pisownia

 
Tu dowiesz się wszystkiego o pisowni. Poznasz odpowiedzi ekspertów na pytania: czy dane słowo pisze się dużą czy małą literą; jak zapisać nie z innym słowem: razem czy osobno; jaka jest pisownia skrótów; jak zapisać nazwy stanowisk, nazw własnych, tytułów; kiedy stosować zapis łączny, kiedy rozdzielny, a kiedy z łącznikiem; jak dzielić wyrazy na granicy wierszy.
 • Kiedy w pół, a kiedy wpół
  22.05.2018
  Mam pytanie w związku z pisownią łączną połączenia w+pół. Wg podpunktu a) reguły [145] piszemy w pół w znaczeniu ’w połowie’. Jednak zgodnie z b) napiszemy wpół w znaczeniu ’na połowę, w połowie’. Podane przykłady co nieco wyjaśniają, jednak wydaje mi się to pewną sprzecznością. Czy można uznać, że zakres użycia wpół wyczerpuje hasło słownikowe wpół z dopiskiem „(objąć, przekroić, zgiąć)”? A jeśli nie, to w jakich jeszcze kontekstach napiszemy łącznie w znaczeniu ’w połowie'?
 • Pareto optymalny/ Pareto-optymalny/ pareto-optymalny/
  21.05.2018
  Szanowni Państwo,
  w ekonomii istnieje pojęcie optymalności w sensie Pareto (od nazwiska włoskiego ekonomisty), od którego tworzy się czasem skrótowy przymiotnik Paretooptymalny. Jak go zapisać? Po pierwsze: wielką literą (w końcu pochodzi od nazwiska) czy małą (jako człon przymiotnika jakościowego)? Po drugie: łącznie czy jakoś inaczej? Chyba łącznie, skoro Pareto jest tu określeniem optymalności.

  Z wyrazami szacunku
  Czytelnik
 • Pisze się rozdzielnie lone terrorysta, solo terrorysta
  21.05.2018
  Szanowni Państwo,
  mam kłopot z zapisem nazw / pojęć, tzn. lone terrorysta i solo terrorysta (zdaniem specjalistów nie są to synonimy). O ile słowo soloterrorysta – moim zdaniem – per analogiam do cyberterrorysty można by zapisać łącznie, o tyle zapis drugiego pojęcia wzbudza moje wątpliwości z uwagi na ang. „przedrostek”. Co zrobić w sytuacji, gdy obu tych pojęć należy użyć wymiennie, tj. solo / lone terrorysci? Jak to zapisać?
  Pozdrawiam Anna
 • Jeszcze o zapisywaniu przymiotników od nazw zespołów muzycznych
  21.05.2018
  W poradzie https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/Przymiotniki-od-IKEA-Blizzard-Warcraft;18109.html pojawiają się przymiotniki dzierżawcze pisane wielką literą, pochodzące nie od nazw osobowych, tylko od nazw firm.
  Zapytałem kiedyś, czy regułę [69] stosuje się w przypadkach innych niż imiona własne: https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/floydowski-styl-Floydowskiego-utworu;15731.html. Jeśli mimo to można podać argumenty za tym, że pisownia wielką literą nie jest tu nadużyciem, to chętnie bym je poznał.
 • Góral-flisak czy góral flisak?
  17.05.2018
  Szanowni Państwo,
  zastanawia mnie hasło góral-flisak, notowane przez WSO. Czy pisownia rozłączna nie byłaby bardziej wskazana? Jeśli dobrze rozumiem, chodzi po prostu o 'górala trudniącego się flisactwem'. W moim odczuciu trudno uznać te określenia za równorzędne w takim sensie, jak np. w wyrażeniu fryzjerka-kosmetyczka (przykład z WSO). Tak jak nie napiszemy (chyba) Pomorzanin-ślusarz

  Z wyrazami szacunku
  Czytelnik
 • Dom kostka
  16.05.2018
  Szanowni Państwo,
  chciałem zapytać, jak poprawnie zapisać wyrażenie dom kostka. Chodzi o PRL-owską budowlę (jak tu: http://www.bryla.pl/bryla/56,85301,20647013,Sposob_na_kostke_10_niezwyklych_metamorfoz_domow.html). Ja bym pisał raczej dom kostka niż dom-kostka, bo chodzi chyba o ’dom w formie kostki’, nie zaś o ’coś, co jest jednocześnie domem i kostką’.

  Z wyrazami szacunku
  Czytelnik
 • Zaimek ty w funkcji ekspresywnej
  16.05.2018
  Czasem zaimka ty używamy nie zwracając się do nikogo konkretnego, a wyrażając jakieś ogólne spostrzeżenia. Na przykład: Ty tu człowieku haruj jak wół, a nikt ci nawet nie podziękuje. Czy używając tego typu stwierdzeń w liście powinienem ty pisać wielką literą? Czy dozwolone jest w ogóle używanie tego zaimka w rozmowie lub korespondencji z osobą, do której powinienem się zwracać na pan / pani?
 • Pisownia form adresatywnych w cytatach
  16.05.2018
  Redaguję książkę, w której są cytowane listy. A w nich – formy adresatywne Ciebie, Tobie, Ty itd. Wszystkie wielkie litery zmieniłam w tych cytatach na małe, co niektórych razi.
  Nie mogę znaleźć zasady, wg której powinnam postąpić. Wydaje mi się, że korespondencja cytowana ma już inne funkcje, a przede wszystkim jej adresatem nie jest już osoba, do której zwracał się nadawca, więc użycie wielkiej litery nie ma sensu.
  Ale może się mylę?
  Bardzo dziękuję za wszystkie cenne porady. Korzystam z nich bezustannie.
  Katarzyna
 • O zapisywaniu japońskiego imienia męskiego Genji w odmianie
  14.05.2018
  Proszę o wypowiedzenia się na temat odmiany japońskiego imienia Genji. Wydawałoby się, że nie ma potrzeby dodawać apostrofu przed końcówkami przypadków zależnych, ponieważ samogłoska w wygłosie nie jest niema. A jednak w literaturze specjalistycznej czasami zdarzają się użycia apostrofu. Czy można w jakiś sposób wytłumaczyć jego użycie?
 • Pisze się wyspy południowego Pacyfiku
  14.05.2018
  Dzień dobry,
  jak zapisać: Wyspy Południowego Pacyfiku czy wyspy południowego Pacyfiku?

  Pozdrawiam
  Czytelniczka
 • Wilanów Wysoki, Śródmieście Północne
  14.05.2018
  Szanowni Państwo,
  chciałem zapytać o pisownię nazw części dzielnic, jak: Wilanów Wysoki/wysoki, Śródmieście Północne/północne. Nie wiem, czy sformułowania takie należy w całości uznawać za nazwy własne i pisać wszystkie wyrazy wielką literą. Chyba raczej tak. Właśnie takie zapisy widuje się na tabliczkach pod nazwami ulic.

  Z wyrazami szacunku
  Czytelnik
 • Ciąg dalszy wątpliwości związanych z pisownią cząstki nie
  11.05.2018
  Szanowni Państwo!
  Miewam często wątpliwości co do pisowni łącznej i rozłącznej z nie. Byłabym wdzięczna za rozstrzygnięcie prawidłowej pisowni następujących zdań:
  1. To był poważny błąd, zresztą w tej historii nie/jedyny, wiele ich było.
  2. Zdanie powyżej, ale z nie/jeden.
  3. Nie/jedyny błąd logiczny tej pracy polega na tym, że...
  4. To wcale nie/mały wydatek.
  5. Hasali słownie i nie/słownie po sąpierzach.
  6. Bronili się dzielnie i nie/dzielnie.
  7. Woda leciała letnia i nie/letnia.
  Dziękuję!
 • Pisze się krzyż maltański
  11.05.2018
  Szanowni Państwo,

  czy wyrażenie krzyż maltański w znaczeniu ’jedno z najstarszych odznaczeń nadawanych przez papieży’ powinno być zapisywane wielkimi literami (na podstawie reguły [86])?

  Z wyrazami szacunku
  Czytelnik
 • Sonata fortepianowa nr 8 c-moll op. 13 Ludwiga van Beethovena, ale: sonata Patetyczna (Ludwika van) Beethovena
  10.05.2018
  Temat zapisu nazw utworów muzycznych był już nieraz poruszany (m.in. sam o to pytałem), ale nadal mam wątpliwości. Napiszemy sonata Patetyczna, ale czy sonata Patetyczna Beethovena? Pytam w nawiązaniu do porady https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/Etiuda-As-dur-Chopina;18045.html. Rozumiem, że w tym wypadku dodanie nazwiska nic nie zmienia, gdyż pełna nazwa to: Sonata fortepianowa nr 8 c-moll op. 13 Ludwiga… Podobnie zarówno etiuda Rewolucyjna, jak i etiuda Rewolucyjna Chopina. Czy tak?
 • Savoir-vivre’owy
  10.05.2018
  Szanowni Państwo,

  czy przymiotnik od savoir-vivre zapiszemy jako savoir-vivre’owy, czy savoirvivre’owy (tak jak pingpongowy, mimo że ping-pong)?

  Z wyrazami szacunku
  Czytelnik
 • Superchłopaki a Super! Chłopaki!
  9.05.2018
  Jestem administratorem szkolnego profilu społecznościowego FB i jedna z czytających osób zwróciła mi uwagę, że popełniam błąd w pisowni wyrażeń typu Super! Chłopaki!, opisując np. jakieś sukcesy sportowe. Wg odbiorcy powinnam pisać superchłopaki.
  Zaintrygowała mnie ta informacja i tak jak nie mam problemu z supermanem lub supermarketem to połączenie super i chłopaka budzi moje wątpliwości. Podobno taka zmiana obowiązuje od roku 2014.

  Będę wdzięczna z odpowiedź.
  Z życzeniami by nie tylko chłopcy byli super
  Małgorzata Morawiak-Szysler z Piekar Śląskich
 • Skrining czy screening?
  26.04.2018
  Często w publikacjach medycznych używane jest słowo skrining, tymczasem ja uparcie piszę screening, gdyż tylko tę wersję znajduję w słownikach. Czy skrining jest dopuszczalny?

  Z góry dziękuję za odpowiedź
 • Slowfox
  25.04.2018
  Mam pytanie dotyczące spolszczenia z -x na -ks w odmianie. Czy ta zasada dotyczy tylko nazw? Bo szukając odpowiedzi na to pytanie znalazłam dwie porady, w których jako przykłady podaje się nazwy lub nazwiska (Hortex, Hendrix)
  https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/x-czy-ks-przed-koncowka;2242.html
  https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/x-na-koncu-wyrazu;9378.html
  A jak odmienić należy słowo slowfox?

  Będę wdzięczna za odpowiedź.

  Pozdrawiam,
  Monika Kwiatkowska
 • 100-lecie odzyskania niepodległości
  23.04.2018
  Czy zapis 100. lecie (kropka po liczebniku) odzyskania Niepodległości (dużą literą) jest poprawny?
 • Policja czy policja?
  19.04.2018
  Szanowni Państwo!
  Zwracam się do Państwa z prośbą o wyjaśnienie problemu. Czytam pracę naukową na temat policji — policji jako instytucji. Autor pisze to słowo od wielkiej litery. Czy jest to uzasadniona forma zapisu?

  Z poważaniem
  Anna

Zagraj z nami!

Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego