pisownia

 
Tu dowiesz się wszystkiego o pisowni. Poznasz odpowiedzi ekspertów na pytania: czy dane słowo pisze się dużą czy małą literą; jak zapisać nie z innym słowem: razem czy osobno; jaka jest pisownia skrótów; jak zapisać nazwy stanowisk, nazw własnych, tytułów; kiedy stosować zapis łączny, kiedy rozdzielny, a kiedy z łącznikiem; jak dzielić wyrazy na granicy wierszy.
 • Pisownia zwrotów tytularnych w dialogach
  5.12.2019
  Szanowni Państwo,
  pytanie dotyczy zwrotów typu „Jego Ekscelencja”, „Wysoki Sąd”, „Wasza Wysokość” użytych w dialogach lub napisach do filmów. Wielu profesjonalnych tłumaczy pisze te wyrażenia dużą literą, powołując się na hasło słownikowe z SJP (https://sjp.pwn.pl/slowniki/Jego-Ekscelencja). Wydaje mi się, że jedyne zasadne użycie dużej litery miałoby miejsce w filmie dokumentalnym odnoszącym się do żywej i autentycznej osoby. Czy mogliby Państwo rozstrzygnąć tę kwestię?
  Z szacunkiem,
  M. B.
 • Nazwa LO
  2.12.2019
  Dzień dobry,
  czy w nazwie własnej szkoły powinno być Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych czy Liceum Ogólnokształcące dla dorosłych?
  Dziękuję za odpowiedź
 • Postpunkowy
  29.11.2019
  Szanowni Państwo!
  Byłabym bardzo wdzięczna, gdyby zechcieli Państwo wskazać, jaka jest właściwa pisownia: post-punkowy czy postpunkowy. Z góry serdecznie dziękuję i łączę wyrazy szacunku.
 • Dzielimy almanach
  20.11.2019
  Jak poprawnie podzielić wyraz almanach?
 • tumbolinia
  20.11.2019
  Kilka lat temu Fundacja Hospicyjna uruchomiła telefon zaufania dla dzieci i młodzieży w żałobie, a także dla każdego, kto chce ich wesprzeć. Bezpłatna linia pomocowa nazwana została tumbolinią (od imienia słonika Tumbo, symbolu maskotki Funduszu Dzieci Osieroconych Tumbo Pomaga prowadzonego przez Fundację). Jak powinno się pisać nazwę tej linii: Tumbolinia czy tumbolinia? Z małej czy z dużej litery?
  Pozdrawiam serdecznie.
 • Nienowy i niejasny
  19.11.2019
  Szanowni Państwo!
  czy w zdaniu: To nienowe już, ale wciąż niejasne definicje są kluczowe dla ontologii tradycyjnej i dlatego zasługują na objaśnienie wyrazy nienowe i niejasne powinny zostać zapisane rozdzielnie (nie nowe, nie jasne)?
  Z wyrazami szacunku
  P.J.
 • Pisownia nazw organów
  19.11.2019
  W związku z wejściem w życie nowej ustawy zmieniła się struktura organizacyjna wielu uczelni. Jaka jest poprawna pisownia nowych organów:

  rada dyscypliny inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka
  czy
  Rada Dyscypliny Inżynieria Środowiska, Górnictwo i Energetyka

  przewodniczący rady dyscypliny inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka
  czy
  Przewodniczący Rady Dyscypliny Inżynieria Środowiska, Górnictwo i Energetyka

  Będę wdzięczna za wyjaśnienie.
  Pozdrawiam
 • Dzielimy Bartłomieja
  15.11.2019
  Dzień dobry,
  mam pewną wątpliwość co do sposobu dzielenia wyrazu Bartłomiej (w WSO jest Bart-łomiej): zgodnie z zasadą 199 grupę spółgłoskową rtł powinienem podzielić tak, aby część przenoszonych spółgłosek mogła rozpoczynać jakiś polski wyraz. Z drugiej strony norma ta daje pierwszeństwo zasadom morfologicznym, a taką wydaje się respektowanie źródłosłowu danego wyrazu (od aram. bar Talmai ‘syn Tolomaja’), stąd opowiadałbym się za podziałem Bar-tłomiej. Proszę o opinię.
  Z poważaniem
 • Nie pisana czy niepisana
  14.11.2019
  Chciałabym zapytać, z czego wynika zanotowana w WSO różnica w zapisie nie z imiesłowami: śmierć mu nie pisana/ premia niedana bez powodu/ niesądzony przez trybunał". Czy pisownia zmieniła u się, gdyby zostały dodane słowa takie jak jeszcze, wcale, już, czyli np. premia jeszcze niedana/nie dana, już nie produkowane/już nieprodukowane elementy, wcale niewyremontowany/ nie wyremontowany dom.
  Dziękuję za pomoc.
 • Przedniojęzykowo-zębowy, ale żółtobrunatnozielony i staro-cerkiewno-słowiański
  13.11.2019
  Dzień dobry!
  Jak ma się przedniojęzykowo-zębowy i żółtobrunatnozielony do staro-cerkiewno-słowiańskiego? Dlaczego nie stosuje się analogicznych zapisów: przednio-językowo-zębowy i żółto-brunatno-zielony, skoro, jak podają słowniki, przy trzech i większej liczbie członów powinno się stosować łącznik pomiędzy każdą ich parą?

  Pozdrawiam,
  Jakub
 • Grzyb-pasożyt (tak jest w WSO) czy grzyb pasożyt (jak podpowiada logika)?
  13.11.2019
  Pisze się grzyb-pasożyt czy grzyb pasożyt?
  Grzyb pasożyt to inaczej grzyb pasożytniczy, więc moim zdaniem przy zapisywaniu tego wyrażenia rzeczownikowego powinna obowiązywać reguła [135] 25. Poza tym z niezrozumiałych dla mnie powodów (omyłka?) pisownię z łącznikiem uzasadniono regułą [186] 50, dotyczącą przymiotników.
  Z góry dziękuję za wyjaśnienie tej kwestii i pozdrawiam,
  MK
 • Skróty przymiotników złożonych z łącznikiem
  12.11.2019
  Moje pytanie dotyczy wyrazów z łącznikiem. W jaki sposób należy zapisywać ich skróty? W różnych notach opisujących książki spotkałam się z takimi zapisami informacji o tym, że występują w nich ilustracje czarno-białe:
  il. cz.-b.
  il. cz-b.
  il. cz.b.
  Który z tych zapisów jest poprawny?
  Pozdrawiam
  Joanna
 • Jeszcze o projekcie
  8.11.2019
  Szanowni Państwo,
  wydaje mi się, że w pytaniu https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/Mala-czy-wielka-litera;19714.html chodzi o dokument o pełnej nazwie Projekt X, którego następnie nazywa się w skrócie Projektem. W takim wypadku wyraz projekt nie byłby apelatywem i chyba można by go śmiało pisać wielką literą na mocy reguły [93], którą nieraz rozszerzano w poradni na takie przypadki. Zob. też poradę https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/skrocone-tytuly;9364.html.

  Z wyrazami szacunku
  Czytelnik
 • Zapis: pracownia RTG albo pracownia rtg.
  5.11.2019
  Czy pracownia rentgenowska lub aparat rentgenowski można zapisać w skróconej formie pracownia RTG i aparat RTG? a może pracownia rtg i aparat rtg?
 • Mała czy wielka litera?
  25.10.2019
  Czy w dokumentacji projektowej (prowadzonej zgodnie z metodyką zarządzania projektami) pisząc o danym projekcie aby nie używać jego pełnej nazwy, powinniśmy stosować małą czy dużą literę. Przykład:
  Projekt X ma na celu wypracowanie....W celu sprawnego przeprowadzenia Projektu (czy projektu).....
  Dziękuję
  Iza
 • Pięciotysięczna publiczność
  23.10.2019
  Czy można powiedzieć 5000 publiczność? Czy tylko pięciotysięczna publiczność?
 • Ekoguru
  22.10.2019
  Czy o osobie będącej guru w dziedzinie eko powinniśmy napisać: eko-guru, ekoguru czy eko guru?
 • Akademia pana Kleksa
  21.10.2019
  Dzień dobry,
  proszę o pomoc w rozstrzygnięciu wątpliwości dotyczącej pisowni rzeczownika pan w tytule popularnej lektury „Akademia pana Kleksa”. Sądziłam, że nie ma potrzeby pisania wielką literą rzeczownika pospolitego pan. Zarzucono mi, że trzeba napisać wielką literą wszystkie wyrazy, ponieważ jest to nazwa instytucji. Moje wydanie książki nie pomaga mi w pokazaniu czarno na białym, jak powinno być, ponieważ cały tytuł wydrukowano wersalikami.

  Pozdrawiam
  Hanna Jabłońska
 • Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina lub Koncert Chopinowski
  17.10.2019
  Szanowni Państwo,
  mam następujące pytanie: gdy w tekście mowa jest o konkretnym konkursie (np. X Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina), jego nazwę skrótową (Konkurs Chopinowski) należy zapisać małymi, czy wielkimi literami?

  Łączę wyrazy szacunku
 • Modlitwy w islamie: fadżr, zuhr (dhuhr), asr, maghrib, isza
  17.10.2019
  Proszę o pomoc w ustaleniu polskiego zapisu nazw pięciu modlitw (salat), które muzułmanie odmawiają w ciągu dnia. W internecie co strona, to inna pisownia. Z góry dziękuję za pomoc.
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego