Tu dowiesz się wszystkiego o pisowni. Poznasz odpowiedzi ekspertów na pytania: czy dane słowo pisze się dużą czy małą literą; jak zapisać nie z innym słowem: razem czy osobno; jaka jest pisownia skrótów; jak zapisać nazwy stanowisk, nazw własnych, tytułów; kiedy stosować zapis łączny, kiedy rozdzielny, a kiedy z łącznikiem; jak dzielić wyrazy na granicy wierszy.
pisownia
-
Symbole walut
22.01.2022Szanowni Państwo,
w języku angielskim znak dolara zapisujemy przed liczbą, np. $100, pomimo wymawiania danej kwoty analogicznie jak w języku polskim, tj. najpierw kwota, a następnie waluta.
Jak zatem powinniśmy napisać po polsku 100 dolarów używając znaku "$"? Czy zrobimy to tak samo jak w j. angielskim, czy może powinniśmy przyjąć bardziej "spolszczoną wersję" i zapisywać to jako 100$?
Pozdrawiam
Szymon
-
Mega
8.01.2022Jak zapisać słowa megawredny, megaszybki, megadużo, megagorąco itd.? Czy może rozdzielnie z przedrostkiem mega? Nie ukrywam, że te nowe twory bardzo mi się nie podobają. Czy jest jakaś ogólnie przyjęta zasada dotycząca przymiotników i przysłówków przy intensyfikowaniu za pomocą mega? Intencją mówiących najczęściej jest spotęgowanie następującego po nim przymiotnika, a nie tworzenie nowego wyrazu. Ktoś mówi meeega dużo i wtedy słowo meeega to po prostu synonim słowa bardzo. Mowa potoczna.
-
Zelaya
6.01.2022Szanowna Poradnio
Frapuje mnie odmiana honduraskiego nazwiska Zelaya (Manuel Zelaya). Jak powinniśmy napisać: Zelayi czy Zelai?
Serdecznie pozdrawiam!
-
Piszemy o sowieciarzu
4.01.2022Szanowni Państwo,
jak należy zapisywać wyraz sowieciarz – małą czy dużą literą? Jakie jest jego dokładne znaczenie?
Z wyrazami szacunku
Czytelniczka
-
Nadzieja
4.01.2022Rodzic ucznia zakwestionował oznaczony przeze mnie błąd ortograficzny w zapisie końcówki B. lp. r.ż w zdaniu: Mam nadzieje, że uzyskane informację pomogą ci. Twierdzi, że intencją córki było wyrażenie nadziei w liczbie mnogiej... Czy w tym wypadku w zdaniu nie pojawi się błąd frazeologiczny wynikający z rozbicia stałego związku? A może jednak jest to błąd ortograficzny, gdyż została określona tylko jedna nadzieja? Jak potraktować ten zapis?
-
Pierwiastki chemiczne
23.12.202123.12.2021Dzień dobry,
Czy nazwy pierwiastków chemicznych zapisuje się wielką czy małą literą? Przykładowo, jeśli zdanie brzmiałoby: „W przeciwieństwie do cyrkonu, prazeodym jest aliowalentnym metalem...“, z jakiej litery należałoby napisać nazwy pierwiastków w tym zdaniu? Czy za każdym razem się je pisze z dużej lub małej, czy w innych przypadkach mogą być raz z dużej, raz z małej?
Pozdrawiam serdecznie,
Nataniel
-
Pro Simfonica
23.12.202123.12.2021Szanowni Państwo,
pytanie dotyczy zasad deklinacji słów obcych (lub niby obcych) zakończonych na -ica. Dla przykładu: zespół muzyczny Pro Simfonica w mianowniku, przyjmie formę w dopełniaczu Pro Simfonici (jak forsują niektórzy i dalej np. z Pro Simfonicą), czy jednak Pro Simfoniki (i z Pro Simfoniką itd.). Druga opcja wydaje mi się bardziej zgrabna mimo odejścia od pis formy podstawowej, ale nie mogę odszukać reguły, która dałaby mi jednoznaczną odpowiedź.
Z poważaniem, K. Lembicz
-
Zbędna kropka, niepotrzebny dwukropek
22.12.202122.12.2021Szanowni Państwo,
czy poniższa treść, będąca uwagą do opisu bibliograficznego, jest poprawna?
Stanowi tom 4. sagi rodziny Dollangangerów. Tom 1. pt.: "Kwiaty na poddaszu", tom 2. pt.: "Płatki na wietrze", tom 3. pt.: "A jeśli ciernie", tom 5. pt.: "Ogród cieni".
Moje wątpliwości dotyczą m. in. kropek po liczebnikach. Z kontekstu jasno wynika o jaki rodzaj liczebników chodzi, więc czy ich użycie nie jest nadużyciem? To samo pytanie dotyczy dwukropków.
Pozdrawiam uprzejmie,
Daniel
-
niejedyny
21.12.202121.12.2021Szanowni Językoznawcy,
chcę zapytać o pisownię "nie" ze słowem "jedyny". Z jednej strony w Waszym słowniku ortograficznym jest zapis razem - niejedyny. Z drugiej w Poradni jest porada "To nie jedyne inspiracje", gdzie za poprawny został uznany zapis rozłączny. I nie bardzo zrozumiałam, czemu raz razem, a raz osobno, pomijając przypadek "nie jedyny, lecz jeden z wielu", gdzie faktycznie powinna być pisownia rozłączna. I kiedy jeszcze?
Pozdrawiam,
Anna
-
Pisownia nazw wariantów koronawirusa
18.12.202118.12.2021Szanowna Poradnio!
Od jakiej litery powinno się pisać warianty koronawirusa (np. d/Delta)? Wielkiej czy małej? Nie chodzi bowiem o nazwę litery, tylko nazwę całego wariantu.
Pozdrawiam serdecznie
Mira Perlińska
-
Samochód pierwszowyjazdowy
10.12.202110.12.2021Dzień Dobry,
proszę o wyjaśnienie pisowni słów pierwszo i wyjazdowy dokładnie chodzi o przypadek: samochód pierwszowyjazdowy. Która opcja jest poprawna: pisownia łączna, przez myślnik czy oddzielnie?
Pozdrawiam
-
Technologia w nazwach
9.12.20219.12.2021Dzień dobry,
zwracam się z prośbą o odpowiedź, w jaki sposób należy pisać nazwy technologii. W swojej pracy spotkałam się z taki sformułowaniami, jak: technologia Internetu Rzeczy, technologia Przemysłu 2.0 czy technologia Modelowania Informacji o Budynku. Zastanawia mnie powszechne użycie w takich przypadkach stosowania dużych liter, co uważam za przyjęcie wzorców z języka angielskiego. Według mnie zapis powinien wyglądać następująco: technologia modelowania informacji o budynku. Anna
-
Święty Brat Albert Chmielowski
8.12.20218.12.2021Szanowni Państwo, jak piszemy: św. brat Albert czy św. Brat Albert? Chodzi o Alberta Chmielowskiego.
Pozdrawiam
K. Adamska
-
Benfica
6.12.20216.12.2021Szanowni Państwo,
od wczoraj biorę udział w gorącej dyskusji dotyczącej odmiany obcych nazw własnych przez przypadki. Konkretnie sprawa dotyczy klubu Benfica Lizbona. Chciałbym zapytać, czy mamy piłkarzy Benfiki czy Benfici? Rywal gra z Benficą czy Benfiką? W jaki sposób traktować końcówki takich nazw? Inny przykład to np. gazeta Marca - czytamy Markę czy Marcę?
Z poważaniem,
Jędrzej Antkowiak
-
Znalezione – i co dalej?
3.12.20213.12.2021Dzień dobry,
jak powinniśmy zapisać wyrażenie znalezione(,) nie_kradzione. Nie potrafię sama rozstrzygnąć, czy w domyśle mamy znalezione, ale nie kradzione, czy znalezione, więc niekradzione. Spotkałam się też z zapisem bez przecinka, który wydaje mi się niezbyt uzasadniony. Dziękuję!
-
Piszemy o Kościołach
2.12.20212.12.2021Dzień dobry,
zwracam się z pytaniem, na które nie udało im się znaleźć odpowiedzi. Jak powinno zapisywać się liczbę mnogą od słowa Kościół w przypadku, gdy te k/Kościoły nie są dookreślone jakimś przymiotnikiem np. protestanckie? Przykładem niech będzie zdanie: Polska Rada Ekumeniczna zrzesza siedem kościołów. Czy może siedem Kościołów?
Mi bliżej do pierwszej formy - małą literą, ale to tylko moje odczucie. Czy możne należy stosować zasadę podobnie jak z liczbą pojedynczą?
-
Wielka litera w nazwach instytucji
2.12.20212.12.2021Szanowni Państwo,
jak prawidłowo piszemy czasowniki w nazwach własnych organizacji pozarządowych - wielką czy małą literą? Np. Stowarzyszenie Pomaganie Jest Piękne czy też Stowarzyszenie Pomaganie jest Piękne?
Z góry dziękuję za pomoc.
-
Nienarodzony
30.11.202130.11.2021Szanowni Państwo.
1. Czy nie narodzone dziecko można rozumieć w znaczeniu czasownikowym jako to, które się nie narodziło (z różnych powodów), choć zostało poczęte? (z inskrypcji z 1994 r. cmentarnym na Pomniku PAMIĘCI DZIECI NIE NARODZONYCH).
2. Czy znaczenie przymiotnikowe dotyczyłoby dzieci pozostających w łonie matki oraz tych, które nigdy się nie narodzą, gdyż nie zostały poczęte?
3. Czy prawdą jest, iż przed 1997 ten imiesłów zawsze pisało się rozdzielnie?
Pozostaję z wyrazami szacunku
-
Pisownia nazwy wykładu
28.11.202123.10.2021czy nazwa wykładu, np. "Kombinatoryka na słowach" powinien być pisany dużą literą? jako nazwa własna?
Dziękuję i pozdrawiam
Wit Foryś
prof. ndzw.
-
zapis nazw aktów prawnych
26.11.20219.11.2005Nazwy aktów prawnych zapisujemy z pierwszą literą wielką. Ale kodeks cywilny itd. pisze się małymi literami. Jaka zasada tu obowiązuje? Czy nazwy aktów prawnych koniecznie należy wyróżniać kursywą lub cudzysłowem? Czy np. Ustawa z dnia 16.04.2004 r. o ochronie przyrody powinna być zapisana kursywą? I czy koniecznie Ustawa (tzn. wielką literą)? A co z Ustawą z dnia 29.01.2004 r. Prawo zamówień publicznych – dwa razy wielka litera?