odmiana

 
Podajemy rozstrzygnięcia wszelkich problemów związanych z odmianą słów: czy dane słowo w ogóle się odmienia, jak je odmieniać, czy ma liczbę mnogą, czy dopełniacz ma końcówkę ?u czy ?a, jak brzmi w czasie przyszłym, jaki jest jego wołacz.
 • Co zrobić z flagą?
  15.05.2019
  W związku ze świętem 2 maja (Dzień Flagi) w Kielcach pojawiły się ulotki i foldery o treści Wywieź flagę. O co chodzi?
 • Rodzaj aniołów
  10.05.2019
  Aniołowie strącili do piekła czy Aniołowie strąciły do piekła?
 • Wilk
  9.05.2019
  Czy liczba pojedyncza od wilcy to wilk?
  Bardzo dziękuję.
 • Studio
  9.05.2019
  Dzień dobry, od dłuższego czasu nurtuje mnie pytanie, na które nie mogę znaleźć odpowiedzi. Jak poprawnie użyć wyrazu studio w dopełniaczu liczby mnogiej? Jedno studio nagraniowe, wiele studi/studiów nagraniowych?

  Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam.
 • Desktop
  18.04.2019
  Szanowni Państwo,
  jak brzmi biernik rzeczownika desktop? W słowniku PWN-u brakuje chyba tej formy.

  Pozdrawiam
  Stanisław Konował
 • Odpowiednik
  16.04.2019
  Szanowni Państwo,
  czy wyraz odpowiednik jest wyłącznie męskorzeczowy (widzę ten odpowiednik, to są te odpowiedniki), czy może też być męskoosobowy (widzę tego odpowiednika, to są ci odpowiednicy)? Oba warianty podaje Słownik gramatyczny języka polskiego, ale już Uniwersalny słownik języka polskiego podaje wyłącznie pierwszą możliwość, także w odniesieniu do osób (np. Synowie stanowią jego doskonalsze odpowiedniki).

  Z wyrazami szacunku i serdecznymi pozdrowieniami
  Tomasz Majtczak
 • Bondy
  8.04.2019
  Szanowni Państwo,
  jak należy odmieniać nazwisko BondyEgon Bondy (właściwie Zbyněk Fišer), Czech.
  Bondy to podobno nazwisko żydowskie. Czesi odmieniają je tak: Bondymu, Bondyho.
  A my jak powinniśmy? Z apostrofem? Bez?
  Będę wdzięczna za pomoc Państwa.

  Pozdrawiam serdecznie
  Małgorzata Włodarczyk
 • Kesz
  1.04.2019
  Jestem uczestniczką międzynarodowej gry geocaching, która polega na szukaniu pojemników zwanych geocache lub cache. Słowa oczywiście pochodzą z języka angielskiego, natomiast polskie środowisko geocachingowe używa spolszczenia kesz. Moje pytanie odnosi się do odmiany tego słowa. Która forma dopełniacza jest poprawna: keszy czy keszów? Czy może obie są właściwe? Zdania w środowisku są podzielone, dlatego będę bardzo wdzięczna za opinię eksperta.

  Z góry dziękuję!
 • Zakazać – zakażmy
  26.03.2019
  Witam, jaka jest prawidłowa pisownia: zakażmy czy zakarzmy. By doprecyzować, to chodzi mi o słowo odnoszące się do zakazywania czegoś, a nie do roznoszenia czynników chorobotwórczych.
 • Podmiot
  20.03.2019
  Jaki rodzaj i jaką formę w liczbie mnogiej ma podmiot w znaczeniu ‘osoba fizyczna lub prawna mogąca mieć prawa i obowiązki’? Chciałoby się zastosować analogię do słowa powód, które w znaczeniu osobowym daje formę powodowie. A zatem: Podmioty nie są znane czy Podmioci (podmiotowie) nie są znani?
 • Joe Doe
  19.03.2019
  Szanowni Państwo,
  jak należy odmieniać angielskie imię i nazwisko Joe Doe?

  Z poważaniem
  Anna Pachocka
 • Pięcioro studentów czy pięciu studentów?
  13.03.2019
  Czy określenie pięcioro studentów jest poprawne? Jak się ma do pięciu studentów?

  Dziękuję z góry.
  E
 • Sto pierwszy raz, dawniej też: setny pierwszy raz
  13.03.2019
  W Latarniku Henryka Sienkiewicza jest zdanie Zepchnięty sto razy, rozpoczynał spokojnie swoją podróż po raz setny pierwszy. Na winietach przedwojennych gazet znajdują się informacje w rodzaju rok setny dwudziesty trzeci. Czy to znaczy, że taka forma liczebnika porządkowego była kiedyś poprawna?
 • Zaimek jaki
  13.03.2019
  Dlaczego jaki to rodzaj zaimka? Jest tyle wyrażeń, że mi się wszystko miesza. Gubię wszytko słówkach.
 • Logo
  11.03.2019
  Profesor Bańko w poradzie z 2003 roku informuje, że logo w języku potocznym jest jak najbardziej odmienne, tymczasem niemal 16 lat później słowniki dalej nie notują jego odmiany – nawet w polszczyźnie potocznej. Dlaczego? To słowo (jak właściwie prawie wszystkie) aż kusi, żeby je odmieniać.
 • Zbroja
  8.03.2019
  Zwracam się z pytaniem, o odmianę nazwiska Zbroja. Idąc za wzorcem odmiany, jeśli chcę zaprosić panią i pana o tym nazwisku, to powinnam zaprosić państwa Zbrojów. Niestety, brzmi to dla mnie dość dziwnie, dlatego chciałam się upewnić, czy mój tok rozumowania jest poprawny.
  Będę wdzięczna za pomoc.
 • Gothic – Gothica, z Gothikiem
  8.03.2019
  Od jakiegoś czasu dyskutujemy nad poprawną deklinacją obcej nazwy własnej Gothic. Spór dotyczy tego czy zamieniać c na k tylko, gdy jest ono zmiękczane, tj. wyłącznie w narzędniku (Gothikiem), czy w każdym przypadku oprócz mianownika, tj. Gothic, Gothika, Gothikowi, etc.

  Z góry dziękuję za odpowiedź.
 • Dwikozy
  8.03.2019
  Zwracam się z uprzejmą prośbą o wyjaśnienie, w jaki sposób należy odmieniać nazwę miejscowości Dwikozy. W rejonie Sandomierza większość mieszkańców powie,
  że pochodzi z Dwikóz. Z kolei odmiana np. w słownikach dostępnych w Internecie wskazuje,
  by stosować formę Dwikozów.
  Mam dylemat czy być poprawnym i narażać się na lekką śmieszność wśród mieszkańców, czy świadomie mówić oraz, co bardziej bolesne, pisać z błędem.

  Dziękuję za opinię.

  Z poważaniem
  Robert Piwko
 • Frawaszi
  5.03.2019
  Słowo frawaszi wg różnych źródeł jest odmienne albo nie. Jeśli zatem je odmieniać, to według jakiego wzorca? Jaką postać będzie miał mianownik liczby mnogiej?
 • Wyrażać siebie a wyrażać się
  5.03.2019
  Szanowni Państwo!
  Interesuje mnie różnica między zdaniami:
  Dla naszego grupowego celu istnieje tylko jedna ostateczna władza – miłujący Bóg, tak jak może On wyrażać Siebie w naszym grupowym sumieniu.
  Jedyną i najwyższą władzą w naszej wspólnocie jest miłujący Bóg, jakkolwiek może się On wyrażać w sumieniu każdej grupy.

  W sumie interesuje mnie tylko różnica, o ile jest jakaś, między wyrażaniem się a wyrażaniem Siebie. Moim zdaniem to nie to samo, ale...

  Z poważaniem – Cain
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego