słowotwórstwo

 
Znajdują się tu szczegółowe informacje o budowie wyrazów i sposobach ich tworzenia. Można tu poznać neologizmy i dowiedzieć się, jakie są powody ich powstawania.
 • anty-
  23.05.2002
  Witam,
  Wiem, że antyalkoholowy, antyfaszysta, antytoksyna (...), ale potrzebuję wyraźnie anty-, pisząc tytuł Anty-błogosławieństwa (po całym rozdziale o błogosławieństwach), czy wolno mi zastosować dywiz?
  Dziękuję, mz
 • starotestamentalny?
  23.05.2002
  Witam,
  starotestamentowy, nowotestamentowy OK, a czy starotestamentalny, nowotestamentalny jest absolutnie:) niepoprawnie?
  Dziękuję, mz
 • zarusztowanie i orusztowanie?
  23.05.2002
  Jeżeli chcę wystawić komuś rachunek za postawienie na terenie jego posesji rusztowania, to będzie to rachunek za zarusztowanie, czy rachunek za orusztowanie budynku?
 • Książkavita
  18.04.2002
  Czy nazwa biblioteki w szkole podstawowej: "Książkavita" jest poprawna pod względem językowym???
 • identyfikowalny
  11.04.2002
  Czy słowo identyfikowalny istnieje w języku polskim i jest w następującym zdaniu użyte prawidłowo? "Fotograf Oliviero Toscani z agencji Eldorado rozpoczyna współpracę z Benettonem. To dzięki jego koncepcjom marka szybko staje się identyfikowalna".
 • yakuzowie
  10.04.2002
  Japońska mafia to yakuza (czy Yakuza?). Jak nazywany jej członków, jeżeli koniecznie chcemy ich nazwać bez omawiania i jeżeli taka nazwa istnieje: yakuzi, yakuzowie, jeden yakuz/yakuza, ci yakuza? Na członków mafii włoskiej mówi się po prostu mafiozi [raczej mafiosi - Red.], a nie cosanostrzy czy camorrowie (rzeczywiście wygląda to zabawnie), natomiast spotkałam się z określeniem yakuzowie.

  Dziękuję
  Agata Gogołkiewicz
 • sczerpanie
  5.04.2002
  Czy poprawne jest słowo: sczerpany, np. "Złoże ropy naftowej zostało sczerpane" - w sensie 'wyeksploatowane'? Jest to wyrażenie często używane w branży naftowej, np. "współczynnik sczerpania złoża", a nie ma takiego słowa w słowniku PWN.
  Z góry dziękuję i pozdrawiam - U.gawlik
 • Lenicjada
  3.04.2002
  W Poznaniu odbywał się festiwal rodziny Leniców. W gazecie pojawił się tytuł „Leniciada”. Czy nie powinien brzmieć „Lenicjada”? Uprzejmie proszę o rozstrzygnięcie sporu i uzasadnienie wyboru.

  Serdecznie pozdrawiam,
  Magda Leszczyńska
 • mały gwóźdź
  3.04.2002
  Jaka jest zrobniała forma rzeczownika gwóźdź? (gwózdek czy gwoździk)
 • zagapiać się
  12.03.2002
  Czy istnieje forma niedokonana czasownika zagapić się? Chodzi mi np. o takie zdanie: "Często zagapiam się na krajobraz" - czy jest ono poprawne?
  Pozdrawiam
 • odessać, zessać się
  4.03.2002
  Czy jest słowo zsać lub zssać?
 • dwieścieczternastka
  4.03.2002
  Bardzo proszę o odpowiedź na pytanie: jak napisać dwieścieczternastka czy dwieście czternastka w znaczeniu paragraf 214 kpk?
  Dziękuję za odpowiedź i uzasadnienie pisowni.
 • bursztynnik i bursztyniarz
  1.03.2002
  Obok wyrazu bursztyniarz pojawia się coraz częściej wyraz bursztynnik oznaczający specjalistę wyrabiającego ozdoby z bursztynu. Istnieje nawet Związek Bursztynników, a nie bursztyniarzy. Słowniki notują jedynie bursztyniarza oznaczającego poszukiwacza i zbieracza bursztynu, a jednocześnie specjalistę od obróbki bursztynu. Czy nie należałoby dopuścić bursztynnika na słownikowe łamy? Bursztynnik (tak jak złotnik) bardziej kojarzy się z obróbką niż bursztyniarz, oznaczający osobę wydobywającą bursztyn (w wiadomościach prasowych występującą często w znaczeniu pejoratywnym jako osoba wydobywająca bursztyn nielegalnie).
 • zamówieniowy
  26.02.2002
  formularz zamówieniowy
 • spowalniać
  19.02.2002
  Która forma jest poprawna: spowolniający czy spowalniający?
  Dziękuję
 • bazoodanowy
  8.02.2002
  Witam i o radę prosze. Co sądzicie Państwo o takim złożeniu: "[aplikacje] bazodanowe"? Czy nie jest ono nieco sztuczne? A może w ogóle niepotrzebne? Zastanawiam się nad taką formą: "aplikacje baz danych". Proszę o [pomoc] w prawidłowym stworzeniu tego określenia. Za pomoc z góry dziękuję
  Marcin
 • modułowy, modularny
  8.02.2002
  Budujemy w pracy skomplikowany system informatyczny składający się z wielu modułów (sprzętowych i programowych). Czy prawidłowe jest dla niego określenie: system modularny? Czy system modułowy?
 • widzialność i widoczność
  8.02.2002
  Panie Profesorze,
  Jaka jest różnica między słowem widzialność a widoczność? Ostatnio usłyszałam w jednej ze stacji radiowych, ze „gęsta mgła utrudnia widzialność”. Zaniepokoiło mnie użycie tego słowa w takim kontekście. Czy słusznie?
 • medioteka
  9.01.2002
  Witam.
  Moje pytanie dotyczy poprawnej formy neologizmu - medioteka czy mediateka - dla określenia miejsca, które przejęło funkcje biblioteki, gromadzi się tam książki oraz inne nośniki informacji.
  Z poważaniem
  M. Karlewska
 • teolożka
  9.01.2002
  W naukowym periodyku teologicznym pojawia się dość często forma teolożka. Znajduje się ona zasadniczo tylko w artykułach pisanych przez autorki o poglądach feministycznych. Czy jest ona dopuszczalna?
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego