pisownia

 
Tu dowiesz się wszystkiego o pisowni. Poznasz odpowiedzi ekspertów na pytania: czy dane słowo pisze się dużą czy małą literą; jak zapisać nie z innym słowem: razem czy osobno; jaka jest pisownia skrótów; jak zapisać nazwy stanowisk, nazw własnych, tytułów; kiedy stosować zapis łączny, kiedy rozdzielny, a kiedy z łącznikiem; jak dzielić wyrazy na granicy wierszy.
 • Autopotwór
  28.11.2016
  Jestem tłumaczką dialogów filmowych, i w filmie, który tłumaczę, pojawia się postać Monster Truck. Nie ma polskiego odpowiednika tej nazwy, ale na potrzeby małego widza (bajka w dubbingu) tłumaczę to jako Autopotwór, a dzieci jeżdżą Autopotworem. Czy ta pisownia jest prawidłowa? (razem czy osobno?)
  Być może lepiej zostawić nazwę w oryginale, zwłaszcza że jest precedens – serial Monster Truck – Mali giganci? Jednak jestem za tłumaczeniem na polski wszystkiego co się da, zwłaszcza dla dzieci...
  Bardzo mi się podoba Autopotwór – uważam go za świetny odpowiednik wyrażenia Monster Truck. Zapisuje go Pani poprawnie – cząstkę auto- traktujemy tu jak przedrostek (por. autoholowanie, autonaprawa itd. – formacje jeszcze niedawno krytykowane, ale dziś już powszechne).
  Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski
 • Gadudadowy?
  26.11.2016
  Szanowni Państwo,
  mamy pingpongowy i hiphopowy lub hip-hopowy, a czy przymiotnik utworzony od nazwy komunikatora Gadu-Gadu to raczej gadu-gadowy czy gadugadowy?

  Z wyrazami szacunku
  Czytelnik
  Jeślibyśmy mieli utworzyć przymiotnik od nazwy Gadu-Gadu, to miałby on raczej charakter żartobliwy, gdyż jego drugi element (gadowy) przywoływałby skojarzenia z rzeczownikiem gad. Gdybym go miała zapisać, to napisałabym gadugadowy, gdyż przymiotniki utworzone od rzeczowników zapisywanych z łącznikiem piszemy na ogół łącznie (por. właśnie pingpongowy czy opartowski).
  Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski
 • Matematyczne x-y i y-i
  26.11.2016
  Szanowni Państwo,
  czy poprawny jest zapis zbiór x-ów i y-ów, czy tylko: zbiór iksów i igreków?

  Z wyrazami szacunku
  Czytelnik
  WSO podaje, że znakiem niewiadomej może być iks, ale już nie igrek, co wydaje się rozstrzygnięciem niezbyt fortunnym. Jeśli w matematyce stosuje się (w piśmie) wyrażenia zbiór iksów, zbiór igreków, to zapewne są one poprawne – decyduje tu bowiem uzus.
  Na pewno znakami niewiadomych lub zmiennych funkcji są x i y, a zatem wyrażenia: wszystkie x-y i y-i, zbiór x-ów i y-ów, dzięki x-om i y-om itd. są poprawne.
  Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego