Tu dowiesz się wszystkiego o pisowni. Poznasz odpowiedzi ekspertów na pytania: czy dane słowo pisze się dużą czy małą literą; jak zapisać nie z innym słowem: razem czy osobno; jaka jest pisownia skrótów; jak zapisać nazwy stanowisk, nazw własnych, tytułów; kiedy stosować zapis łączny, kiedy rozdzielny, a kiedy z łącznikiem; jak dzielić wyrazy na granicy wierszy.
pisownia
-
Kozak11.05.2020Szanowni Państwo,
Poprawny jest zapis Kozacy dońscy czy kozacy dońscy?
-
Nazwy ustaw w języku polskim11.05.2020Szanowni Państwo,
czy tłumacząc z języka obcego na język polski nazwy ustaw, należy stosować pisownię pierwszego słowa danej ustawy od wielkiej litery, czy może zasada to obowiązuje jedynie nazw ustaw polskich?
Bardzo proszę o odpowiedź w imieniu koleżanek i kolegów tłumaczy w Niemczech.
Z wyrazami szacunku
Leszek Woszczak
-
Pisownia hashtagów8.05.2020Czy istnieją zasady edytorskie zapisywania hashtagów internetowych? Np. zapisywanie dłuższych wyrażeń, składających się z większej liczby słów i łączników, używanie wielkich (w tym występujących obok siebie) i polskich liter, itp.? Jaka forma zapisywania hashtagu jest najlepsza? Np. #ZostańWDomu #PoradniaJęzykowaPWNJestPomocnąInstytucją itd.
lumay
-
dyr.8.05.2020Szanowni Państwo,
dlaczego skrót od słowa dyrektor zapisujemy z kropką? (dyr.), skoro jest wyraźna zasada, że jeżeli skrót kończy się tą samą literą, co skracany wyraz lub forma wyrazowa, wówczas na końcu skrótu nie piszemy kropki? W WSO ani w WSPP, nie znalazłem żadnej informacji, dlaczego mamy taki zapis. Jest to uzus, czy może wieloletnia tradycja takiego zapisu? Proszę o konkretne uzasadnienie tego wyjątku.
Dziękuję i pozdrawiam.
-
jeden dzień naraz8.05.2020Szanowni Państwo,
proszę o podpowiedź w kwestii pisowni wyrażenia jeden dzień naraz / na raz. Życie według powyższej zasady rozumiem w następujący sposób: nie wybiegaj myślami w przyszłość, skup się na tu i teraz. Jako poprawny nasuwa mi się więc zapis łączny – w każdym danym momencie (jednocześnie) mamy do dyspozycji tylko jeden dzień. Z moich poszukiwań w bazie Google’a wynika, że nie zgadza się ze mną raper Reno.
Jaka jest Państwa opinia?
-
On-line albo online 5.05.2020Szanowni Państwo,
mam pytanie, czy poprawna jest tylko forma on-line? Czy mogę napisać online lub onlajn (z tym ostatnim zapisem spotkałam się ostatnio w jednej z gazet ogólnopolskich i byłam nieco zdziwiona)?
Dziękuję za odpowiedź
Ewel
-
Odstresowywać – odstresowuje 30.04.2020Szanowni Państwo,
chciałam zapytać, która z poniższych form jest poprawna: Kąpiel mnie odstresowuje czy może Kąpiel mnie odstresowywuje?
Obie formy zaobserwowałam z użyciu…
Bardzo proszę o pomoc.
Z poważaniem,
Nieporadna studentka
-
Nierozumienie 30.04.2020Jak się piszę niezrozumienie: razem czy osobno?
-
Słowo wnioskodawca – małą czy wielką literą?27.04.2020Jak powinienem zapisywać słowo wnioskodawca, którego często używam, pisząc recenzje wniosków. Chodzi o pisanie słowa wielką lub małą literą. Przejrzałem wiele formalnych dokumentów, w których występuje słowo wnioskodawca i tam zawsze jest ono pisane małą literą. Jednakże, w tamtym kontekście słowo jest abstrakcyjne i odnosi się do każdego przedsiębiorcy, który może aplikować o dotację. W moim przypadku pisząc w recenzji wnioskodawca to słowo odnosi się już do konkretnego podmiotu.
-
teleniby-nauka21.04.2020Szanowni Państwo!
W związku z pandemią dzieci uczą się teraz w domach, częściowo za pośrednictwem internetu. Chciałabym zapytać, czy ten stan można by opisać słowem teleniby-nauka. Wiem, że łatwiej i naturalniej byłoby napisać niby-telenauka, jednak jest w tym wypadku lekka zmiana znaczenia, a wydaje mi się, że zasady ortografii dopuszczają pierwszą zaproponowaną formę. Bardzo proszę o komentarz.
Z poważaniem
Agnieszka Buczkowska
-
toby / to by21.04.2020Czy w zdaniu Zrobiłam to specjalnie, bo inaczej toby pan nigdy na mnie uwagi nie zwrócił pisownia łączna toby jest właściwa?
-
Zwroty tytularne w powieściach20.04.2020Szanowni Państwo,
Jak powinniśmy zapisywać w powieści sformułowania typu Wasza Wysokość / wasza wysokość, Wasza Książęca Mość / wasza książęca mość? Chodzi mi o to, czy używać małych, czy wielkich liter.
Pozdrawiam
Czytelniczka
-
naraz/ na raz raz jeszcze9.04.2020Chciałabym raz jeszcze wrócić do kwestii rozróżnienia naraz/na raz. Bardzo dziękuję za poradę z 20 marca. Jednak w takim razie wyjaśnienia wymaga hasło w „Wielkim słowniku ortograficznym”, w którym jest wyraźnie napisane: „na raz = na jeden raz, za jednym zamachem”. Uprzejmie proszę o pomoc, jak to pogodzić z poprzednią poradą. Jak w tym kontekście prawidłowo zapisać np. jeść trzy paluszki na()raz, za dużo pytań na()raz, nie próbuj zapoznać się z wszystkimi na()raz?
Bardzo dziękuję za pomoc.
-
coraz/ co raz raz jeszcze9.04.2020Szanowni Państwo!
Bardzo dziękuję za poradę dotyczącą pisowni coraz/ co raz. Niestety nadal pozostają wątpliwości. W jaki sposób w praktyce rozstrzygnąć, czy mamy do czynienia z ‘częstym powtarzaniem się czegoś w krótkich odstępach czasu’, czy raczej z ‘raz za razem, bezustannie, wciąż, co chwila’? Innymi słowy, dlaczego coraz to zmieniał kierunek jazdy, ale co raz to wypadał do Lublina?
Dziękuję bardzo.
-
Yad Vashem, Jad wa-Szem, Jad Waszem9.04.2020Jaką pisownię izraelskiego Instytutu Pamięci Narodowej można uznać za wzorcową: Yad Vashem, Jad wa-Szem czy Jad Waszem? W WSO mamy Yad Vashem, jednak Encyklopedia PWN odsyła nas do wariantu Jad wa-Szem.
-
Internacjonalizmy o greckich korzeniach9.04.2020Szanowni Państwo,
w odleglejszej przeszłości greckie „ai” i „oi” były spolszczane do głoski „e” (np. pedagogika, ekonomia). W ostatnim czasie są transliterowane odpowiednio jako „aj” i „o” (np. pajdokracja, ojkofobia). Z czego wynika ta zmiana, czym była spowodowana i kiedy miała miejsce?
Łączę pozdrowienia,
Michał Kosacki
-
Dzielenie obcych nazw własnych na końcu wiersza8.04.2020Czy prawidłowy jest podział na sylaby słów z podwójną literą i wymawianą jedną głoską? Np. Har-ry (mówimy Hary, nie Harry), Les-ser.
-
Raczej nie wpływa na zapis7.04.2020Dzień dobry!
Chciałabym zapytać o pisownię łączną i rozdzielną przymiotników z nie (np. niegrzeczny, nieśmiały, niestaranny) ze słowem raczej. Czy napiszemy raczej niestaranne pismo, czy raczej nie staranne pismo? Raczej nieśmiały chłopak czy raczej nie śmiały chłopak?
Dziękuję bardzo za pomoc.
-
Papużki nierozłączki 2.04.2020Szanowna Poradnio,
mam pytanie o poprawną formę zapisu frazy papużki nierozłączki. Wydaje się, że powinno się to pisać bez dywizu, ponieważ nie są to rzeczowniki równoległe, jednak bardzo często w tekstach spotykam realizację z dywizem. Czy obie formy są poprawne? Czy zapis zależy od znaczenia frazy? Nazwy gatunku czy określenia relacji.
Dziękuję za odpowiedź,
Martyna
-
król i władca to wyrazy pospolite25.03.2020Szanowni Państwo!
Moje pytanie dotyczy poprawnej formy zapisywania tytulatury władców. Mianowicie, czy pisząc „Król Polski Kazimierz Wielki” w środku zdania, należy każde z tych słów zapisać wielką literą? Mam na myśli sytuację, gdy w kolejnych zdaniach słowo „król” lub „władca” będzie dotyczyło stricte tej samej osoby.
Serdecznie dziękuję za odpowiedź.