znaczenie

 
Tu powiemy ci, jakie znaczenia mają interesujące cię słowa. Dowiesz się, których słów nie należy łączyć, a których nie powinno się używać w określonych sytuacjach lub kontekstach. A jeśli nie znasz jakiegoś słowa, pomożemy ci je znaleźć.
 • mizianie
  6.09.2002
  Szanowny Panie Profesorze,
  Bardzo proszę o wyjaśnienie znaczenia słowa mizianie, którego nie mogę odszukać w żadnym z dostępnych słowników. Czy jest to okreslenie wulgarne? Czy można je stosować w mowie potocznej w znaczeniu 'głaskanie, przytulanie, całowanie'? Będę bardzo wdzięczny za szybką odpowiedź. Moja 11-letnia córka użyła tego słowa w podanym przeze mnie niewinnym znaczeniu w rozmowie z koleżanką, narażając się jej rodzicom, którzy uznali ją za dziecko wulgarne, co zaowocowało zerwaniem kontaktów między dziewczynkami. Czy słusznie? Z góry bardzo dziękuję za pomoc.

  Z poważaniem.
  Jacek Mrukowicz
 • unilany i unikatowy
  4.09.2002
  Szanowny Panie,
  Serdecznie dziękuję za szybka odpowiedź na moje poprzednie pytanie. Tym razem mam wątpliwość, jeśli chodzi o określenie rzeczy wyjątkowej, niespotykanej. Zatem czy powinno się mówić, że budowla jest unikalna czy budowla jest unikatowa?
  Z góry serdecznie dziękuję za szybką odpowiedź i pozdrawiam.
  R. Jankowska
 • oba, obydwa
  2.09.2002
  Czy w języku polskim wyrażenia oba i obydwa, obie i obydwie można stosować w pełni wymiennie? Czy też są jakieś przypadki, w których zręczniejsze jest użycie jednego z nich? Obie kobiety - obydwie kobiety. Oba chwytaki - obydwa chwytaki... itd. itp. „Czysto na słuch” nie wyczuwam żadnej różnicy, a odpowiedniej reguły również nie znalazłem. Dziękuję z góry za pomoc.

  Pozdrowienia,
  Marek.
 • uzus
  2.09.2002
  Co znaczy słowo uzus i czy w ogóle istnieje takie słowo?
 • zakańczać
  30.08.2002
  W Słowniku Języka Polskiego jest hasło zakańczać. Czy wobec tego zdanie „Licznik po osiągnięciu limitu pętli zakańcza ją” jest poprawne?
 • Był to obraz, ale oblazł
  29.08.2002
  Chciałbym się dowiedzieć, co znaczy przysłowie „Był obraz, ale oblazł”.
 • kosmetolog
  28.08.2002
  Czy możliwe jest jednoznaczne rozstrzygnięcie sporu pomiędzy chemikami a lekarzami o słowo kosmetolog? Jest to tytuł otrzymywany przez absolwentów podyplomowych studiów zarówno uczelni politechnicznych, jak i medycznych. Którzy z nich mają zasadność używania tego tytułu? A może jedni i drudzy?
 • jakikolwiek
  28.08.2002
  Oto cytat z opakowania mleka: „Przygotowane jest ze starannie wyselekcjonowanego surowca, który w procesie termicznego utrwalania metodą UHT pozbawiany jest jakichkolwiek zanieczyszczeń mikrobiologicznych”. Proszę o ocenę użycia słowa jakichkolwiek w tym zdaniu. Ja bym napisał wszelkich.
  Dziękuję i pozdrawiam.
 • aoryst
  27.08.2002
  Co to jest aoryst?
 • surrealistyczny, surrealny
  7.08.2002
  Mam problem ze znalezieniem dokładnego odpowiednika angielskiego słowa surreal (nie chodzi o malarstwo). Czy polskie słowo surrealistyczny lub nadrealistyczny też ma szersze znaczenie, czy tylko związane z trendem w malastwie?
 • P.T.
  7.08.2002
  „Zawiadamiamy PT Klientów...” - co znaczy w tym zdaniu PT?
 • prachwost
  26.07.2002
  Jest przysłowie: „Dla prachwosta nie ma posta”. Co to / kto to jest prachwost?
 • dziesiątek, dziesiątka
  26.07.2002
  Witam,
  Po odmówieniu dziesiątki różańca (wyszedłem z kościoła) czy po odmówieniu dziesiątka różańca?
  Dziękuję, mz
 • Wart Pac pałaca...
  25.07.2002
  Co oznacza powiedzenie: „Wart Pac pałaca, a pałac Paca”? W jakim kontekście można się nim posłużyć?
 • Nie święci garnki lepią
  22.07.2002
  Dzień dobry,
  Moje pytanie dotyczy przysłowia: „Nie święci garnki lepią”. Co ono właściwie oznacza, w jakiej sytuacji można go użyć?
 • nimfomanka
  12.07.2002
  Co oznacza słowo ninfomanka?
 • na zaś
  12.07.2002
  Spotykam się czasem z wyrażeniem na zaś. Prawdopodobnie oznacza ono 'na wszelki wypadek', ale nie mogę tego znaleźć w słownikach. Czy w swoich badaniach językowych zetknęli się Państwo z czymś takim?
 • dyskonto
  11.07.2002
  Szanowni Państwo,
  Terminowi dyskonto przypisują Państwo w swoim słowniku dwa znaczenia. W znaczeniu drugim ma to być „procent od sumy weksla potrącany przy nabyciu tego weksla przed terminem płatności” (identyczne wyjaśnienia podają słowniki starsze). Na temat znaczenia słów dyskonto, dyskontować rozmawialiśmy ostatnio w internetowej grupie dyskusyjnej. Osoby o wykształceniu ekonomicznym stwierdziły, że termin dyskonto oznacza czynność, opisaną przez Państwa w punkcie 1., natomiast punkt 2. to wyjaśnienie, czym jest stopa dyskonta, i używanie słowa dyskonto w znaczeniu przypisywanym mu przez słownik w tymże punkcie drugim jest błędem. Czy można prosić o skomentowanie tej opinii?

  Z wyrazami szacunku
  Ewa Tomaszewska
 • przekładać się
  10.07.2002
  Witam serdecznie,
  Zwracam się z prośbą o odpowiedź na pytanie, czy w poniższym przykładzie poprawnie użyte zostało słowo przekładać: „(...) obiektywna polityka informacyjna przekłada się, m.in., na udostępnianie jasnych i rzetelnych danych na temat...”.

  Załączam pozdrowienia,
  Sławomir Góral
 • skłonność i podatność
  3.07.2002
  Czy o skłonnościach można mówić tylko w odniesieniu do ludzi, czy też dopuszczalne jest łączenie tego rzeczownika z nazwami rzeczy, np. skłonność wyrobu włókienniczego do mechacenia? Może właściwsze byłoby mówienie o podatności, nie o skłonności.

  Z wyrazami szacunku
  Anna Mazik
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego