pisownia

Tu dowiesz się wszystkiego o pisowni. Poznasz odpowiedzi ekspertów na pytania: czy dane słowo pisze się dużą czy małą literą; jak zapisać nie z innym słowem: razem czy osobno; jaka jest pisownia skrótów; jak zapisać nazwy stanowisk, nazw własnych, tytułów; kiedy stosować zapis łączny, kiedy rozdzielny, a kiedy z łącznikiem; jak dzielić wyrazy na granicy wierszy.

 • Nanozanieczyszczenie

  18.01.2021

  Jak należy pisać: nano zanieczyszczenie czy nanozanieczyszczenie tak jak nanotechnologia?

  dziękuję za odpowiedź


  A. Kuczborska

 • Nazwy projektów, eksperymentów itp.

  17.01.2021

  Szanowni Państwo,

  jak w tekście tłumaczonym zapisać nazwy projektów/eksperymentów - wielką literą wszystkie wyrazy czy tylko pierwszy? czy umieszczać je w cudzysłowie? np. Harwardzki Projekt Psylocybinowy albo Eksperyment Wielkopiątkowy

  Dziękuję serdecznie!

 • Szczęśliwego Nowego Roku!

  14.01.2021

  Dzień dobry!

  Dlaczego życzymy  Szczęśliwego Nowego Roku pisząc wszystkie wyrazy dużą literą zamiast małą (Szczęśliwego nowego roku)? Przecież mamy na myśli cały nowy rok, a nie jeden dzień (Nowy Rok / 1 stycznia).

 • t.j.?

  12.01.2021

  Czy do takich jak możemy użyć skrótu t.j.? Czy skrót tj. znaczy 'to jest'? Uprzejmie proszę o odpowiedź. Przepraszam za składnię, pozdrawiam.

  Daniel

 • Carlo Rossi v. carlo rossi

  30.12.2020

  Szanowni Państwo,

  Czy dziewczyny siedziały przy różowym Carlo Rossi (zgodnie z poradą https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/nazwy-win-i-drinkow;10951.html) czy przy carlo rossi (zgodnie z zasadą https://sjp.pwn.pl/zasady/109-20-10-Nazwy-roznego-rodzaju-wytworow-przemyslowych;629431)?

  Dziękuję!

 • Jesse

  29.12.2020

  Dzień dobry,

  Jak odmienić nazwisko Jesse (czyt. Dźesi) -> C. Jessemu, D. Jessego, N. Jessem?

  Pozdrawiam i dziękuję!

 • Afroeurazja, afroeurazjatycki

  28.12.2020

  Szanowni Państwo,

  jak powinno się zapisywać:

  Afro-Eurazja czy Afroeurazja?

  afro-eurazjatycki czy afroeurazjatycki?

  To pojęcie jest coraz częściej stosowane w różnego rodzaju pracach historycznych, ale jego zapis niejednolity.


  Łączę świąteczno-noworoczne najlepsze życzenia dla Ekspertów Poradni.

  Aneta


 • Nie instargamuj!

  18.12.2020

  Szanowna Poradnio,


  Chciałbym spytać o pisownię czasowników pochodzących od nazw własnych, które słyszy się głównie w mowie potocznej. Np. w tekście, z którym mam do czynienia, jedna z postaci mówi: Nie [johnuj] mi tu, czyli 'nie zachowuj się jak John'. Słyszałem też słowo instagramuje, czyli korzysta z serwisu Instagram. Czy tego typu słowa pisać wielką literą, czy małą, tak jak przymiotniki? Dziękuję!

 • Zamek Spiski, Zamek Orawski

  12.12.2020

  Szanowni Państwo,

  Mam pytanie o pisanie z dużej litery nazw obiektów: z/Zamek Spiski lub z/Zamek Orawski - słowo "zamek" jest tu chyba integralną częścią nazwy (będącej tłumaczeniem z języka słowackiego: Spišský hrad i Oravský hrad), więc chyba zachodzi przypadek bardziej podobny do zwrotów Wały Chrobrego, Brama Floriańska czy Zamek Ujazdowski niż wyrażeń, w których słowo "zamek" (lub "pałac" itp.) pisane jest, jako określenie gatunkowe, z małej.

  Z wyrazami uszanowania,

  Krzysztof Magnowski

 • na wpół

  8.12.2020

  Dzień dobry,


  podczas przeprowadzanie korekty książki, naszły mnie wątpliwości podczas pisowni "na wpół...". Czy mógłbym prosić o informację, czy w poniższym cytacie zapis "na wpół" jest poprawny?


  "Muszę jednak przyznać, że gdy wdarliśmy się do pałacu, w głowie zaświtała mi myśl, że lada moment pomszczę rodziców. – Valadrin zaśmiał się nieoczekiwanie, na wpół gorzko, na wpół z rozbawieniem."


  Z pozdrowieniami

  R.Narloch

 • Madziar i Moskal

  7.12.2020

  Dlaczego Madziar i Moskal piszemy dużą literą, a jugol i enerdowiec małą?

 • Kraków-Stare Miasto

  7.12.2020

  Szanowni Państwo,

  moje pytanie dotyczy nazwy konkursu "Kraków-Stare Miasto, wieści z podwórek, ulic i zaułków". Czy powyższy zapis jest poprawny, czyli z użyciem łącznika bez spacji w nazwie Kraków-Stare Miasto, czy może powinna to być półpauza oddzielona spacjami? Czy zależeć to może powinno od tego, co autor konkursu miał na myśli: Stare Miasto jako nazwę dzielnicy, czy po prostu "stare miasto", a wtedy zapis z użyciem małych liter? Będę wdzięczna za odpowiedź

 • Zdanie o szacie

  5.12.2020

  Szanowni Państwo,

  spotkałam się w tekście ze zdaniem Mówią, że szata nie zdobi człowieka [...]. Czy tego typu zapis jest błędem?

  Z wyrazami szacunku

  Patrycja

 • Studwudziestotrzyipółstronicowy

  4.12.2020

  Zwróciło moją uwagę, że dzieło 123-stronicowe zapisujemy też jako dzieło studwudziestotrzystronicowe. Z tego jest jeden wniosek i jedno pytanie.

  1. W języku polskim nie istnieje wobec tego „słowo najdłuższe”, o największej liczbie liter. Jest to skutkiem wspomnianej wyżej reguły, zawsze jesteśmy w stanie podać liczbę większą, gdyż zbiór liczb jest nieskończony.

  2. Jak zapisać 123-1/2-stronicowy ? Dwudziestotrzy i półstronicowy ? Jeśli tak, to dlaczego to pół tak mocno oddziela?

 • Czy uhonorować autora?

  3.12.2020

  Szanowna Redakcjo,


  spotkałem się z praktyką, by w recenzjach zamieszczanych w czasopismach naukowych autora pozycji recenzowanej (a niekiedy nawet i czytelnika) pisać wielką literą.

  Czy jest to poprawny zapis? Czy nie należałoby pisać raczej literą małą?


  Z serdecznością

  Czytelnik Poradni

 • Co dzień

  1.12.2020

  Szanowni Państwo,

  wg słowników wyrażenie co dzień pisze się rozdzielnie. Przemawia to do mnie, jeśli oznacza ono 'każdego dnia', np. Co dzień wstaję o świcie. Jednakowoż co dzień (?) jest też synonimem dnia powszedniego. W zdaniu Na codzień noszę fartuch, a od święta wkładam suknię widziałbym pisownię łączną. Dodatkowo (w Wielkopolsce) zdarza mi się słyszeć w codzień, jak w dzień powszedni, co uzasadnia istnienie rzeczownika codzień (regionalizm?). Co Państwo na to?

  TM

 • Ponadstutysięcznoosobowy

  28.11.2020

  Dzień dobry,

  Czy do opisu demonstracji, która nie tak dawno odbyła się w Warszawie, poprawna jest forma  ponad stutysięcznoosobowa manifestacja? Podobnie jeśli w dalekiej przyszłości ludzkości uda się wznieść odpowiednio wysoki budynek, to czy będzie on  ponad stutysięcznopiętrowy, czy inaczej będzie go należało określić?

 • Super – razem czy oddzielnie?

  25.11.2020

  Dzień dobry,

  proszę o odpowiedź – razem czy oddzielnie:

  - superłatwe roboty,

  - Tworzymy superłatwe w użyciu roboty software'owe

  - Superprosty interfejs ułatwia

  - Superproste roboty

 • Cichanouska

  16.11.2020

  Czytałam ostatnio artykuł nt. bieżącej sytuacji w Białorusi. Lekturę utrudniała mi przyjęta forma zapisu nazwiska liderki białoruskiej opozycji: "Tshikhanouska". Użycie takiego zapisu, zgodnego z fonetycznym zapisem w języku angielskim wydaje mi się nieodpowiednie - język polski dysponuje w końcu zestawem głosek świetnie odwzorujących fonetykę innych języków słowiańskich. Szczególnie dziwnie wyglądało to dla mnie, gdy obok "Tshikhanouska" występował "Łukaszenko". Czy taki zapis jest odpowiedni?

 • Nazwiska Jużnyj i Biełyj

  14.11.2020

  Szanowni Państwo,

  proszę o pomoc w odmianie rosyjskich nazwisk typu: Jużnyj, Biełyj w tekście beletrystycznym. Jak je odmieniać bez spolszczania?

  Dziękuję serdecznie – stała czytelniczka

Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego