pisownia

 

Tu dowiesz się wszystkiego o pisowni. Poznasz odpowiedzi ekspertów na pytania: czy dane słowo pisze się dużą czy małą literą; jak zapisać nie z innym słowem: razem czy osobno; jaka jest pisownia skrótów; jak zapisać nazwy stanowisk, nazw własnych, tytułów; kiedy stosować zapis łączny, kiedy rozdzielny, a kiedy z łącznikiem; jak dzielić wyrazy na granicy wierszy.

 • Nazwy świąt
  18.04.2016
  Szanowni Państwo,
  chciałabym zapytać, czy Dzień Świnki Morskiej, Dzień Chomika bądź Dzień Szkoły należy zapisywać wielkimi literami podobnie jak Dzień Dziecka lub Dzień Matki?

  Pozdrawiam serdecznie
  Joanna
 • Metaforyczne kilimandżaro ubrań, himalaje absurdu
  11.04.2016
  Szanowna Poradnio,
  ostatnio zamiast góra ubrań usłyszałam zwrot Kilimandżaro ubrań. W jaki sposób powinno się w takiej sytuacji zapisać słowo Kilimandżaro? Małą czy wielką literą?
  Nie chodzi przecież o tę konkretną górę, tylko o językowe wskazanie dużej ilości czegoś. Czy wobec tego uprawnione jest użycie małej litery?

  Z poważaniem
  Czytelniczka
 • Letkajenkka a letkajenka
  6.04.2016
  W najnowszym wydaniu PWN-owskiego Wielkiego słownika ortograficznego zagadką dla mnie jest, o co chodzi z tą letkajenkką (-nkką!). Myślałem, że to błąd ale…
  …ale jak jest błąd, to nie daje się odsyłacza albo
  Czy można prosić o przybliżenie tego problemu? Skąd taka oboczność?
 • Przysłówki od przymiotników złożonych
  5.04.2016
  Czy jeżeli mamy do czynienia z wyjątkami od rozdzielnej pisowni połączeń przysłówków i przymiotników, np. średniodrobny, wysokospecjalistyczny, ciężkostrawny, to czy zamiana końcówki w formę przysłówkową skutkuje zachowaniem pisowni łącznej?
  Na przykład: cebulę pokrojono średniodrobno ; sprzęt działa wysokospecjalistycznie; zjadłem dziś zbyt ciężkostrawnie czy jednak średnio drobno itp.?
 • Piekło – niebo czy piekło-niebo?
  5.03.2016
  Dzień dobry,
  nie umiem wskazać, jaki jest poprawny zapis nazwy zabawy piekło-niebo. Czy z dywizem (równorzędne człony), czy może z półpauzą (wyrazy o znaczeniach przeciwstawnych)?
  Bardzo dziękuję za pomoc.
  Ewa J.
 • Wielka litera w niepełnych nazwach uczelni i instytucji
  24.02.2016
  Szanowni Państwo,
  jaką pisownię (wielką czy małą literą) należy zastosować, gdy mamy do czynienia z kontekstem wyraźnie wskazującym na konkretny obiekt typu urząd czy uczelnia, lecz bez użycia stricte pełnego brzmienia? Jeżeli mamy Akademię Górniczo-Hutniczą im. Stanisława Staszica w Krakowie (pełna, oficjalna nazwa), to użycie wielkich liter w sformułowaniu: Studiuję w Krakowie, na Akademii Górniczo-Hutniczej ze względu na brak końcowych składników nazwy należy uznać za błąd?
 • Żętyca
  31.01.2016
  Szanowni Państwo,
  słowniki podają żętycę, natomiast rozporządzenie Ministerstwa Rolnictwa podaje żentycę. Która instytucja pełni funkcję nadrzędną, dominującą?

  Z poważaniem,
  Czytelnik
 • Lemat 1.1
  31.01.2016
  Szanowni Państwo!
  Mam pytanie dotyczące tekstów matematycznych. Czy prawidłowa jest pisownia?

  Teza jest prostym wnioskiem z lematu 1.1
  czy też:
  Teza jest prostym wnioskiem z Lematu 1.1.

  Spotkałem się ze zdaniem, że prawidłowy jest pierwszy wariant, natomiast drugi jest amerykanizmem.

  Z drugiej strony, następuje tu odwołanie do konkretnego lematu:Lematu 1.1.
  Stąd Lemat 1.1 można by traktować jako nazwę własną i pisać dużą literą.

  Z poważaniem
  Marcin Gąsiorek
 • Nazajutrz
  23.01.2016
  Dlaczego nazajutrz piszę się razem, a nie osobno?
 • Nazwy zabytkowych ksiąg liturgicznych
  12.01.2016
  Jak należy zapisywać nazwy zabytkowych ksiąg liturgicznych (Antyfonarz Leoniański; Sakramentarz tyniecki; Antyfonarz z Compiegne, Graduał Macieja Skawinki)?
  Nie są to tytuły dzieł nadane przez ich autorów, z drugiej strony nie chodzi tylko o nazwę gatunkową z dodaniem przymiotnika lub miejsca pochodzenia; są to nazwy jednostkowe. Z tej przyczyny moja intuicja jest taka, iż powinno się zapisywać wszystkie człony od wielkich liter i bez kursywy – czy tak?
  Będę bardzo wdzięczny za pomoc.
 • Rebecca – Rebekki
  2.12.2015
  Chciałabym spytać o poprawną odmianę imienia obcego – Rebecca. Szczególnie w dopełniaczu. Normalnie przyjęłabym, że imię należy zakończyć literą i, jednak wtedy powstaje ci i to wydaje mi się nie na miejscu. Zastanawiam się więc, czy może powinno się użyć litery y lub/oraz zamienić podwójne c w wyrazie na k, bądź też zostawić je oryginalnie tak, jak występują? Jaka pisownia jest prawidłowa? Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź.
 • w sprawach nieuregulowanych – w sprawach nie uregulowanych
  2.12.2015
  Piszemy:
  w sprawach nieuregulowanych
  czy
  w sprawach nie uregulowanych?
  Nie razem czy osobno?
 • Zapis nazw mających wspólny element
  2.11.2015
  Czy poprawne są zapisy typu na uniwersytetach Warszawskim, Jagiellońskim i Gdańskim lub nad morzami Śródziemnym i Bałtyckim, czy może lepiej byłoby zmienić w rzeczownikach małą literę na dużą i/lub liczbę mnogą na pojedynczą?
 • Sumerowie i kodeks Hammurabiego
  25.06.2015
  Według Słownika Języka Polskiego wyrazy Sumerowie i Sumeryjczycy są terminami równorzędnymi. Czy w dobrym stylu będzie posługiwanie się nimi zamiennie w jednym tekście, czy też lepiej zachować konsekwencję i korzystać z jednej tylko możliwości? I jeszcze – które z zapisów są poprawne: kodeks Hammurabiego czy Kodeks Hammurabiego; kamień z Rosetty czy Kamień z Rosetty? Według jakich zasad? Czy Kodeks Hammurabiego należy traktować jak tytuł i wyodrębniać kursywą (lub cudzysłowem)?
 • Chiny Ludowe i Chiny ludowe
  14.10.2013
  Szanowni Państwo,
  jak powinniśmy pisać: Chiny Ludowe, Polska Ludowa czy też Chiny ludowe, Polska ludowa? W literaturze spotykam oba te zapisy…
  Dziękuję za odpowiedź.
  Pozdrawiam
 • kropka a liczebniki porządkowe
  14.06.2013
  Dzień dobry.
  Mam pytanie odnoście odmiany liczebników (zapisanych w formie liczb) w tekstach. Poprawna będzie forma zapisu: W tabeli 18. zawarto dane odnośnie bezrobocia czy W tabeli 18 zawarto dane odnośnie bezrobocia? Sprawa dotyczy kropki po liczbie, czy w przypadkach podobnych do powyższego postawienie jej jest błędem?
 • ach, ale aha
  10.03.2013
  Acha się pisze [przez] ch czy samo h?
 • mała litera na początku przypisu
  22.02.2013
  Czy pierwszy wyraz tekstu umieszczonego w przypisie dolnym można zapisać małą literą? Mam na myśli dwa przypadki:
  1. w przypisie został podany przekład wiersza, w którym wszystkie wyrazy zaczynają się małą literą;
  2. w przypisie został podany adres strony internetowej.
 • błękitna planeta / Błękitna Planeta
  18.02.2013
  Szanowni Państwo,
  czy błękitna planeta (planeta Ziemia) piszemy wielkimi, czy małymi literami?
  Z poważaniem
  Czytelnik
 • powieść-rzeka raz jeszcze
  13.02.2013
  Jak powinniśmy zapisywać zestawienia powieść rzeka i temat rzeka? Dla wywiadu rzeki WSO nie przewiduje dywizu. Czy wolno postąpić tu analogicznie?
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2020

Przyłącz się do V edycji plebiscytu PWN i zgłoś swoją propozycję.
UWAGA! Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe, ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!
Powiedz o plebiscycie swoim znajomym.

Głosy można oddawać do
30 listopada 2020 r.

Wyślij
Weź udział w akcji „Młodzieżowe Słowo Roku 2020”!