pisownia

 
Tu dowiesz się wszystkiego o pisowni. Poznasz odpowiedzi ekspertów na pytania: czy dane słowo pisze się dużą czy małą literą; jak zapisać nie z innym słowem: razem czy osobno; jaka jest pisownia skrótów; jak zapisać nazwy stanowisk, nazw własnych, tytułów; kiedy stosować zapis łączny, kiedy rozdzielny, a kiedy z łącznikiem; jak dzielić wyrazy na granicy wierszy.
 • Jeszcze raz o pisowni policja // Policja
  7.02.2019
  Uprzejmie proszę o udzielenie informacji, dlaczego nazwy między innymi takich formacji jak Straż Graniczna lub Służba Więzienna piszemy dużymi literami, a zasady te nie są stosowane do Policji. W przypadku tej ostatniej formacji spotykam się raz z pisownią Policja, a najczęściej policja.

  Z poważaniem Anna
 • W Państwa Instytucji, w państwa instytucji czy może jeszcze inaczej?
  1.02.2019
  Mam wątpliwości odnośnie do napisania wiadomości z zapytaniem o możliwość odbycia praktyk w pewnej instytucji. Powinnam zapytać o możliwość odbycia praktyk w Państwa Instytucji czy jednak słowa państwa i instytucji z małych liter?

  Pozdrawiam
 • Tylko: inkascy hodowcy i mezoamerykańscy rolnicy
  28.01.2019
  Dzień dobry,
  czy Mezoamerykańscy rolnicy, Inkascy hodowcy napiszemy dużą, czy małą literą? Nie wiem, czy mam ich traktować tak samo, jak polskich hodowców i niemieckich rolników? Bardzo dziękuję za pomoc. Sowa
 • Małymi literami ziemia łomżyńska
  25.01.2019
  Temat wielkiej czy małej litery w nazwach ziem był już poruszany w Poradni, ale jednak odczuwam niedosyt. Chodzi mi konkretnie o nazwę ziemia łomżyńska. Jestem zwolenniczką zapisu małymi literami, jednak w publikacjach lokalnych przeważa zapis wielkimi: Ziemia Łomżyńska. Niepewność budzi też fakt, że nazwa ta bywa używana nie tylko na określenie dawnej jednostki administracyjnej (wówczas na pewno małe litery), ale także bliżej nieokreślonego regionu czy też okolic miasta współcześnie.
 • Czytelnia Akt // Czytelnia akt, a nawet czytelnia akt
  24.01.2019
  W archiwum państwowym jest czytelnia akt. Czy powinno się o niej pisać dużą literą, czy małą?
 • Konferencja Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu
  15.01.2019
  Szanowni Państwo!
  Mam kłopot z Konferencją Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu w Katowicach. Nie chodzi o problemy klimatyczne naszej planety, tylko o pisownię wspomnianych zmian klimatu: jak powinno się je pisać, przywołując nazwę konferencji: wielką czy małą literą?
  z poważaniem
  Jolanta
 • Dzień dobry, Kasiu
  15.01.2019
  Czy poprawna jest forma Dzień Dobry dużymi literami ?
 • Wyjątkowo Województwo Zachodniopomorskie, ale zwykle województwo zachodniopomorskie
  11.01.2019
  Pracuję w ewidencji gruntów i budynków, wśród właścicieli występuje podmiot o nazwie województwo zachodniopomorskie, do tej pory pisany przez nas zawsze jako Województwo zachodniopomorskie lub Powiat kamieński. Pytanie brzmi: czy w przypadku nazwy instytucji jest to zapis prawidłowy?
  Potrzebuję konkretnej odpowiedzi tak lub nie, żeby nie było żadnych wątpliwości.

  Pozdrawiam
  Czytelniczka
 • Niealkoholik
  10.01.2019
  Szanowni Państwo!
  Znalazłem w książce zdanie: Mamy nadzieję, że jasno pokazaliśmy różnicę pomiędzy alkoholikiem a niealkoholikiem. I dalej: Gdy patrzę wstecz na tamten okres, widzę prawdziwość stwierdzenia, że podstawowa różnica pomiędzy alkoholikami a niealkoholikami polega na tym... Jako że ten niealkoholik zdarza się w niej wiele razy, to zaczynam mieć wątpliwości, czy zapis ten jest poprawny. Moim zdaniem – nie, ale przecież język stale się zmienia, więc...

  Z poważaniem
  Witold D
 • Jeszcze o nazwisku Casey
  8.01.2019
  Szanowni Państwo,
  mocno mnie zdziwiła porada https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/Nazwiska-Casey-Corey-Dudley;19072.html. Wspomniana reguła [243] c) ma jednoznaczne brzmienie. Czemu więc nie mamy jej stosować do nazwisk typu Casey, skoro „są zakończone w piśmie na -y po samogłosce”? Taką interpretację potwierdza np. obecne w WSO hasło Carrey — odmieniane rzeczownikowe mimo wymowy zbliżonej do [kari] (wg Encyklopedii internetowej PWN).
  Z wyrazami szacunku
  Czytelnik
 • biol-chem albo biol.-chem
  8.01.2019
  Dzień dobry,
  Jednym z najbardziej popularnych profili w liceum jest profil biologiczno-chemiczny. Zwracam się do Państwa z pytaniem, jak należy poprawnie napisać nazwę tego profilu w skrócie. Najczęściej mówi się bio-chem lub biol-chem, która forma jest jednak poprawna?
  Z poważaniem
  Czytelnik
 • Przymiotniki złożone, użyte jako zakres od… do…
  8.01.2019
  Szanowni Państwo,
  Jak zapisać słownie X-XII-wieczny:
  dziesięcio-dwunastowieczny?
  dziesięcio dwunastowieczny?
  dziesięcio- dwunastowieczny [dywiz spacja]?
  dziesięcio- – dwunastowieczny [tu: dywiz spacja myślnik]?
  Czy może jeszcze inaczej?
  Z poważaniem
 • T-shirt czy tiszert?
  18.12.2018
  Szanowni Państwo,
  czy wyraz T-shirt został już spolszczony? Kilka razy natknęłam się na tiszert w książkach, ale WSO podaje jedynie formę T-shirt.
  Anna
 • Oddział dla Dzieci; Wypożyczalnia dla Młodzieży i Dorosłych
  12.12.2018
  Szanowni Państwo,
  jak należy zapisać nazwę działów w bibliotece? Oddział dla Dzieci czy Oddział dla dzieci, Wypożyczalnia dla Młodzieży i Dorosłych czy Wypożyczalnia dla młodzieży i dorosłych? Spotkałam się z wieloma opiniami na ten temat. Będę wdzięczna za odpowiedź.
  Pozdrawiam
 • Różności pisowniowe
  4.12.2018
  Szanowni Państwo,
  Mamy do rozwiania wątpliwości. W formie wypowiedzi pisemnej tzw. ogłoszeniu, mianowicie:
  1. Czy użycie przecinka w następującym zdaniu jest konieczne „Poszukujemy osoby odpowiedzialnej, z wyższym wyksztalceniem.”?
  Czy też możemy ten jedyny wymóg potraktować jako jedną nierozerwalną cechę wówczas zapisaną bez przecinka „Poszukujemy osoby odpowiedzialnej z wyższym wykształceniem.”?
  2. Czy zastosowanie nawiasu w następującym zdaniu, jako formy informacji dodatkowej, jest błędne czy dopuszczalne „Można je przesłać na nasz adres email (xxxxx@yyyy.pl) lub drogą pocztową na adres naszego biura.”?
  3. Czy w ogłoszeniu można użyć skrótu „j. angielski” bądź „j. ang.”? „Posługuje się biegle j. angielskim i szwedzkim.”

  z wyrazami szacunku
  Aleksandra
 • O pisowni most Krymski
  28.11.2018
  Szanowni Państwo,
  jaki wariant pisowni jest poprawny: Most Krymski czy most Krymski?
 • O pisowni park Oliwski
  28.11.2018
  Jak napisać: Park Oliwski czy park Oliwski?
 • Palić sporty i mocne
  28.11.2018
  Szanowni Państwo,
  piszę w sprawie dwóch nazw papierosów. Sporty – jak powinno się tę nazwę pisać, wielką czy małą literą? Nie bez znaczenia jest dla mnie fakt, że Sport to firma. Jeśli natomiast chodzi o papierosy o nazwie Mocne – moim zdaniem jest to już tylko nazwa własna, takiej firmy chyba nie ma, wobec czego w grę wchodziłaby tylko litera wielka; czy faktycznie tak powinno się tę nazwę pisać?

  Z wyrazami szacunku,
  Maria Kąkol
 • Międzyobiektowy
  27.11.2018
  Zastanawia mnie pisownia słowa międzyobiektowy używanego w mojej branży gazowniczej. Czy pisać to słowo razem, czy pisać je osobno? Przykład użycia: gazociąg międzyobiektowy.
 • Niskoli- on czy wysokoprocentowy?
  23.11.2018
  Dzień dobry!
  Czy mogę prosić o rozstrzygnięcie poniższego dylematu?
  Czy poprawny będzie zapis nisko-li on czy wysokoprocentowy (bo byłoby przecież niskoprocentowyli on czy wysokoprocentowy w wersji nieskróconej) czy też niskoli- on czy wysokoprocentowy?

  Z góry bardzo dziękuję. Z poważaniem
  Agnieszka Buczkowska
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego