzielenie odpowiedzi.

 • Brak ó na końcu wyrazu

  28.10.2023
  28.10.2023

  Szanowni Państwo,

  jak można wyjaśnić brak występowania litery [ó] na końcu wyrazu?


  Z poważaniem

  Stratos Vasdekis

Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego