pisownia

Tu dowiesz się wszystkiego o pisowni. Poznasz odpowiedzi ekspertów na pytania: czy dane słowo pisze się dużą czy małą literą; jak zapisać nie z innym słowem: razem czy osobno; jaka jest pisownia skrótów; jak zapisać nazwy stanowisk, nazw własnych, tytułów; kiedy stosować zapis łączny, kiedy rozdzielny, a kiedy z łącznikiem; jak dzielić wyrazy na granicy wierszy.

 • Mini playback show

  16.03.2021

  Szanowni Państwo,

  nurtuje minie kwestia zapisu miniplayback show. Czy mini zapisać łącznie? Wg słownika tak tę cząstkę zapisujemy, ale w artykułach dotyczących tego typu konkursów pisownia wygląda: mini playback show.


  Z góry dziękuję za odpowiedź

  E. Matus

 • Kobietorok

  8.03.2021

  Dzień dobry

  Moje pytanie dotyczy zapisu kobietolat czy kobieto-lat w kontekście medycznym i statystycznym (chodzi o stosowanie różnych form antykoncepcji w określonym czasie). Dziękuję.

  KF

 • sierżant sztabowy

  5.03.2021

  Jednym ze stopni policyjnych jest sierżant sztabowy. Jak brzmi prawidłowo skrót zapisywany przed nazwiskiem policjanta: sierż. szt. czy sierż. sztab.?

  Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

 • Szeherezada

  5.03.2021

  Czy da się obronić pisownię „Szecherezada”? Mam książkę z 1966 r., starannie zredagowaną przez cenione wydawnictwo, i tylko to jedno „ch” (każdokrotnie) jest w niej uderzające. W języku rosyjskim jest w tym miejscu „х” (odpowiednik polskiego „ch”), a nie „г”.

 • Behe bez apostrofu w odmianie

  5.03.2021

  Szanowni Państwo,

  jak odmienić nazwisko Behe [czyta się bihi] - z apostrofem czy bez niego?

  z wyrazami szacunku

  Beata Saracyn

 • żyd i Żyd

  4.03.2021

  Dzień dobry,

  chciałabym zadać pytanie dotyczące rozróżnienia pisowni na Żyd (członek narodu żydowskiego) i żyd (wyznawca judaizmu). Wyznawca judaizmu musi być jednocześnie członkiem narodu żydowskiego. Czy np. zdanie: „Dochodziły do nas wieści, że władze wojskowe są wrogo usposobione względem żydów” jest poprawne? Nie wiadomo, czy owe władze prześladują tylko wyznawców judaizmu, a np. spolonizowanych Żydów już nie. Jak praktycznie rozwiązywać problem takiego zapisu?

 • Koleżeństwo 

  17.02.2021

  Dzień dobry,

  moje pytanie dotyczy pisowni słowa koleżeństwo. W sytuacji, w której zostaje ono umieszczone w dedykacji, np. Janowi Kowalskiemu – koleżeństwo z..., powinno być pisane z małej czy wielkiej litery?

  Z poważaniem

  Arkadiusz Wójcicki

 • Don Kichot

  10.02.2021

  Dzień dobry!

  Dlaczego piszemy Don Kiszot, a nie don Quijote – tak jak po hiszpańsku? I dlaczego słowo don zapisujemy z wielkiej litery, skoro wg Real Academia Española powinno pisać się z małej litery (nawet jeśli mówimy o bohaterze literackim)?

  https://mobile.twitter.com/RAEinforma/status/1354466838076411904

 • Uproszczenie ortografii 

  1.02.2021

  Witam. Mam pytańe raczej retoryczne. Czy (ja) dożyje czasuf kjedy język polski pozbeńdźe śe dźiwolon'guf (ew. dżiwolonguf ) f postaći ch, rz, ó i innyh bzdurnyh, skomlikowanyh zapisuf f naszej rodźimej mowje (?). Rozumjem, że dinozałry f rużnyh polskih instytucjah naukowyh straćili by ( ńe łonczńe ) wymoszczone pszes śebje stołki ale dźeći, młodźesz i dorośli mjeli by łatfjejsze żyće. Internet, jak jusz widać, wymuśi te zmjany. Czego fszystkim nam serdeczńe życze. Pozdrawjam.

 • trzynasta poprawka albo 13. poprawka

  31.01.2021

  Dzień Dobry,


  chciałbym zapytać o poprawną pisownię nazw poprawek do Konstytucji Stanów Zjednoczonych.

  W polskiej prasie (ale także w literaturze) panuje w tej sprawie kompletny bałagan: spotyka się pisownię:


  - wielkimi literami, np.:


  „…reguluje to Trzynasta Poprawka do Konstytucji Stanów Zjednoczonych”


  - małymi:


  „…reguluje to trzynasta poprawka…”


  - albo w formie mieszanej:


  „…Trzynasta poprawka…”


  - albo nawet:


  „…trzynasta Poprawka…”


  Która wersja jest poprawna?

 • dr n. wojsk., mgr inż.

  31.01.2021

  Jak przed nazwiskiem należy pisać stopień naukowy dr nauk wojskowych (doktorat w ASW) i mgr inż. (uzyskany wcześniej na na politechnice).

 • Piszemy Święto czy święto

  28.01.2021

  Proszę o wyjaśnienie, jaką literą należy pisać słowo święto w zwrocie z okazji Twojego święta. Czy traktujemy tu święto jak zwykły rzeczownik? Tak napisało dziecko w laurce dla Dziadka z okazji Dnia Dziadka. W tym wypadku słowo święto nie jest nazwą własną i moim zdaniem musi być pisane wielką literą. Pani w szkole poprawiła na z okazji Twojego Święta.

 • pp. oraz pb.

  27.01.2021

  Dzień dobry, bazując na odmiennych informacjach przedstawianych na stronach różnych językowych, w tym Państwa serwisu, chciałbym prosić o wskazanie prawidłowej formy zapisu skrótu sformułowania punkt procentowy lub punkt bazowy. Która z form jest prawidłowa: pp. i pb. czy może p.p. i p.b.?

 • vanderwaalsowski

  22.01.2021

  Tworząc przymiotniki od nazwisk obcojęzycznych, człon pochodzący od nazwiska zapisuje się tak, by polskimi głoskami móc odzwierciedlić oryginalną wymowę, albo zachowuje się oryginalną pisownię. Pierwszy sposób stosuje się szczególnie w przypadku nazwisk złożonych z wielu słów. Mamy zatem „bajkę lafontenowską”, ale już „ciecz niutonowską/newtonowską”. Jak zatem utworzyć przymiotnik od nazwiska van der Waals? Czy w myśl niderlandzkiej fonetyki powinniśmy mówić o oddziaływaniach fanderwaalsowskich?

 • Porto Alegre

  22.01.2021

  Dlaczego w Wielkim Słowniku Ortograficznym PWN jest „Pôrto Alegre”, skoro nawet w portugalskojęzycznej Wikipedii i na oficjalnej stronie miasta jest „Porto Allegre” bez daszka nad o?

 • Dziób

  21.01.2021

  Szanowni Państwo,

  czy indywidualne imiona nadawane rzeczom (np. broni - w historii i literaturze nie brak imion nadawanym mieczom, szablom etc.) należy odmieniać męskoosobowo, czy rzeczowo? Przykład: miecz o imieniu Dziób. Wyjął z pochwy Dziób czy Dzioba? I czy słusznie piszę to imię dużą literą? Wprawdzie najnowsze tendencje każą pisać "szczerbiec" małą, ale imię psa, kota, konia piszemy dużą. Czy dlatego, że "szczerbiec" to nie imię, a określenie?

 • osoba wysoko wrażliwa

  21.01.2021

  Dzień dobry!

  Chciałabym zapytać, czy popularny ostatnio termin "osoby wysoko wrażliwe" jest poprawnie zapisywany właśnie w taki sposób tj. rozdzielnie? Czy nie powinno się pisać "osoby wysokowrażliwe"? (jak np. "skutki długofalowe" itp.) Zauważyłam, że wiele książek ma w tytule zapis "wysoko wrażliwe", a mnie to jakoś razi. Może niesłusznie?

  Z wyrazami szacunku

  Karolina z Warszawy

 • Anioł Pański

  21.01.2021

  Dzień dobry

  Wiem, że tytuły modlitw piszemy kursywą. Czy dotyczy to również wyrażeń, w których nazwy te zostały użyte metaforycznie, jak np. „już biły dzwony na Anioł Pański”?

 • milenials albo millenials

  20.01.2021

  Poszukuję informacji na temat „milenialsów/millenialsów”, a właściwie tego w jaki sposób pisać to po polsku. Czy traktować jako zapożyczenie i pozostawić w oryginalnej pisowni, tj. Millenials czy jednak spolszczyć podążając za tłumaczeniem książki „milenialsi w pracy”?

 • Nazwy indywidualne związków operacyjnych

  20.01.2021

  Dzień dobry,

  mam kłopot z tym jak zapisać poprawnie nazwy:

  Armia Poznań, Armia Pomorze

  czy Armia "Poznań", Armia "Pomorze"

  a może armia "Poznań" i armia "Pomorze" ?

  Nie umiem znaleźć jednoznacznej odpowiedzi. Uprzejmie proszę o pomoc.

  Z góry dziękuję, pozdrawiam

  Anna znad Bzury (między innymi dlatego ważny poprawny zapis)

Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego