Tu powiemy ci, jakie znaczenia mają interesujące cię słowa. Dowiesz się, których słów nie należy łączyć, a których nie powinno się używać w określonych sytuacjach lub kontekstach. A jeśli nie znasz jakiegoś słowa, pomożemy ci je znaleźć.
znaczenie
-
Mocne strony a zalety 25.02.2020Czy mocne strony i zalety to to samo? Tak samo jeśli chodzi o słabe strony i wady.
-
Późno 25.02.2020Szanowni Państwo,
czy późno to przysłówek czasu czy sposobu?
-
Odłożyć czy odstawić?15.01.2020Na jednej z grup dyskusyjnych użytkownicy spierali się na temat stwierdzenia odłożyć kieliszek wina. Czy poprawne jest sformułowanie, że x odłożył kieliszek wina? Zaproponowana forma to odstawił kieliszek wina.
Bardzo dziękuję za odpowiedź.
-
Porwać czy ukraść?14.01.2020Szanowni Państwo,
chciałabym się dowiedzieć, która z tych form jest poprawna: porwać psa czy ukraść psa.
Z tego, co do tej pory udało mi się ustalić, leksem ukraść oznacza ‘przywłaszczyć sobie cudzą własność’. Pies jako istota niesamodzielna ma właściciela, jednak przez człowieka jest traktowany jako członek rodziny. Natomiast bezokolicznik porwać oznacza uprowadzić siłą. Pies należy do istot żywych, więc może stawiać opór porywaczowi.
Z góry dziękuję za rozwianie moich wątpliwości.
-
Łacina a łacinka 10.01.2020Czy zamiast powiedzieć że coś jest napisane alfabetem łacińskim lub łacinką, można powiedzieć że jest to napisane po łacinie?
-
Tyczyć a tyczyć się 10.01.2020Kłaniam się.
Czy zwrot To samo tyczy ciebie jest poprawny, czy musi być tam tyczy się?
Bardzo dziękuję za podpowiedź.
-
O co można podejrzewać?8.01.2020Czy jeżeli podejrzewam taksówkarza o jazdę (do celu) na około to, to zdanie nacechowane jest od razu negatywnie czy można kogoś podejrzewać bez osądzania negatywnego?
Z poważaniem,
Mateusz N
-
Podnosić a utrzymywać, twierdzić20.12.2019PAP informuje: STS podnosi, że polskie dziecko pierwszy kontakt z... Czy prawidłowym jest użycie słowa podnosi w znaczeniu ‘utrzymuje’ albo ‘twierdzi’?
-
Głośna praca a głośność pracy18.12.2019Mamy terminy: głośna praca i głośność pracy. Powstała dyskusja, że formy: Nie stwierdzono głośnej pracy silnika, Obniżono głośną pracę silnika są z punktu widzenia językowego nieprawidłowe i że powinny być używane formy Nie stwierdzono głośności pracy silnika, Zmniejszono głośność pracy silnika. Ale ww. formy, chodź pozornie identyczne nie są tożsame i w gruncie rzeczy oznaczają co innego.
-
Dlaczego granatowy to odcień niebieskiego, a nie czerwonego?8.11.2019Studiując język polski, zauważyłem, iż w języku polskim kolor granatowy jest kolorem niebieskim, co było dla mnie zaskoczeniem – owoc granat przecież jest czerwony. W języku ukraińskim i rosyjskim kolor granatowy jest właśnie czerwonym i to ma sens. Zdążyłem zapytać już kilku znajomych Polaków, dlaczego tak jest, ale nikt nie był w stanie udzielić odpowiedzi na to pytanie.
Uprzejmie proszę o pomoc z wytłumaczeniem tej tajemnicy.
-
Przyszła sobota, następna sobota 22.10.2019Witam,
czy mówiąc o następnej sobocie, mówimy o sobocie która nastąpi najszybciej (kolejnej), i czy można używać tego stwierdzenia zamiennie z określeniem przyszła sobota?
-
Kłopoty z imieniem 8.10.2019Szanowni Państwo!
Czy poprawnie byłoby napisać, że spotkałem kobietę imieniem Margaret Burbidge lub nazwiskiem Margaret Burbidge? Nie podaję przecież tylko jednego z dwojga. Tymczasem szkoła SP 11 im. M. Burbidge w nazwie miałaby jej nazwisko, mimo że „jest jej imienia”. Idąc tropem nazewniczym: czy torowi (pierwiastkowi) nadano imię nordyckiego boga, czy tylko nazwano imieniem, a może najadekwatniej nadano nazwę pochodzącą od imienia?
Z góry dziękuję za odpowiedź
-
Skarpety a skarpetki 30.09.2019Czy skarpetki to zdrobnienie od skarpet, czy jednak to dwa różne pojęcia? Na podstawie obu definicji ze słownika języka polskiego trudno mi stwierdzić, które z tych słów co oznacza, zwłaszcza że na ogół, jak zauważyłem, preferuje się formę skarpetki. Odczuwam tym większy zamęt, że czytam serię powieści sensacyjnych Lee Childa, w których główny bohater Jack Reacher, twardziel co się zowie, zawsze zmienia skarpetki, a nigdy skarpety…
-
Co zrobiono z kawą?30.09.2019Czy na opakowaniach kawy poprawne jest zamieszczanie treści kawa zmielona? Czy raczej powinno być kawa mielona?
-
Gotować a przygotować 30.09.2019Dzień dobry Państwu!
Chciałabym się dowiedzieć, jaka jest różnica między czasownikami gotować i przygotować?
Z góry dziękuję za odpowiedź!
-
Odmóżdżyć 7.06.2019Wg sjp.pl odmóżdżenie to ogłupienie. Wg Wikipedii to śmierć mózgowa. Jak zatem rozumieć sformułowania typu Jest to książka, którą można przeczytać tylko dla odmóżdżenia czy lekka komedia dla odmóżdżenia? Z kontekstu można domniemywać, że chodzi o relaks, ale czy to nie za daleko idąca interpretacja?
-
Certyfikat20.05.2019Bardzo proszę o wyjaśnienie, czy może być zastosowane wyrażenie: certyfikat przyjaciela, sponsora … (często zamiast podziękowania wpisuje się certyfikat dla… za…).
-
Nomen omen
29.04.2019Szanowni Państwo,
zwracam się z pytaniem odnośnie użycia wyrażenia nomen omen. Jasne jest dla mnie, że używa się go w znaczeniu do cech związanych z nazwiskiem, bądź nazwą. Jednak zastanawia mnie jego występowanie w zdaniu: Bardzo dużo Ślązaków studiuje w Warszawie. Katarzyna nomen omen jest z Katowic. Czy tutaj mamy do czynienia z błędnym użyciem tego zwrotu?
Dziękuję za odpowiedź.
-
Sekretarz a sekretarka 25.01.2019Szanowni Państwo,
zwracam się do Państwa z prośbą o rozstrzygniecie w sprawie następującej: czy osoba płci żeńskiej pełniąca obowiązki sekretarza zarządu może tytułować się sekretarką zarządu?
Może powstać wątpliwość, czy używanie wyrazu oznaczającego pracownicę biura do określenia nieco odmiennej funkcji jest dopuszczalne w kontekstach formalnych, czy też nie. A może zakres znaczeniowy męskiej i żeńskiej formy jest jednak na tyle bliski, by nie zważać na tę drobną różnicę?
-
Urlop 21.01.2019Szanowni Państwo!
Wg Słownika języka polskiego PWN urlop to ‘ustawowo zagwarantowana płatna lub niepłatna przerwa w wykonywaniu pracy’. Czy oznacza to, że tego określenia nie można używać w odniesieniu do pracujących na podstawie umów śmieciowych prekariuszy (nie mających tego typu ustawowych gwarancji)?
Z góry dziękuję za odpowiedź
Mateusz Rusin