pisownia

 

Tu dowiesz się wszystkiego o pisowni. Poznasz odpowiedzi ekspertów na pytania: czy dane słowo pisze się dużą czy małą literą; jak zapisać nie z innym słowem: razem czy osobno; jaka jest pisownia skrótów; jak zapisać nazwy stanowisk, nazw własnych, tytułów; kiedy stosować zapis łączny, kiedy rozdzielny, a kiedy z łącznikiem; jak dzielić wyrazy na granicy wierszy.

 • gorgona
  17.01.2020
  Szanowni Państwo,
  Zgodnie z zasadami piszemy Gorgony. Co jednak, gdy chcę powiedzieć o jednej z trzech Gorgon – czy wtedy powinnam napisać Gorgona czy gorgona?
  Pozdrawiam
  Czytelniczka
 • Pisownia inicjałów
  16.01.2020
  Zastanawiamy się, czy taka forma jest poprawna: Ochotniczy Szwadron Kawalerii im. 1 Pułku Szwoleżerów JP. Chodzi o JP (Józefa Piłsudskiego), z tego co wyczytałem, w przypadku inicjałów powinny się znajdować kropki, ale widziałem już różne wersje, więc z prośbą o wyjaśnienia zwracam się do Państwa.
  Z góry dziękuję.
 • Stosunek uczuciowy do samochodu
  20.12.2019
  Szanowni Państwo,
  znam zasady dotyczące zapisu wielką nazwy marki lub firmy oraz małą – nazw produktów. Chciałabym jednak się upewnić, czy w zapisie w komunikacie marketingowym: A Twoja Toyota jest już gotowa na zimę? wielka litera jest błędna? Czy może uzasadniona jakimś względem grzecznościowym, emocjonalnym? Zapis wielką literą jest w takich kontekstach nagminny, ja jestem już przyzwyczajona i zastanawiam się, czy siłować się na małą literę.

  Dziękuję i łączę pozdrowienia,
  Maria
 • Tytuł cyklu powieściowego
  13.12.2019
  Reguła https://sjp.pwn.pl/zasady/Tytuly-czasopism-i-cykli-wydawniczych-oraz-nazwy-wydawnictw-seryjnych;629390.html mówi o cyklach wydawniczych. Czy cykl powieściowy jest w tym sensie cyklem wydawniczym? Jeśli tytuł pierwszej powieści staje się później tytułem cyklu powieściowego, to należy pisać np. „Wszystkie zwierzęta żyjące w lesie” (tytuł powieści, małymi literami) i „Wszystkie Zwierzęta Żyjące w Lesie” (tytuł cyklu, wielkimi)?
 • Dzielimy Australię
  13.12.2019
  Proszę o podanie możliwych podziałów na sylaby słowa Australia oraz wyjaśnienie zasad podziału. Chodzi głównie o rozstrzygnięcie tzw. zbitki spółgłoskowej.
 • Jednak strażnik doliny
  12.12.2019
  Szanowni Państwo,
  w fikcyjnym tekście, którym się zajmuję, występuje organizacja zwana Strażą Doliny. Czy jej członków powinno się zatem nazywać strażnikami doliny czy Strażnikami Doliny? I dlaczego?
  Będę wdzięczna za odpowiedź.

  Z wyrazami szacunku
  Felicyta
 • Wkoło, w koło i inne
  11.12.2019
  Szanowni Państwo!
  Byłabym wdzięczna za ponowne wyjaśnienie pisowni wyrażeń wkoło/w koło. Wyjaśnienie z 15.11.2019 r. (https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/Wyrazy-i-wyrazenia-z-kolem;19773.html) wydaje się niewystarczające, gdyż z podanych przykładów wynika paradoksalny wniosek, iż forma niedokonana czasownika pociąga za sobą pisownię łączną (Rozglądał się niepewnie wkoło), zaś dokonana – rozłączną (Rozejrzał się w koło). Oczywiście zdaję sobie sprawę, że prawdopodobnie taki efekt nie był intencją osoby wyjaśniającej, niemniej potrzebne jest tu doprecyzowanie.
  Dziękuję.
 • Nazwa szkoły
  11.12.2019
  Dzień dobry,
  proszę o podpowiedź czy w nazwie szkoły funkcjonującej w zespole szkół powinno być:
  Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych czy Liceum Ogólnokształcące dla dorosłych (czyli pisane z małej czy z dużej litery)? Dziękuję za odpowiedź.
 • Vaping czy waping?
  9.12.2019
  Szanowni Państwo!
  Nurtuje mnie od kilku dni zapis słowa vaping w znaczeniu ‘palenie e-papierosów’. Czy wyraz ten powinniśmy spolszczać fonetycznie i zapisywać jako waping czy trzymać się oryginalnej pisowni?
  Będę niezmiernie wdzięczna za odpowiedź.
 • Pisownia zwrotów tytularnych w dialogach
  5.12.2019
  Szanowni Państwo,
  pytanie dotyczy zwrotów typu „Jego Ekscelencja”, „Wysoki Sąd”, „Wasza Wysokość” użytych w dialogach lub napisach do filmów. Wielu profesjonalnych tłumaczy pisze te wyrażenia dużą literą, powołując się na hasło słownikowe z SJP (https://sjp.pwn.pl/slowniki/Jego-Ekscelencja). Wydaje mi się, że jedyne zasadne użycie dużej litery miałoby miejsce w filmie dokumentalnym odnoszącym się do żywej i autentycznej osoby. Czy mogliby Państwo rozstrzygnąć tę kwestię?
  Z szacunkiem,
  M. B.
 • Nazwa LO
  2.12.2019
  Dzień dobry,
  czy w nazwie własnej szkoły powinno być Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych czy Liceum Ogólnokształcące dla dorosłych?
  Dziękuję za odpowiedź
 • Postpunkowy
  29.11.2019
  Szanowni Państwo!
  Byłabym bardzo wdzięczna, gdyby zechcieli Państwo wskazać, jaka jest właściwa pisownia: post-punkowy czy postpunkowy. Z góry serdecznie dziękuję i łączę wyrazy szacunku.
 • Dzielimy almanach
  20.11.2019
  Jak poprawnie podzielić wyraz almanach?
 • tumbolinia
  20.11.2019
  Kilka lat temu Fundacja Hospicyjna uruchomiła telefon zaufania dla dzieci i młodzieży w żałobie, a także dla każdego, kto chce ich wesprzeć. Bezpłatna linia pomocowa nazwana została tumbolinią (od imienia słonika Tumbo, symbolu maskotki Funduszu Dzieci Osieroconych Tumbo Pomaga prowadzonego przez Fundację). Jak powinno się pisać nazwę tej linii: Tumbolinia czy tumbolinia? Z małej czy z dużej litery?
  Pozdrawiam serdecznie.
 • Nienowy i niejasny
  19.11.2019
  Szanowni Państwo!
  czy w zdaniu: To nienowe już, ale wciąż niejasne definicje są kluczowe dla ontologii tradycyjnej i dlatego zasługują na objaśnienie wyrazy nienowe i niejasne powinny zostać zapisane rozdzielnie (nie nowe, nie jasne)?
  Z wyrazami szacunku
  P.J.
 • Pisownia nazw organów
  19.11.2019
  W związku z wejściem w życie nowej ustawy zmieniła się struktura organizacyjna wielu uczelni. Jaka jest poprawna pisownia nowych organów:

  rada dyscypliny inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka
  czy
  Rada Dyscypliny Inżynieria Środowiska, Górnictwo i Energetyka

  przewodniczący rady dyscypliny inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka
  czy
  Przewodniczący Rady Dyscypliny Inżynieria Środowiska, Górnictwo i Energetyka

  Będę wdzięczna za wyjaśnienie.
  Pozdrawiam
 • Dzielimy Bartłomieja
  15.11.2019
  Dzień dobry,
  mam pewną wątpliwość co do sposobu dzielenia wyrazu Bartłomiej (w WSO jest Bart-łomiej): zgodnie z zasadą 199 grupę spółgłoskową rtł powinienem podzielić tak, aby część przenoszonych spółgłosek mogła rozpoczynać jakiś polski wyraz. Z drugiej strony norma ta daje pierwszeństwo zasadom morfologicznym, a taką wydaje się respektowanie źródłosłowu danego wyrazu (od aram. bar Talmai ‘syn Tolomaja’), stąd opowiadałbym się za podziałem Bar-tłomiej. Proszę o opinię.
  Z poważaniem
 • Nie pisana czy niepisana
  14.11.2019
  Chciałabym zapytać, z czego wynika zanotowana w WSO różnica w zapisie nie z imiesłowami: śmierć mu nie pisana/ premia niedana bez powodu/ niesądzony przez trybunał”. Czy pisownia zmieniła u się, gdyby zostały dodane słowa takie jak jeszcze, wcale, już, czyli np. premia jeszcze niedana/nie dana, już nie produkowane/już nieprodukowane elementy, wcale niewyremontowany/ nie wyremontowany dom.
  Dziękuję za pomoc.
 • Przedniojęzykowo-zębowy, ale żółtobrunatnozielony i staro-cerkiewno-słowiański
  13.11.2019
  Dzień dobry!
  Jak ma się przedniojęzykowo-zębowy i żółtobrunatnozielony do staro-cerkiewno-słowiańskiego? Dlaczego nie stosuje się analogicznych zapisów: przednio-językowo-zębowy i żółto-brunatno-zielony, skoro, jak podają słowniki, przy trzech i większej liczbie członów powinno się stosować łącznik pomiędzy każdą ich parą?

  Pozdrawiam,
  Jakub
 • Grzyb-pasożyt (tak jest w WSO) czy grzyb pasożyt (jak podpowiada logika)?
  13.11.2019
  Pisze się grzyb-pasożyt czy grzyb pasożyt?
  Grzyb pasożyt to inaczej grzyb pasożytniczy, więc moim zdaniem przy zapisywaniu tego wyrażenia rzeczownikowego powinna obowiązywać reguła [135] 25. Poza tym z niezrozumiałych dla mnie powodów (omyłka?) pisownię z łącznikiem uzasadniono regułą [186] 50, dotyczącą przymiotników.
  Z góry dziękuję za wyjaśnienie tej kwestii i pozdrawiam,
  MK
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego