odmiana

 
Podajemy rozstrzygnięcia wszelkich problemów związanych z odmianą słów: czy dane słowo w ogóle się odmienia, jak je odmieniać, czy ma liczbę mnogą, czy dopełniacz ma końcówkę ?u czy ?a, jak brzmi w czasie przyszłym, jaki jest jego wołacz.
 • Kłopotliwi rodzice
  11.01.2019
  Które wersje w punkcie 1 i 2 są właściwe - w rodzaju męskim czy w nijakim:
  1) każdy z rodziców czy każde z rodziców?
  2) jeden z rodziców czy jedno z rodziców?
 • Jam
  10.01.2019
  Szanowni Państwo,
  wyrażenie jam session jest nieodmienne, ale często gra się po prostu swojski jam (może swojskiego jama?) albo nie gra się jama (jamu?). No właśnie, jaki wzorzec odmiany proponowaliby Państwo?

  Z wyrazami szacunku i najlepszymi życzeniami świątecznymi!
  Czytelnik
 • Ile wideł?
  9.01.2019
  Witam, jak odmienić przez przypadki dziesięć wideł? W związku z tym, że wyraz widły odmienia się tylko w liczbie mnogiej, powinno być dziesięcioro wideł? Zwłaszcza bardzo proszę o rozwianie wątpliwości z narzędnikiem – dziesięciorgiem widłami czy wideł? Dziękuję.
 • Kiedy mnie, a kiedy mi?
  9.01.2019
  Szanowni Państwo,
  które zdanie jest poprawne: Czy tylko mi tego brakuje? czy Czy tylko mnie tego brakuje? Jednym słowem – czy wyraz tylko wymaga dłuższej formy zaimka? Słownik poprawnej polszczyzny podaje przykład Brakuje mi chleba, ale nie znalazłam w nim przykładów ze słowem tylko w połączeniu z zaimkami.

  Serdecznie dziękuję za pomoc.
 • Maja, Zoja w wołaczu
  21.12.2018
  Szanowni Państwo,
  wołacz imienia Maja to Maju lub Majo, a jak jest z podobnie brzmiącym, choć o wiele rzadszym imieniem Zoja?

  Z wyrazami szacunku
  Czytelnik
 • Upersonifikować czy spersonifikować?
  21.12.2018
  Dzień dobry,
  moje pytanie dotyczy przymiotnika utworzonego od rzeczownika personifikacja. Mówimy, że śmierć została upersonifikowana czy może raczej spersonifikowana?

  Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam
 • Raczyn
  19.12.2018
  Szanowni Państwo,
  Chciałbym zapytać o poprawną formę deklinacji miejscowości Raczyn (dop. Raczyna)
  Zamieszkały w Raczyniu czy raczej zamieszkały w Raczynie? Czy może obie formy są poprawne?

  Maciej
 • Orki czy orkowie?
  18.12.2018
  Czy Tolkienowskie stwory w liczbie mnogiej to orki, czy orkowie (od ork)? Dziękuję.
 • Jeśli jest więcej niż jeden mikołaj
  11.12.2018
  Mówi się: Mikołaje wyjechali czy Mikołaje wyjechały?
 • Farma Whittmore'ów
  10.12.2018
  Jak odmieniać nazwiska angielskie w liczbie mnogiej zakończone na -y [-i], -e nieme itp.? Czy zgodnie z regułami, które stosujemy do liczby pojedynczej? Np. farma Whittmore’ów, wycieczka z Donne’ami, państwo Wallace’owie – zwykle widuję odmianę z pominięciem -e, więc i bez apostrofów. Mamy małżeństwo Kennedych/Kennedy’ch – a jak brzmi mianownik?
 • Jestem z Małogoszcza
  10.12.2018
  Mam pytanie odnośnie odmiany nazwy miejscowości Małogoszcz. Która forma będzie poprawna: Jestem z Małogoszczy? Jestem z Małogoszczu? Jestem z Małogoszcza?
 • Końcówka przy życzeniach
  10.12.2018
  Z jakimi końcówkami prawidłowo życzymy dzieciom i wnukom?
 • Rodzaje w liczbie mnogiej
  6.12.2018
  Męczy mnie jedna sprawa. Chodzi o to, jak uczyć dzieci. Ucząc o rzeczowniku, chciałbym mówić im o pięciu rodzajach tej części mowy, jednak podręcznik, z którym pracuję na lekcjach, podaje, że rzeczownik ma tylko 3 rodzaje: męski, żeński i nijaki, a liczbę mnogą sprowadzamy do liczby pojedynczej, by określić rodzaj np. oknaokno – nijaki. Ta reguła ma natomiast pewne luki, np. gdy chcemy podać rodzaj rzeczownika drzwi. Mam pracować zgodnie z podręcznikiem, czy uczyć poprawnej formy?
 • mięso i mięcho w liczbie mnogiej
  5.12.2018
  Szanowna Redakcjo,
  Proszę o rozstrzygnięcie, czy rzeczownik mięso (mięcho) jako rzeczownik niepoliczalny to singulare tantum. W słowniku ortograficznym podano: mięcho; mięch.
  A jak jest ze słowem spam?
  Pozdrawiam
  Aleksandra Kowal
 • Nazwisko Vincente Pérez Eguia y Orense
  19.11.2018
  Dzień dobry
  Uprzejmie proszę o poradę, Jak należałoby odmieniać hiszpańskie nazwisko Vicente Pérez Eguia y Orense. Czy tworząc dopełniacz, wystarczyłoby odmienić słowo Pérez, a pozostałe wyrazy pozostawić nieodmienione?
  Z wyrazami szacunku
  Teresa
 • Kupujemy jedną sztukę warzywa o nazwie por
  16.11.2018
  Dzień dobry,
  jak brzmi prawidłowe pytanie: Gdzie kupię por? czy Gdzie kupię pora? Jedni twierdzą, że pora należy odmienić przez biernik, drudzy, że przez dopełniacz. Jestem przekonany, że pytamy czego nie ma, czego szukamy. Proszę o uzasadnienie.
 • Jednoręki bandyta
  15.11.2018
  Szanowna Poradnio!
  Ostatnio w czasie rozmowy z moim znajomym pojawił się problem z liczbą mnogą od nazwy jednoręki bandyta w znaczeniu maszyny hazardowej. Ja twierdziłem, że brzmi ona jednoręcy bandyci, natomiast znajomy uważał, że nie chodzi tu o człowieka, więc poprawna forma to jednorękie bandyty. Kto miał rację?
 • Dokonany zawrzeć
  14.11.2018
  Czym gramatycznie i co oznaczają sformułowania: (1) umowach zawieranych, (2) umowach zawartych?

  umowy zawierane

  Kontekst:
  Zarówno w interesie konsumentów, jak i konkurentów Państwa Członkowskie zapewnią stosowne i skuteczne środki mające na celu zapobieganie stałemu stosowaniu nieuczciwych warunków w umowach zawieranych przez sprzedawców i dostawców z konsumentami.

  Czym jest słowo zawieranych? Czy jest to strona bierna czasownika, czy imiesłów przymiotnikowy bierny (niedokonany żeński w liczbie mnogiej). Jak określa czynność? Czy jest to czynność dokonana czy niedokonana? A może jest to cecha umowy? Czy ta umowa jest już zawarta, czy jeszcze nie? Czy zdanie dotyczy umów już zawartych czy tylko zawieranych?

  umowy zawarte

  Zarówno w interesie konsumentów, jak i konkurentów Państwa Członkowskie zapewnią stosowne i skuteczne środki mające na celu zapobieganie używaniu nieuczciwych warunków w umowach zawartych przez sprzedawców i dostawców z konsumentami.

  Tu rozumiem, że jest to przymiotnik – pewna cechy umowy, która jest zawarta i wywołuje skutki prawne.

  Z wyrazami szacunku,
  Ryszard Styczyński
 • Rodzaje w języku polskim
  13.11.2018
  Wiele podręczników języka polskiego podaje, że rzeczowniki występują w trzech rodzajach – męskim, żeńskim i nijakim i ten rodzaj jest taki sam w liczbie pojedynczej i mnogiej. Pani polonistka uczy moją córkę, że w liczbie mnogiej mamy tylko dwa rodzaje – męskoosobowy i niemęskoosobowy. Czy obowiązują obie zasady, czy któraś jest nieaktualna? Proszę podać źródło, na które mogę się powołać.
 • Odmiana imienia Eli
  8.11.2018
  Szanowni Państwo,
  jak należy odmieniać angielskie męskie imię Eli (wymawiane Ilaj)?
  Z poważaniem
  MK
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe słowo roku 2019

Zapraszamy do udziału w plebiscycie na Młodzieżowe słowo roku 2019. 
Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!

Pobierz bezpłatny e-book
„Pułapki ortografii"
prof. Jerzego Bralczyka!

Uwaga, do ebooka zostały dołączone informacje handlowe w rozumieniu ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną, toteż jego zamówienie wymaga wyrażenia poniższych zgód.

Wyślij

Weź udział w akcji „Młodzieżowe słowo roku 2019” i odbierz darmowy e-book!