pisownia

 

Tu dowiesz się wszystkiego o pisowni. Poznasz odpowiedzi ekspertów na pytania: czy dane słowo pisze się dużą czy małą literą; jak zapisać nie z innym słowem: razem czy osobno; jaka jest pisownia skrótów; jak zapisać nazwy stanowisk, nazw własnych, tytułów; kiedy stosować zapis łączny, kiedy rozdzielny, a kiedy z łącznikiem; jak dzielić wyrazy na granicy wierszy.

 • Jesse

  29.12.2020

  Dzień dobry,

  Jak odmienić nazwisko Jesse (czyt. Dźesi) -> C. Jessemu, D. Jessego, N. Jessem?

  Pozdrawiam i dziękuję!

 • Afroeurazja, afroeurazjatycki

  28.12.2020

  Szanowni Państwo,

  jak powinno się zapisywać:

  Afro-Eurazja czy Afroeurazja?

  afro-eurazjatycki czy afroeurazjatycki?

  To pojęcie jest coraz częściej stosowane w różnego rodzaju pracach historycznych, ale jego zapis niejednolity.


  Łączę świąteczno-noworoczne najlepsze życzenia dla Ekspertów Poradni.

  Aneta


 • Nie instargamuj!

  18.12.2020

  Szanowna Poradnio,


  Chciałbym spytać o pisownię czasowników pochodzących od nazw własnych, które słyszy się głównie w mowie potocznej. Np. w tekście, z którym mam do czynienia, jedna z postaci mówi: Nie [johnuj] mi tu, czyli 'nie zachowuj się jak John'. Słyszałem też słowo instagramuje, czyli korzysta z serwisu Instagram. Czy tego typu słowa pisać wielką literą, czy małą, tak jak przymiotniki? Dziękuję!

 • Zamek Spiski, Zamek Orawski

  12.12.2020

  Szanowni Państwo,

  Mam pytanie o pisanie z dużej litery nazw obiektów: z/Zamek Spiski lub z/Zamek Orawski - słowo "zamek" jest tu chyba integralną częścią nazwy (będącej tłumaczeniem z języka słowackiego: Spišský hrad i Oravský hrad), więc chyba zachodzi przypadek bardziej podobny do zwrotów Wały Chrobrego, Brama Floriańska czy Zamek Ujazdowski niż wyrażeń, w których słowo "zamek" (lub "pałac" itp.) pisane jest, jako określenie gatunkowe, z małej.

  Z wyrazami uszanowania,

  Krzysztof Magnowski

 • na wpół

  8.12.2020

  Dzień dobry,


  podczas przeprowadzanie korekty książki, naszły mnie wątpliwości podczas pisowni "na wpół...". Czy mógłbym prosić o informację, czy w poniższym cytacie zapis "na wpół" jest poprawny?


  "Muszę jednak przyznać, że gdy wdarliśmy się do pałacu, w głowie zaświtała mi myśl, że lada moment pomszczę rodziców. – Valadrin zaśmiał się nieoczekiwanie, na wpół gorzko, na wpół z rozbawieniem."


  Z pozdrowieniami

  R.Narloch

 • Madziar i Moskal

  7.12.2020

  Dlaczego Madziar i Moskal piszemy dużą literą, a jugol i enerdowiec małą?

 • Kraków-Stare Miasto

  7.12.2020

  Szanowni Państwo,

  moje pytanie dotyczy nazwy konkursu "Kraków-Stare Miasto, wieści z podwórek, ulic i zaułków". Czy powyższy zapis jest poprawny, czyli z użyciem łącznika bez spacji w nazwie Kraków-Stare Miasto, czy może powinna to być półpauza oddzielona spacjami? Czy zależeć to może powinno od tego, co autor konkursu miał na myśli: Stare Miasto jako nazwę dzielnicy, czy po prostu "stare miasto", a wtedy zapis z użyciem małych liter? Będę wdzięczna za odpowiedź

 • Zdanie o szacie

  5.12.2020

  Szanowni Państwo,

  spotkałam się w tekście ze zdaniem Mówią, że szata nie zdobi człowieka [...]. Czy tego typu zapis jest błędem?

  Z wyrazami szacunku

  Patrycja

 • Studwudziestotrzyipółstronicowy

  4.12.2020

  Zwróciło moją uwagę, że dzieło 123-stronicowe zapisujemy też jako dzieło studwudziestotrzystronicowe. Z tego jest jeden wniosek i jedno pytanie.

  1. W języku polskim nie istnieje wobec tego „słowo najdłuższe”, o największej liczbie liter. Jest to skutkiem wspomnianej wyżej reguły, zawsze jesteśmy w stanie podać liczbę większą, gdyż zbiór liczb jest nieskończony.

  2. Jak zapisać 123-1/2-stronicowy ? Dwudziestotrzy i półstronicowy ? Jeśli tak, to dlaczego to pół tak mocno oddziela?

 • Czy uhonorować autora?

  3.12.2020

  Szanowna Redakcjo,


  spotkałem się z praktyką, by w recenzjach zamieszczanych w czasopismach naukowych autora pozycji recenzowanej (a niekiedy nawet i czytelnika) pisać wielką literą.

  Czy jest to poprawny zapis? Czy nie należałoby pisać raczej literą małą?


  Z serdecznością

  Czytelnik Poradni

 • Co dzień

  1.12.2020

  Szanowni Państwo,

  wg słowników wyrażenie co dzień pisze się rozdzielnie. Przemawia to do mnie, jeśli oznacza ono 'każdego dnia', np. Co dzień wstaję o świcie. Jednakowoż co dzień (?) jest też synonimem dnia powszedniego. W zdaniu Na codzień noszę fartuch, a od święta wkładam suknię widziałbym pisownię łączną. Dodatkowo (w Wielkopolsce) zdarza mi się słyszeć w codzień, jak w dzień powszedni, co uzasadnia istnienie rzeczownika codzień (regionalizm?). Co Państwo na to?

  TM

 • Ponadstutysięcznoosobowy

  28.11.2020

  Dzień dobry,

  Czy do opisu demonstracji, która nie tak dawno odbyła się w Warszawie, poprawna jest forma  ponad stutysięcznoosobowa manifestacja? Podobnie jeśli w dalekiej przyszłości ludzkości uda się wznieść odpowiednio wysoki budynek, to czy będzie on  ponad stutysięcznopiętrowy, czy inaczej będzie go należało określić?

 • Super – razem czy oddzielnie?

  25.11.2020

  Dzień dobry,

  proszę o odpowiedź – razem czy oddzielnie:

  - superłatwe roboty,

  - Tworzymy superłatwe w użyciu roboty software'owe

  - Superprosty interfejs ułatwia

  - Superproste roboty

 • Cichanouska

  16.11.2020

  Czytałam ostatnio artykuł nt. bieżącej sytuacji w Białorusi. Lekturę utrudniała mi przyjęta forma zapisu nazwiska liderki białoruskiej opozycji: "Tshikhanouska". Użycie takiego zapisu, zgodnego z fonetycznym zapisem w języku angielskim wydaje mi się nieodpowiednie - język polski dysponuje w końcu zestawem głosek świetnie odwzorujących fonetykę innych języków słowiańskich. Szczególnie dziwnie wyglądało to dla mnie, gdy obok "Tshikhanouska" występował "Łukaszenko". Czy taki zapis jest odpowiedni?

 • Nazwiska Jużnyj i Biełyj

  14.11.2020

  Szanowni Państwo,

  proszę o pomoc w odmianie rosyjskich nazwisk typu: Jużnyj, Biełyj w tekście beletrystycznym. Jak je odmieniać bez spolszczania?

  Dziękuję serdecznie – stała czytelniczka

 • Piszemy o chorobie

  12.11.2020

  Dzień dobry!


  Chciałbym zapytać o nazwę najpopularniejszej ostatnio choroby. Jak Państwo polecają: COVID-19, Covid-19 czy po prostu covid-19 (jak odra, grypa, gruźlica)?


  Pozdrawiam,

  Marcin Nowak

 • Przedrostek ’t w nazwiskach niderlandzkich

  12.11.2020

  Szanowni Państwo,

  Proszę o informację dot. poprawnego zapisu nazwiska holenderskiego noblisty Gerarda ’t Hoofta. W języku niderlandzkim nazwisko tego fizyka zawsze zaczyna się od małej litery [t] poprzedzonej apostrofem, np: 't Hooft is Nederlander. Czy będzie też tak w języku polskim (= 't Hooft jest Holendrem.) ?

 • iracki Kurdystan

  11.11.2020

  Zwracam się do Państwa z prośbą o pomoc w ustaleniu poprawnej pisowni. Pracuję w fundacji Orla Straż, która pomaga ofiarom terroryzmu na Bliskim Wschodzie. Naszym obszarem działań jest głównie Irak oraz... no właśnie. Iracki Kurdystan, czy iracki Kurdystan? Chodzi o pisownię słowa "Iracki/iracki". Nie mogę znaleźć żadnych rzetelnych informacji na ten temat. Oficjalna nazwa tego autonomicznego regionu brzmi Kurdyjski Rząd Regionalny lub Region Kurdystanu (czasem Kurdystan lub Rząd Regionalny Kurdystanu). Kraj, czy też region istnieje od 1991 roku. Ma swoje przedstawicielstwo w Polsce. Można stosować jedną z podanych przeze mnie nazw, ale w artykułach i mediach społecznościowych staramy się posługiwać najbardziej przystępną i najprostszą nazwą. Jak jest z tym Kurdystanem? Jest on iracki, bo należy do Iraku, czy Iracki, sugerujący położenie, ale zaznaczający odrębność narodową, czy wręcz państwową?

  Bardzo proszę o poradę. Pozdrawiam serdecznie.

  Dawid Czyż

 • Dwie kwestie pisowniowe

  11.11.2020

  Szanowni Państwo,

  jak zapisywać skróconą nazwę danej organizacji – czy stosować nadal dużą literę i cudzysłów?

  Żydowskie Towarzystwo Gimnastyczno-Sportowe „Makabi” powstało w 1916 roku. W czasach kryzysu gospodarczego Towarzystwo przeżywało upadek.

  Czy słowo "towarzystwo" ma być zapisane dużą literą?

  Lub:

  Żydowskie Towarzystwo Gimnastyczno-Sportowe „Makabi” powstało w 1916 roku. W czasach kryzysu gospodarczego „Makabi” przeżywało upadek.

  Czy słowo „Makabi” ma pozostać w cudzysłowie?

  Katarzyna

 • Cytat z napisu z tablicy nagrobnej

  9.11.2020

  Szanowni Państwo,

  Jak zacytować w tekście napis na płycie nagrobnej lub na pomniku, który w oryginale jest napisany wersalikami? Czy konieczne jest dodatkowe wyróżnienie go kursywą, tak jak w przypadku krótkich cytatów?


  Widnieje na nim napis: W HOŁDZIE ŻYDOM MIAST ZAGŁĘBIA

  czy

  Widnieje na nim napis: W HOŁDZIE ŻYDOM MIAST ZAGŁĘBIA (kursywą – nie mogę jej tutaj odnaleźć, a skopiowany tekst kursywą "prostuje się" w tym formularzu)?


  Z poważaniem,

  Katarzyna

Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego