słowotwórstwo

 
Znajdują się tu szczegółowe informacje o budowie wyrazów i sposobach ich tworzenia. Można tu poznać neologizmy i dowiedzieć się, jakie są powody ich powstawania.
 • modułowy, modularny
  8.02.2002
  Budujemy w pracy skomplikowany system informatyczny składający się z wielu modułów (sprzętowych i programowych). Czy prawidłowe jest dla niego określenie: system modularny? Czy system modułowy?
 • widzialność i widoczność
  8.02.2002
  Panie Profesorze,
  Jaka jest różnica między słowem widzialność a widoczność? Ostatnio usłyszałam w jednej ze stacji radiowych, ze „gęsta mgła utrudnia widzialność”. Zaniepokoiło mnie użycie tego słowa w takim kontekście. Czy słusznie?
 • medioteka
  9.01.2002
  Witam.
  Moje pytanie dotyczy poprawnej formy neologizmu - medioteka czy mediateka - dla określenia miejsca, które przejęło funkcje biblioteki, gromadzi się tam książki oraz inne nośniki informacji.
  Z poważaniem
  M. Karlewska
 • teolożka
  9.01.2002
  W naukowym periodyku teologicznym pojawia się dość często forma teolożka. Znajduje się ona zasadniczo tylko w artykułach pisanych przez autorki o poglądach feministycznych. Czy jest ona dopuszczalna?
 • hospitować
  9.12.2001
  Jak się pisze słowo s(z)hospitować?
  Czy w słowniku multimedialnym znajdę na to odpowiedź?
 • palancista
  7.12.2001
  Palant - odcinek nr 2.

  Które znaczenie słowa palant wystąpiło w języku polskim jako pierwsze: palant jako gra, czy palant jako obraźliwe określenie człowieka?
  Jeśli chodzi o tzw. uzus językowy, to w sieci nie ma żadnych informacji na temat palanta, słyszeliśmy o kilku grupach grających w palanta w Poznaniu i w Wielkopolsce, ale jeszcze nikt nie podniósł kwestii słowa określającego gracza w palanta.

  pzdrw.
  Jacek Pawlak
 • palant
  6.12.2001
  Szanowni Państwo,
  Reaktywowalem z kolegami starą grę w palanta i w związku z tym mam kilka pytań. W odnalezionych przepisach palant oznacza kij do wybijania zwany również bijakiem. W słownikach palant oznacza grę lub obraźliwe określenie człowieka. Jak nazywamy zawodników grających w palanta? Wg analogii do piłka - piłkarze, czyli palanciarze, czy tak jak lekkoatleci, czyli palanci (w słowniku liczba mnoga istnieje w formie: palanty).
  Czy jestem Palantem, czy Palanciarzem?
  I jak brzmi liczba mnoga. Palanty?
  Wszelakie wyjaśnienie związane z moim ukochanym palantem z radościa przyjmę.

  Pozdrawiam.
  Jacek Pawlak
 • dystrybuować
  22.11.2001
  Jak należałoby uzasadnić poprawność wyrazu dystrybuować? Uparcie przychodzi mi na myśl dystrybutować i zdecydowanie nieufnie odnoszę się do pierwszej z wymienionych przeze mnie form...
 • starosta i starościna
  14.11.2001
  W naszym powiecie na stanowisko starosty została wybrana kobieta. Powstał spór, czy określenie starościna jest poprawne. Z drugiej strony, wyrażenie np. w protokole z sesji "Starosta będziński powiedziała..." wyglada raczej głupio. Proszę o jednoznaczne przedstawienie poprawnej formy językowej. Z góry dziękuję i pozdrawiam. Proszę o w miarę szybką odpowiedź.
 • przymiotnik od cudzołóstwo
  13.11.2001
  Czy przymiotnik od cudzołóstwo to cudzołożny, cudzołóżczy, czy może trzeba się zadowolić przymiotnikiem pozamałżeński?

  Dziękuję
  kzl
 • czeki podróżne
  7.11.2001
  Która forma jest właściwa: czeki podróżne czy czeki podróżnicze?
 • kamerować?
  31.10.2001
  Czy poprawne jest słowo kamerować jako określenie filmowania kamerą [wideo]?
 • antytalibski - antytalibański
  31.10.2001
  Czy o koalicji stworzonej przeciwko talibom powinno się powiedzieć, że jest to koalicja antytalibańska czy anytalibska?
  Bardzo dziękuję za odpowiedź.
 • saldowy
  29.10.2001
  Czy prawidłowe jest użycie wyrazu saldowy w znaczeniu 'za pomocą sald'? W słowniku niestety nie występuje.
 • spaźniać się?
  4.10.2001
  Dzień Dobry!

  Czy poprawne jest powiedzenie spaźniłem się zamiast spóźniłem się? Przepraszam za wg mnie głupie pytanie, ale moja koleżanka z pracy twierdzi, iż należy mówić "Spaźniłam się do pracy". Proszę o odpowiedź, gdyż tylko autorytet w tej materji jest w stanie przekonać moją znajomą.
 • unikalny - unikatowy
  5.09.2001
  Unikalny czy unikatowy?
 • zgromadzenie spólników?
  5.09.2001
  Czy kiedykolwiek funkcjonowało słowo spólnik i czy można je dzisiaj stosować? Przykładowe wyrażenie - zgromadzenie spólników.
 • kloszardka
  25.06.2001
  Jak nazwać osobę, która jest kloszardem-kobietą? Czy istnieje żeńska forma tego słowa? Jakie by państwo zaproponowali inne słowa opisujące taką osobę?
 • owocarnia
  15.06.2001
  Czy poprawne jest określenie owocarnia? Czy można go użyć w podobnym znaczeniu do np.: kawiarnia, herbaciarnia, zielarnia...?

  Dziękuję za odpowiedź,
  Barbara Nowakowska
 • au pair
  15.06.2001
  Często zdarza się, że młode dziewczyny wyjeżdżają za granicę do opieki nad dziećmi. Program nazywa się au pair. Jak nazwać osobę, która bierze udział w tym programie: au pairka? Czy też tego w ogóle nie odmieniać?
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego