znaczenie

 

Tu powiemy ci, jakie znaczenia mają interesujące cię słowa. Dowiesz się, których słów nie należy łączyć, a których nie powinno się używać w określonych sytuacjach lub kontekstach. A jeśli nie znasz jakiegoś słowa, pomożemy ci je znaleźć.

 • Podwójna negacja

  24.01.2021

  Dlaczego się nie używa robię nic, tylko nic nie robię lub nic nie ma zamiast np. tutaj jest nic. Nic nie robię, czyli wg mnie znaczy, że nie robię niczego czyli coś robię.

 • Czy trylogia może oznaczać naukę o liczbie 3?

  24.01.2021

  Czy trylogia może oznaczać naukę o numerze 3? Przecież np. biologia to nauka o życiu itp., to dlaczego trylogia oznacza zbiór 3 ksiąg, gier itp.?

 • Anioł Pański

  21.01.2021

  Dzień dobry

  Wiem, że tytuły modlitw piszemy kursywą. Czy dotyczy to również wyrażeń, w których nazwy te zostały użyte metaforycznie, jak np. „już biły dzwony na Anioł Pański”?

 • Nienawistny

  17.01.2021

  Czy graffiti ze złowrogim przesłaniem (wymalowane na siedzibie organizacji LGBT) można określić jako nienawistny napis? Innymi słowy, czy przymiotnik nienawistny może określać intencję?

 • Duża różnica wieku małżonków 

  15.01.2021

  Mam pytanie: Czy jest w języku polskim wyraz, oznaczający zawarcie małżeństwa między dziewczyną i mężczyzną, mających dużą różnicę lat/wieku? (ponad 20 lat, nawet ponad 30 lat)


  Coś jak mezalians – małżeństwo z osobą o innym (niższym) wykształceniu, stopniu zamożności, czy wykonującą mniej prestiżowy zawód.


  Z góry dziękuję za odpowiedź. 

  Z poważaniem 

   Władek Krzok

 • Czym jest bliźniak?

  11.01.2021

  Szanowni Państwo,

  w dziale „Nieruchomości” pewnego portalu natknąłem się na ogłoszenie o treści: Pół bliźniaka sprzedam. Bliźniaki powinny być dwa, więc co tak naprawdę jest do kupienia – cały jeden segment tzw. domu bliźniaczego czy połowa takiego segmentu (np. sam parter albo samo piętro)? Nie jestem osobiście zainteresowany transakcją, ale szukam logiki w przytoczonym sformułowaniu. 


  Z poważaniem Jacek

 • Stulecie

  8.01.2021

  Zwrot 100. rocznica jest dla mnie zrozumiały (upamiętnienie wydarzenia, które zdarzyło się dokładnie 100 lat temu, np. 100. rocznica odzyskania niepodległości), a także  100 lat (upamiętnienie okresu, w którym coś trwa, np. 100 lat wolnej Polski). Natomiast co dokładnie świętuje zwrot 100-lecie:  czy wydarzenie sprzed 100 lat (np. 100–lecie urodzin), czy coś trwającego (np. 100-lecie teatru). A może oznacza jedno i drugie?


  Z poważaniem

  Marcin Hippe

 • Czarnogrzywy człowiek

  7.01.2021

  Szanowni Państwo,

  zastanawiam się, czy przymiotnika czarnogrzywy można użyć w odniesieniu do człowieka. W opowiadaniu Andrzeja Sapkowskiego pt. „Kraniec świata” wyraz ów został zastosowany w odniesieniu do wierzchowca głównego bohatera.


  Proszę o wyjaśnienie.


  Pozdrawiam i łączę wyrazy szacunku,

  Maksymilian Rymarczyk

 • Z czym łączą się debile?

  6.01.2021

  Jaka jest poprawna pisownia: Gorsze debile to te, którzy doczepiają się do pisowni czy Gorsze debile to ci, którzy doczepiają się do pisowni? Chodzi mi o poprawną pisownię te czy ci. Osobiście jestem za opcją ci.

 • Komisja a komitet

  2.01.2021

  Szanowni Państwo,

  według SJP PWN, komisja to:

  1. «zespół osób powołanych do wykonania określonych zadań; też: posiedzenie takiego zespołu»,

  a komitet to:

  1. «zespół osób powołanych do wykonania określonych, zwykle doraźnych, zadań»,

  co właściwie czyni te słowa synonimami. Często jednak te jednostki oznaczają dwie różne rzeczy, np. komisja wyborcza i komitet wyborczy. Czy można określić różnice między tymi dwiema jednostkami w izolacji?


  Serdecznie dziękuję i pozdrawiam,

  J.S.

 • Wymawiać się od czegoś

  30.12.2020

  Czy czasownik wymawiać się może być używany w znaczeniu 'usprawiedliwiać się'? Np. Nie przyszła na spotkanie. Potem wymówiła się migreną. Zawsze myślałam, że tak, ale nie znalazłam takiego znaczenia w słowniku.


  Dziękuję i pozdrawiam

  D.

 • Odpowiednik angielskiego surrogate

  22.12.2020

  Czy w języku polskim występuje odpowiednik angielskiego rzeczownika surrogate w znaczeniu 'osoba zastępująca inną osobę w określonej roli lub urzędzie'?

 • Rzetelny

  11.12.2020

  Szanowni Państwo,

  mam pytanie odnośnie znaczenia słowa rzetelny. Czy można być osobą rzetelną i jednocześnie wykonującą swoje zadanie bezrefleksyjnie, bezmyślnie? Czy rzetelność zawiera w swojej definicji wskazówkę, że to jest jednak cecha wymagająca przemyślanego działania? Z wyrazami szacunku 

  Ola S.

 • Mesjański a mesjanistyczny 

  11.12.2020

  Witam. Jaka jest różnica pomiędzy (Żydzi) mesjański a mesjanistyczny ? Pozdr.

 • Peron

  2.12.2020

  Definicja peronu  w słownikach dotyczy tylko kolei. A czy mogą być też perony autobusowe i tramwajowe?

 • Czy zaoszczędziliśmy pieniądze?

  27.11.2020

  Szanowni Państwo!

  Jeśli kupuję towar przeceniony (i tylko dlatego, że jest przeceniony), czy to naprawdę oznacza, że zaoszczędziłem pieniądze? A może oszczędność to niewydanie pieniędzy w ogóle, a nie tylko trochę mniej?


  Z poważaniem - Dociekliwy

 • Newsletter a biuletyn

  26.11.2020

  Dlaczego wysyłany przez Poradnię dzienny zestaw informacji jest nazywany zapożyczonym słowem newsletter, a nie bardziej swojskim biuletyn?

 • Delegować

  24.11.2020

  Szanowni Państwo,

  poproszę o wyjaśnienie połączeń z delegowaniem: delegować coś komuś, delegować obowiązki swoim podwładnym, delegować zadania na inne osoby.


  Dziękuję serdecznie za pomoc

 • zapoznać się z czymś

  22.11.2020

  Chciałbym zapytać o znaczenie wyrazu zapoznać się w kontekście zapoznania się np. z umową, regulaminem, polityką prywatności. Jeżeli np. przed zawarciem umowy wymagane jest potwierdzenie zapoznania się z nią, w celu korzystania z serwisu internetowego wymagane jest potwierdzenie zapoznania się z regulaminem, to jakie działania należy podjąć jako minimum, żeby móc potwierdzić, że się zapoznało i nie było to kłamstwem? Czy w takiej sytuacji trzeba np.

  - przeczytać całą treść ze zrozumieniem,

  - przeczytać całą treść,

  - przyjąć do wiadomości istnienie danego tekstu.

  Pozdrawiam

 • Wytrawne ciastka?

  21.11.2020

  Szanowni Państwo,

  coraz częściej spotykam się z użyciem przymiotnika wytrawny w odniesieniu do potraw, a nie alkoholi. Przykładowo: Tego składnika możesz użyć zarówno do potraw słodkich, jak i wytrawnych / Oferujemy tarty wytrawne (z warzywami, grzybami lub szynką i serem). To użycie określenia wytrawny jest obecnie akceptowane, bo nie za bardzo jest je czym zastąpić, ale czy poprawne?


  Z góry dziękuję za odpowiedź.

  Aneta

Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego