słowotwórstwo

 
Znajdują się tu szczegółowe informacje o budowie wyrazów i sposobach ich tworzenia. Można tu poznać neologizmy i dowiedzieć się, jakie są powody ich powstawania.
 • gipsiarski
  11.06.2002
  Nasz klient chce umieścić w swojej broszurze zapis: roboty gipsarskie, mając na myśli wszelkie prace związane z odlewami gipsowymi itd. Pytanie - czy może tak zostać, czy powinniśmy bezwględnie to zmienić? Prosiłabym o szybką odpowiedź. Dziękuję.
  Anna
 • wystarczalny
  6.06.2002
  Intuicja podpowiada mi, że słowo wystarczalny nie istnieje w języku polskim. Proszę o wyjaśnienie tej kwestii.
  Aleksander Bulsiewicz
 • paziowski
  4.06.2002
  Czy paziowa jest poprawną formą? Na przykład paziowa szata, zamiast paziowska szata.
 • jagnięcina?
  3.06.2002
  Czy w języku polskim istnieje wyraz jagnięcina, tzn. mięso jagnięce? Byłabym wdzięczna za potwierdzenie.
  Z góry dziekuję - Grażyna Azadvar
 • linguanalia
  23.05.2002
  Dzień dobry!
  Ostatnio organizowałem konkurs językowy, który nazwano (wg mnie bardzo trafnie) LINGUANALIA. Chciałbym się zapytać o:
  1. wymowę - moim zdaniem powinny być dopuszczone dwa sposoby wymawiania [linguanalia] (ze spolszczoną fonetyką) i [lingwanalia] (z zachowaniem łacińskiej fonetyki), podobnie jak to jest ze słownymi zapożyczeniami z języka francuskiego: pointa zachowuje w języku polskim oryginalną fonetykę, natomiast hossa - nie zachowuje typowego dla języka francuskiego niemego h. Wnioskuję wobec tego, że nie ma twardego paradygmatu przy przejmowaniu fonetyki zapożyczonych wyrazów;
  2. odmianę w dopełniaczu: Linguanalii czy Linguanaliów?
  3. czy to prawda, że powyższe zdania powinienem zacząć po liczbach porządkowych od wielkiej litery, mimo że występują po średnikach i dwukropku?;
  4. czy można coś więcej powiedzieć o cząstce -alia (Linguanalia).

  Dziekuję za pomoc. Wiesław Majos
 • nabudowywać
  23.05.2002
  Witam ponownie,
  Czy coś może się nabudowywać na czymś? W Słowniku nie podajecie takiej możliwości (...) (a przynajmniej nie znajduję).
  Dziękuję, mz
 • pocelować
  23.05.2002
  Dzień dobry Państwu! Ja mam takie pytanie: czy słowo pocelować jest prawidłową formą, czy też raczej słowo wcelować? Uprzejmie proszę o odpowiedź. Z wyrazami szacunku
  T.W.
 • anty-
  23.05.2002
  Witam,
  Wiem, że antyalkoholowy, antyfaszysta, antytoksyna (...), ale potrzebuję wyraźnie anty-, pisząc tytuł Anty-błogosławieństwa (po całym rozdziale o błogosławieństwach), czy wolno mi zastosować dywiz?
  Dziękuję, mz
 • starotestamentalny?
  23.05.2002
  Witam,
  starotestamentowy, nowotestamentowy OK, a czy starotestamentalny, nowotestamentalny jest absolutnie:) niepoprawnie?
  Dziękuję, mz
 • zarusztowanie i orusztowanie?
  23.05.2002
  Jeżeli chcę wystawić komuś rachunek za postawienie na terenie jego posesji rusztowania, to będzie to rachunek za zarusztowanie, czy rachunek za orusztowanie budynku?
 • Książkavita
  18.04.2002
  Czy nazwa biblioteki w szkole podstawowej: "Książkavita" jest poprawna pod względem językowym???
 • identyfikowalny
  11.04.2002
  Czy słowo identyfikowalny istnieje w języku polskim i jest w następującym zdaniu użyte prawidłowo? "Fotograf Oliviero Toscani z agencji Eldorado rozpoczyna współpracę z Benettonem. To dzięki jego koncepcjom marka szybko staje się identyfikowalna".
 • yakuzowie
  10.04.2002
  Japońska mafia to yakuza (czy Yakuza?). Jak nazywany jej członków, jeżeli koniecznie chcemy ich nazwać bez omawiania i jeżeli taka nazwa istnieje: yakuzi, yakuzowie, jeden yakuz/yakuza, ci yakuza? Na członków mafii włoskiej mówi się po prostu mafiozi [raczej mafiosi - Red.], a nie cosanostrzy czy camorrowie (rzeczywiście wygląda to zabawnie), natomiast spotkałam się z określeniem yakuzowie.

  Dziękuję
  Agata Gogołkiewicz
 • sczerpanie
  5.04.2002
  Czy poprawne jest słowo: sczerpany, np. "Złoże ropy naftowej zostało sczerpane" - w sensie 'wyeksploatowane'? Jest to wyrażenie często używane w branży naftowej, np. "współczynnik sczerpania złoża", a nie ma takiego słowa w słowniku PWN.
  Z góry dziękuję i pozdrawiam - U.gawlik
 • Lenicjada
  3.04.2002
  W Poznaniu odbywał się festiwal rodziny Leniców. W gazecie pojawił się tytuł „Leniciada”. Czy nie powinien brzmieć „Lenicjada”? Uprzejmie proszę o rozstrzygnięcie sporu i uzasadnienie wyboru.

  Serdecznie pozdrawiam,
  Magda Leszczyńska
 • mały gwóźdź
  3.04.2002
  Jaka jest zrobniała forma rzeczownika gwóźdź? (gwózdek czy gwoździk)
 • zagapiać się
  12.03.2002
  Czy istnieje forma niedokonana czasownika zagapić się? Chodzi mi np. o takie zdanie: "Często zagapiam się na krajobraz" - czy jest ono poprawne?
  Pozdrawiam
 • odessać, zessać się
  4.03.2002
  Czy jest słowo zsać lub zssać?
 • dwieścieczternastka
  4.03.2002
  Bardzo proszę o odpowiedź na pytanie: jak napisać dwieścieczternastka czy dwieście czternastka w znaczeniu paragraf 214 kpk?
  Dziękuję za odpowiedź i uzasadnienie pisowni.
 • bursztynnik i bursztyniarz
  1.03.2002
  Obok wyrazu bursztyniarz pojawia się coraz częściej wyraz bursztynnik oznaczający specjalistę wyrabiającego ozdoby z bursztynu. Istnieje nawet Związek Bursztynników, a nie bursztyniarzy. Słowniki notują jedynie bursztyniarza oznaczającego poszukiwacza i zbieracza bursztynu, a jednocześnie specjalistę od obróbki bursztynu. Czy nie należałoby dopuścić bursztynnika na słownikowe łamy? Bursztynnik (tak jak złotnik) bardziej kojarzy się z obróbką niż bursztyniarz, oznaczający osobę wydobywającą bursztyn (w wiadomościach prasowych występującą często w znaczeniu pejoratywnym jako osoba wydobywająca bursztyn nielegalnie).
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego