pisownia

 
Tu dowiesz się wszystkiego o pisowni. Poznasz odpowiedzi ekspertów na pytania: czy dane słowo pisze się dużą czy małą literą; jak zapisać nie z innym słowem: razem czy osobno; jaka jest pisownia skrótów; jak zapisać nazwy stanowisk, nazw własnych, tytułów; kiedy stosować zapis łączny, kiedy rozdzielny, a kiedy z łącznikiem; jak dzielić wyrazy na granicy wierszy.
 • anioł stróż i Anioł Stróż
  17.09.2014
  Szanowni Państwo,
  jak powinno być zapisywane połączenie Anioł Stróż (rel. indywidualnie przydzielony anioł czuwający nad człowiekiem od chwili jego narodzin; nie: opiekun, obrońca, szpieg)?
  1. Tylko wielkimi literami.
  2. Wielkimi lub małymi literami.
  3. Małymi literami.
  Z uszanowaniem
  Czytelnik
  Pokaż odpowiedź
 • potop szwedzki
  17.09.2014
  Szanowna Poradnio„
  jak powinniśmy zapisywać wydarzenie zwane potopem szwedzkim? Słownik języka polskiego podaje pisownię małymi literami, ale zasady każą „przenośne, opisowe bądź poetyckie nazwy wydarzeń” zapisywać wielkimi literami.
  Z poważaniem
  A.B.
  Pokaż odpowiedź
 • Ile kursywy potrzeba?
  13.09.2014
  Szanowni Państwo,
  czy kursywując wyrazy: perpetuum mobile drugiego rodzaju, mam zapisać kursywą cały zwrot, czy tylko łac.: perpetuum mobile? Podobnie w wyrażeniu: i-tego, n-tego, w których i, n oznacza jakąś liczbę, niewiadomą, czy kursywą mam zapisać tylko i, n, czy również końcówkę deklinacyjną?
  Dziękuję za pomoc!
  Pozdrawiam!
  Pokaż odpowiedź
 • karczmy i statki
  11.09.2014
  Szanowna Poradnio!
  Dręczy mnie problem zapisu nazw karczem oraz statków. Powinno się je zapisywać w cudzysłowie czy może bez?
  Pozdrawiam serdecznie
  Joanna
  Pokaż odpowiedź
 • skrótowce od nazw zawierających myślnik
  8.09.2014
  Dzień dobry,
  jaki powinien być skrótowiec odpowiadający nazwom instytucji typu: Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy, Instytut Nafty i Gazu – Państwowy Instytut Badawczy? Czy poprawne są zapisy z dywizem: PIG-PIB, INiG-PIB, czy z półpauzą: PIG–PIB, INiG–PIB, czy z myślnikiem (półpauza ze spacjami): PIG – PIB, INiG – PIB? Statut tej ostatniej instytucji wskazuje na zapis ze spacjami (ostatni wariant). Czy obowiązują w takich zapisach jakieś reguły?
  Pokaż odpowiedź
 • nazwy dokumentów i czasopism
  7.09.2014
  Jak poprawnie należy pisać: Karta nauczyciela czy Karta Nauczyciela? Dziennik ustaw czy Dziennik Ustaw?
  Dziękuję.
  Pokaż odpowiedź
 • Znaszli ortografię?
  6.09.2014
  Której formy czasownika należy użyć w poniższym zdaniu? „Nie pozwól, żeby cokolwiek ani ktokolwiek powstrzymał/ powstrzymało/ li cię...”.
  Łączę wyrazy szacunku
  Dorota
  Pokaż odpowiedź
 • metoda dobrego startu
  4.09.2014
  Szanowni Państwo,
  jak powinnam zapisać następujące techniki (metody): mobilna rekreacja muzyczna, metoda dobrego startu, metoda ruchu rozwijającego. Autorzy tych metod (M. Kierył, M. Bogdanowicz, W. Sherborne) zapisują je dużymi literami. Czy tak jest poprawnie? Czy reguluje to jakaś zasada?
  Z poważaniem
  Czytelniczka Poradni PWN
  Pokaż odpowiedź
 • Można zgłupieć?
  3.09.2014
  Szanowni Państwo,
  jak łatwo dostać się do formularza pytań! Żądni wiedzy czytelnicy chyba mają jeszcze wakacje, tak że przybywam z nurtującym mnie pytaniem.
  No właśnie. Czy w zdaniu wyżej zasadne byłoby użycie słowa także pisanego łącznie? Wątpię, bo jest to synonim słowa również, a nie a więc, ale formy łącznej używają WSZYSCY! – wysoko wykształceni wykonawcy najróżniejszych zawodów, studenci polonistyki, nawet ich wykładowcy.. także/tak że można zgłupieć. Proszę o rozstrzygnięcie.
  Pokaż odpowiedź
 • U-rurka i T-shirt
  30.06.2014
  Szanowni Państwo,
  czy w środku zdania U-rurka powinna być pisana dużą literą? Dziękuję za odpowiedź.
  Pozdrawiam!
  Pokaż odpowiedź
 • z nie bylekąd
  22.06.2014
  W słowniku ortograficznym można znaleźć następujące pary: gdzieskąd; nigdzieznikąd; gdzie indziejskądinąd; nigdzie indziejznikądinąd; byle gdziez bylekąd. Intryguje mnie, dlaczego akurat z bylekąd, a nie zbylekąd, ale nie o to chcę spytać, bo wyjaśnieniem jest pewnie zwyczaj i konwencja. Chciałbym zapytać o pisownię analogicznego odpowiednika dla wyrażenia nie byle gdzie. Waham się między formami z nie bylekąd i z niebylekąd.
  Pokaż odpowiedź
 • ponad 50-letni
  14.06.2014
  Czy akceptowalny jest zapis ponad 50-letni? Forma ponadpięćdziesięcioletni wydaje mi się nieporęczna, pasuje raczej do dyktanda niż do normalnego tekstu, a ponad-50-letni wygląda dziwnie. Swoją drogą, zastanawiam się, dlaczego cząstkę ponad słowniki ortograficzne traktują jako przedrostek, a niemal jako przysłówek (nikt nie napisze niemalpięćdziesięcioletni), skoro ich znaczenie jest podobne.
  Pokaż odpowiedź
 • jeszcze o nazwach stanowisk
  11.06.2014
  Czy w publikacji (biogramie) pisze się wszystkie słowa duzymi literami, np. Naczelnik Miasta, Sekretarz Komitetu Miejskiego PZPR.
  Pokaż odpowiedź
 • Ale Ksander!
  8.06.2014
  Jak najlepiej podzielić imię Aleksander? Naturalniejszy wydaje mi się podział Alek-sander, ale mam wątpliwości, bo przecież rozdzielamy w ten sposób coś, co pierwotnie było jedną literą (x). Może więc lepiej Ale-ksander?
  Pokaż odpowiedź
 • kafkowska sytuacja
  3.06.2014
  W jaki sposób można rozpoznać, czy wyraz typu: park, plac, pomnik wchodzi w skład nazwy własnej? Który zapis jest poprawny – pomnik Obrońców Warszawy czy Pomnik Obrońców Warszawy?
  Pokaż odpowiedź
 • sylwester i Sylwester
  3.06.2014
  Szanowni Państwo,
  czy nazwę nocy sylwestrowej (31 grudnia) wolno zapisywać zarówno wielką, jak i małą literą (por. sylwester WSO PWN i poradę Gwiazdka i Sylwester w PJ PWN)?
  Z poważaniem
  Czytelnik
  Pokaż odpowiedź
 • zaimki drugiej osoby w wierszach
  31.05.2014
  Witam,
  wyczytałem, że w korespondencji zaimki Ty, Twoja, Ciebie powinniśmy pisać dużą literą. W opowiadaniach stosuje się małe litery, ponieważ stosowanie dużych liter byłoby męczące dla czytelnika. Chciałbym dowiedzieć się, jaka zasada występuje w wierszach.
  Pokaż odpowiedź
 • szlacheccy Sarmaci
  30.05.2014
  Witam Państwa bardzo serdecznie!
  Chciałbym poprosić o odpowiedź na pytanie, które nurtuje mnie od kilku dobrych miesięcy. Podczas jednej z lekcji omawialiśmy Pamiętniki Jana Chryzostoma Paska. Doszło wtedy do nieporozumienia dotyczącego pisowni słowa SARMATA. Ad meritum, czy mając na myśli przedstawiciela szlachty polskiej z XVII wieku, można użyć formy sarmata, słowa pisanego małą literą?
  Z góry dziękuje za wyjaśnienia
  Pokaż odpowiedź
 • nazwy blogów
  29.05.2014
  Czy nazwy blogów trzeba pisać w cudzysłowie albo kursywą (np. „Jest autorką blogu «Moda na maliny»”)? I jeszcze jedno (ale związane) pytanie: czy słowa post (wpis) można używać we w miarę formalnych tekstach? Jeśli tak, to jak je odmieniać.
  Z góry dziękuję za pomoc.
  Dorota
  Pokaż odpowiedź
 • Dziennik Ustaw w skrócie
  28.05.2014
  Szanowni Państwo,
  jaka jest prawidłowa pisownia skrótu Dziennika Ustaw (poza DzU)? W jednej z porad odpowiedziano, że Dz. U. (ze spacją), w orzeczeniu RJP jest Dz.U. (bez spacji). Z góry dziękuję.
  Z poważaniem,
  K.S.
  Pokaż odpowiedź