pisownia

Tu dowiesz się wszystkiego o pisowni. Poznasz odpowiedzi ekspertów na pytania: czy dane słowo pisze się dużą czy małą literą; jak zapisać nie z innym słowem: razem czy osobno; jaka jest pisownia skrótów; jak zapisać nazwy stanowisk, nazw własnych, tytułów; kiedy stosować zapis łączny, kiedy rozdzielny, a kiedy z łącznikiem; jak dzielić wyrazy na granicy wierszy.

 • Symbole walut

  22.01.2022

  Szanowni Państwo,

  w języku angielskim znak dolara zapisujemy przed liczbą, np. $100, pomimo wymawiania danej kwoty analogicznie jak w języku polskim, tj. najpierw kwota, a następnie waluta.

  Jak zatem powinniśmy napisać po polsku 100 dolarów używając znaku "$"? Czy zrobimy to tak samo jak w j. angielskim, czy może powinniśmy przyjąć bardziej "spolszczoną wersję" i zapisywać to jako 100$?


  Pozdrawiam

  Szymon

 • Mega

  8.01.2022

  Jak zapisać słowa megawredny, megaszybki, megadużo, megagorąco itd.? Czy może rozdzielnie z przedrostkiem mega? Nie ukrywam, że te nowe twory bardzo mi się nie podobają. Czy jest jakaś ogólnie przyjęta zasada dotycząca przymiotników i przysłówków przy intensyfikowaniu za pomocą mega? Intencją mówiących najczęściej jest spotęgowanie następującego po nim przymiotnika, a nie tworzenie nowego wyrazu. Ktoś mówi meeega dużo i wtedy słowo meeega to po prostu synonim słowa bardzo. Mowa potoczna.

 • Zelaya

  6.01.2022

  Szanowna Poradnio

  Frapuje mnie odmiana honduraskiego nazwiska Zelaya (Manuel Zelaya). Jak powinniśmy napisać: Zelayi czy Zelai?


  Serdecznie pozdrawiam!

 • Piszemy o sowieciarzu

  4.01.2022

  Szanowni Państwo,

  jak należy zapisywać wyraz sowieciarz – małą czy dużą literą? Jakie jest jego dokładne znaczenie?

  Z wyrazami szacunku

  Czytelniczka

 • Nadzieja

  4.01.2022

  Rodzic ucznia zakwestionował oznaczony przeze mnie błąd ortograficzny w zapisie końcówki B. lp. r.ż w zdaniu: Mam nadzieje, że uzyskane informację pomogą ci. Twierdzi, że intencją córki było wyrażenie nadziei w liczbie mnogiej... Czy w tym wypadku w zdaniu nie pojawi się błąd frazeologiczny wynikający z rozbicia stałego związku? A może jednak jest to błąd ortograficzny, gdyż została określona tylko jedna nadzieja? Jak potraktować ten zapis?

 • Pierwiastki chemiczne

  23.12.2021
  23.12.2021

  Dzień dobry,

  Czy nazwy pierwiastków chemicznych zapisuje się wielką czy małą literą? Przykładowo, jeśli zdanie brzmiałoby: „W przeciwieństwie do cyrkonu, prazeodym jest aliowalentnym metalem...“, z jakiej litery należałoby napisać nazwy pierwiastków w tym zdaniu? Czy za każdym razem się je pisze z dużej lub małej, czy w innych przypadkach mogą być raz z dużej, raz z małej?


  Pozdrawiam serdecznie,

  Nataniel

 • Pro Simfonica

  23.12.2021
  23.12.2021

  Szanowni Państwo,

  pytanie dotyczy zasad deklinacji słów obcych (lub niby obcych) zakończonych na -ica. Dla przykładu: zespół muzyczny Pro Simfonica w mianowniku, przyjmie formę w dopełniaczu Pro Simfonici (jak forsują niektórzy i dalej np. z Pro Simfonicą), czy jednak Pro Simfoniki (i z Pro Simfoniką itd.). Druga opcja wydaje mi się bardziej zgrabna mimo odejścia od pis formy podstawowej, ale nie mogę odszukać reguły, która dałaby mi jednoznaczną odpowiedź.

  Z poważaniem, K. Lembicz

 • Zbędna kropka, niepotrzebny dwukropek

  22.12.2021
  22.12.2021

  Szanowni Państwo,

  czy poniższa treść, będąca uwagą do opisu bibliograficznego, jest poprawna?


  Stanowi tom 4. sagi rodziny Dollangangerów. Tom 1. pt.: "Kwiaty na poddaszu", tom 2. pt.: "Płatki na wietrze", tom 3. pt.: "A jeśli ciernie", tom 5. pt.: "Ogród cieni".


  Moje wątpliwości dotyczą m. in. kropek po liczebnikach. Z kontekstu jasno wynika o jaki rodzaj liczebników chodzi, więc czy ich użycie nie jest nadużyciem? To samo pytanie dotyczy dwukropków.


  Pozdrawiam uprzejmie,

  Daniel

 • niejedyny

  21.12.2021
  21.12.2021

  Szanowni Językoznawcy,


  chcę zapytać o pisownię "nie" ze słowem "jedyny". Z jednej strony w Waszym słowniku ortograficznym jest zapis razem - niejedyny. Z drugiej w Poradni jest porada "To nie jedyne inspiracje", gdzie za poprawny został uznany zapis rozłączny. I nie bardzo zrozumiałam, czemu raz razem, a raz osobno, pomijając przypadek "nie jedyny, lecz jeden z wielu", gdzie faktycznie powinna być pisownia rozłączna. I kiedy jeszcze?


  Pozdrawiam,

  Anna

 • Pisownia nazw wariantów koronawirusa

  18.12.2021
  18.12.2021

  Szanowna Poradnio!

  Od jakiej litery powinno się pisać warianty koronawirusa (np. d/Delta)? Wielkiej czy małej? Nie chodzi bowiem o nazwę litery, tylko nazwę całego wariantu.


  Pozdrawiam serdecznie

  Mira Perlińska

 • Samochód pierwszowyjazdowy 

  10.12.2021
  10.12.2021

  Dzień Dobry,

  proszę o wyjaśnienie pisowni słów pierwszo i wyjazdowy dokładnie chodzi o przypadek: samochód pierwszowyjazdowy. Która opcja jest poprawna: pisownia łączna, przez myślnik czy oddzielnie?

  Pozdrawiam

 • Technologia w nazwach

  9.12.2021
  9.12.2021

  Dzień dobry,

  zwracam się z prośbą o odpowiedź, w jaki sposób należy pisać nazwy technologii. W swojej pracy spotkałam się z taki sformułowaniami, jak: technologia Internetu Rzeczy, technologia Przemysłu 2.0 czy technologia Modelowania Informacji o Budynku. Zastanawia mnie powszechne użycie w takich przypadkach stosowania dużych liter, co uważam za przyjęcie wzorców z języka angielskiego. Według mnie zapis powinien wyglądać następująco: technologia modelowania informacji o budynku. Anna

 • Święty Brat Albert Chmielowski

  8.12.2021
  8.12.2021

  Szanowni Państwo, jak piszemy: św. brat Albert czy św. Brat Albert? Chodzi o Alberta Chmielowskiego.


  Pozdrawiam

  K. Adamska

 • Benfica

  6.12.2021
  6.12.2021

  Szanowni Państwo,


  od wczoraj biorę udział w gorącej dyskusji dotyczącej odmiany obcych nazw własnych przez przypadki. Konkretnie sprawa dotyczy klubu Benfica Lizbona. Chciałbym zapytać, czy mamy piłkarzy Benfiki czy Benfici? Rywal gra z Benficą czy Benfiką? W jaki sposób traktować końcówki takich nazw? Inny przykład to np. gazeta Marca - czytamy Markę czy Marcę?


  Z poważaniem,

  Jędrzej Antkowiak

 • Znalezione – i co dalej?

  3.12.2021
  3.12.2021

  Dzień dobry,

  jak powinniśmy zapisać wyrażenie  znalezione(,) nie_kradzione. Nie potrafię sama rozstrzygnąć, czy w domyśle mamy  znalezione, ale nie kradzione, czy  znalezione, więc niekradzione. Spotkałam się też z zapisem bez przecinka, który wydaje mi się niezbyt uzasadniony. Dziękuję!

 • Piszemy o Kościołach

  2.12.2021
  2.12.2021

  Dzień dobry,


  zwracam się z pytaniem, na które nie udało im się znaleźć odpowiedzi. Jak powinno zapisywać się liczbę mnogą od słowa Kościół w przypadku, gdy te k/Kościoły nie są dookreślone jakimś przymiotnikiem np. protestanckie? Przykładem niech będzie zdanie: Polska Rada Ekumeniczna zrzesza siedem kościołów. Czy może  siedem Kościołów?


  Mi bliżej do pierwszej formy - małą literą, ale to tylko moje odczucie. Czy możne należy stosować zasadę podobnie jak z liczbą pojedynczą?

 • Wielka litera w nazwach instytucji

  2.12.2021
  2.12.2021

  Szanowni Państwo,


  jak prawidłowo piszemy czasowniki w nazwach własnych organizacji pozarządowych - wielką czy małą literą? Np. Stowarzyszenie Pomaganie Jest Piękne czy też Stowarzyszenie Pomaganie jest Piękne?


  Z góry dziękuję za pomoc.

 • Nienarodzony

  30.11.2021
  30.11.2021

  Szanowni Państwo.

  1. Czy  nie narodzone dziecko można rozumieć w znaczeniu czasownikowym jako to, które się nie narodziło (z różnych powodów), choć zostało poczęte? (z inskrypcji z 1994 r. cmentarnym na Pomniku PAMIĘCI DZIECI NIE NARODZONYCH).

  2. Czy znaczenie przymiotnikowe dotyczyłoby dzieci pozostających w łonie matki oraz tych, które nigdy się nie narodzą, gdyż nie zostały poczęte?

  3. Czy prawdą jest, iż przed 1997 ten imiesłów zawsze pisało się rozdzielnie?


  Pozostaję z wyrazami szacunku

 • Pisownia nazwy wykładu

  28.11.2021
  23.10.2021

  czy nazwa wykładu, np. "Kombinatoryka na słowach" powinien być pisany dużą literą? jako nazwa własna?

  Dziękuję i pozdrawiam

  Wit Foryś

  prof. ndzw.

 • zapis nazw aktów prawnych

  26.11.2021
  9.11.2005

  Nazwy aktów prawnych zapisujemy z pierwszą literą wielką. Ale kodeks cywilny itd. pisze się małymi literami. Jaka zasada tu obowiązuje? Czy nazwy aktów prawnych koniecznie należy wyróżniać kursywą lub cudzysłowem? Czy np. Ustawa z dnia 16.04.2004 r. o ochronie przyrody powinna być zapisana kursywą? I czy koniecznie Ustawa (tzn. wielką literą)? A co z Ustawą z dnia 29.01.2004 r. Prawo zamówień publicznych – dwa razy wielka litera?

Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego