słowotwórstwo

 

Znajdują się tu szczegółowe informacje o budowie wyrazów i sposobach ich tworzenia. Można tu poznać neologizmy i dowiedzieć się, jakie są powody ich powstawania.

 • yakuzowie
  10.04.2002
  Japońska mafia to yakuza (czy Yakuza?). Jak nazywany jej członków, jeżeli koniecznie chcemy ich nazwać bez omawiania i jeżeli taka nazwa istnieje: yakuzi, yakuzowie, jeden yakuz/yakuza, ci yakuza? Na członków mafii włoskiej mówi się po prostu mafiozi [raczej mafiosi – Red.], a nie cosanostrzy czy camorrowie (rzeczywiście wygląda to zabawnie), natomiast spotkałam się z określeniem yakuzowie.

  Dziękuję
  Agata Gogołkiewicz
 • sczerpanie
  5.04.2002
  Czy poprawne jest słowo: sczerpany, np. „Złoże ropy naftowej zostało sczerpane” – w sensie 'wyeksploatowane'? Jest to wyrażenie często używane w branży naftowej, np. „współczynnik sczerpania złoża”, a nie ma takiego słowa w słowniku PWN.
  Z góry dziękuję i pozdrawiam – U.gawlik
 • Lenicjada
  3.04.2002
  W Poznaniu odbywał się festiwal rodziny Leniców. W gazecie pojawił się tytuł „Leniciada”. Czy nie powinien brzmieć „Lenicjada”? Uprzejmie proszę o rozstrzygnięcie sporu i uzasadnienie wyboru.
  Serdecznie pozdrawiam,
  Magda Leszczyńska
 • mały gwóźdź
  3.04.2002
  Jaka jest zrobniała forma rzeczownika gwóźdź? (gwózdek czy gwoździk)
 • zagapiać się
  12.03.2002
  Czy istnieje forma niedokonana czasownika zagapić się? Chodzi mi np. o takie zdanie: „Często zagapiam się na krajobraz” – czy jest ono poprawne?
  Pozdrawiam
 • odessać, zessać się
  4.03.2002
  Czy jest słowo zsać lub zssać?
 • dwieścieczternastka
  4.03.2002
  Bardzo proszę o odpowiedź na pytanie: jak napisać dwieścieczternastka czy dwieście czternastka w znaczeniu paragraf 214 kpk?
  Dziękuję za odpowiedź i uzasadnienie pisowni.
 • bursztynnik i bursztyniarz
  1.03.2002
  Obok wyrazu bursztyniarz pojawia się coraz częściej wyraz bursztynnik oznaczający specjalistę wyrabiającego ozdoby z bursztynu. Istnieje nawet Związek Bursztynników, a nie bursztyniarzy. Słowniki notują jedynie bursztyniarza oznaczającego poszukiwacza i zbieracza bursztynu, a jednocześnie specjalistę od obróbki bursztynu. Czy nie należałoby dopuścić bursztynnika na słownikowe łamy? Bursztynnik (tak jak złotnik) bardziej kojarzy się z obróbką niż bursztyniarz, oznaczający osobę wydobywającą bursztyn (w wiadomościach prasowych występującą często w znaczeniu pejoratywnym jako osoba wydobywająca bursztyn nielegalnie).
 • zamówieniowy
  26.02.2002
  formularz zamówieniowy
 • spowalniać
  19.02.2002
  Która forma jest poprawna: spowolniający czy spowalniający?
  Dziękuję
 • bazoodanowy
  8.02.2002
  Witam i o radę prosze. Co sądzicie Państwo o takim złożeniu: „[aplikacje] bazodanowe"? Czy nie jest ono nieco sztuczne? A może w ogóle niepotrzebne? Zastanawiam się nad taką formą: „aplikacje baz danych”. Proszę o [pomoc] w prawidłowym stworzeniu tego określenia. Za pomoc z góry dziękuję
  Marcin
 • modułowy, modularny
  8.02.2002
  Budujemy w pracy skomplikowany system informatyczny składający się z wielu modułów (sprzętowych i programowych). Czy prawidłowe jest dla niego określenie: system modularny? Czy system modułowy?
 • widzialność i widoczność
  8.02.2002
  Panie Profesorze,
  Jaka jest różnica między słowem widzialność a widoczność? Ostatnio usłyszałam w jednej ze stacji radiowych, ze „gęsta mgła utrudnia widzialność”. Zaniepokoiło mnie użycie tego słowa w takim kontekście. Czy słusznie?
 • medioteka
  9.01.2002
  Witam.
  Moje pytanie dotyczy poprawnej formy neologizmu – medioteka czy mediateka – dla określenia miejsca, które przejęło funkcje biblioteki, gromadzi się tam książki oraz inne nośniki informacji.
  Z poważaniem
  M. Karlewska
 • teolożka
  9.01.2002
  W naukowym periodyku teologicznym pojawia się dość często forma teolożka. Znajduje się ona zasadniczo tylko w artykułach pisanych przez autorki o poglądach feministycznych. Czy jest ona dopuszczalna?
 • hospitować
  9.12.2001
  Jak się pisze słowo s(z)hospitować?
  Czy w słowniku multimedialnym znajdę na to odpowiedź?
 • palancista
  7.12.2001
  Palant – odcinek nr 2.

  Które znaczenie słowa palant wystąpiło w języku polskim jako pierwsze: palant jako gra, czy palant jako obraźliwe określenie człowieka?
  Jeśli chodzi o tzw. uzus językowy, to w sieci nie ma żadnych informacji na temat palanta, słyszeliśmy o kilku grupach grających w palanta w Poznaniu i w Wielkopolsce, ale jeszcze nikt nie podniósł kwestii słowa określającego gracza w palanta.

  pzdrw.
  Jacek Pawlak
 • palant
  6.12.2001
  Szanowni Państwo,
  Reaktywowalem z kolegami starą grę w palanta i w związku z tym mam kilka pytań. W odnalezionych przepisach palant oznacza kij do wybijania zwany również bijakiem. W słownikach palant oznacza grę lub obraźliwe określenie człowieka. Jak nazywamy zawodników grających w palanta? Wg analogii do piłka – piłkarze, czyli palanciarze, czy tak jak lekkoatleci, czyli palanci (w słowniku liczba mnoga istnieje w formie: palanty).
  Czy jestem Palantem, czy Palanciarzem?
  I jak brzmi liczba mnoga. Palanty?
  Wszelakie wyjaśnienie związane z moim ukochanym palantem z radościa przyjmę.

  Pozdrawiam.
  Jacek Pawlak
 • dystrybuować
  22.11.2001
  Jak należałoby uzasadnić poprawność wyrazu dystrybuować? Uparcie przychodzi mi na myśl dystrybutować i zdecydowanie nieufnie odnoszę się do pierwszej z wymienionych przeze mnie form…
 • starosta i starościna
  14.11.2001
  W naszym powiecie na stanowisko starosty została wybrana kobieta. Powstał spór, czy określenie starościna jest poprawne. Z drugiej strony, wyrażenie np. w protokole z sesji „Starosta będziński powiedziała…” wyglada raczej głupio. Proszę o jednoznaczne przedstawienie poprawnej formy językowej. Z góry dziękuję i pozdrawiam. Proszę o w miarę szybką odpowiedź.
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2020

Przyłącz się do V edycji plebiscytu PWN i zgłoś swoją propozycję.
UWAGA! Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe, ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!
Powiedz o plebiscycie swoim znajomym.

Głosy można oddawać do
30 listopada 2020 r.

Wyślij
Weź udział w akcji „Młodzieżowe Słowo Roku 2020”!