interpunkcja

 
Tu znajdziesz informacje, w jakich sytuacjach stosować poszczególne znaki przestankowe, jakie mają inne zastosowania poza swoją podstawowa funkcją. Dowiesz się, gdzie postawić przecinek, kiedy lepiej użyć średnika, czy można pominąć kropkę, kiedy konieczny jest cudzysłów, jaką funkcję ma wielokropek. Jeśli chcesz, by twój tekst był właściwie zrozumiany, czytaj odpowiedzi naszych ekspertów.
 • Przecinek
  16.02.2018
  Szanowni Państwo,
  mam pytanie dotyczące interpunkcji w następującym zdaniu:
  Czym zachęcić lepiej firmę, aby zwróciła uwagę na twoje potrzeby, jak nie lepszym dopasowaniem oferty?
  Czy przed aby i jak stawiamy przecinek?
 • Średniki przy wyliczeniach
  12.02.2018
  W przekładach z języka angielskiego można spotkać zdania, w których elementy składowe (wyliczenia) są wydzielone średnikami. Bardzo często ostatni z tych elementów zaczyna się od słowa oraz. Czy w takich przypadkach mamy do czynienia z błędem interpunkcyjnym (spójnik oraz po średniku)?
 • Zanim a przecinek
  7.02.2018
  Czy w poniższym zdaniu potrzebny jest przecinek: Zamiast decydować się na emigrację, wybrał znajomą biedę.
 • z tym że, nie żeby
  29.01.2018
  Jak powinna wyglądać interpunkcja w poniższych zdaniach? Chodzi o to, czy w takim kontekście powinny pojawić się przecinki przed że i żebym.
  1. Kupimy wszystko, z tym(,) że po niższej cenie.
  2. Nie(,) żebym cię wyganiał, ale śpieszę się.
 • Kropka na końcu artykułu hasłowego
  29.01.2018
  Czy błędem jest postawienie kropki po definicji słownikowej zaczynającej się małą literą? Przykład: uzębienie: liczba, kształt i ułożenie zębów danej osoby, unikatowe dla każdego człowieka.
 • Interpunkcja inicjalnych wyrażeń metatekstowych
  29.01.2018
  Czy frazy typu ponadto, poza tym, w dodatku, po pierwsze, po wtóre należy oddzielać przecinkiem od reszty zdania?
 • Morawiecki syn
  26.01.2018
  Pisząc o postaciach spokrewnionych w linii prostej, używa się czasem konstrukcji Morawiecki ojciec czy Morawiecki syn. Czy użycie łącznika jest tu uzasadnione?
 • Użycie półpauzy
  26.01.2018
  Przymiotniki (oraz rzeczowniki) złożone z członów równorzędnych zapisujemy z dywizem (stosunki polsko-litewskie, pralka-suszarka). Tymczasem wyrażenia słowne ukazujące relacje zapisywać należy z półpauzą (mecz PolskaAnglia). Czy nie mamy tu do czynienia z niespójnością?
 • Po tym, jak…
  24.01.2018
  Szanowni Państwo,
  zastanawiam się nad interpunkcją dotyczącą zwrotu po tym, jak, jeśli pojawia się on w środku zdania. Jako przykładu użyję może zdania, które pojawiło się w poradni przy okazji innego pytania o ten zwrot. Czy powinniśmy napisać: Popadł w melancholię, po tym jak dowiedział się o jej zdradzie, czy Popadł w melancholię po tym, jak dowiedział się o jej zdradzie?
  Z góry dziękuję za pomoc.

  Z poważaniem
  AK
 • Ton uczuciowy pytania
  12.01.2018
  Chciałbym się dowiedzieć, czy na końcu pytań o zabarwieniu emocjonalnym powinno się dawać pytajnik i wykrzyknik, czy też wystarczą dwa lub trzy pytajniki. Chodzi mi konkretnie o pytania w stylu: Co ty wyprawiasz?! (a może : Co ty wyprawiasz???), Coś ty powiedział?! (a może: Coś ty powiedział???), No i po co to zrobiłeś?! (a może: No i po co to zrobiłeś???), A odkąd to jesteś ekspertem w tym temacie?! (a może: A odkąd to jesteś ekspertem w tym temacie???), itp.
 • Interpunkcja wyliczeń
  11.01.2018
  Adam Wolański twierdzi (18.12.), że prawidłowy jest zapis: Drzewa, takie jak sosny i świerki, nie tracą na zimę igliwia.
  Nie traktowałabym tej wydzielonej przez niego przecinkami części zdania jako wtrącenia, bo bez niej zdanie traci sens. Część takie jak sosny i świerki określa, o jakie drzewa nam chodzi (iglaste). Według mnie prawidłowy zapis to: Drzewa takie jak sosny i świerki nie tracą na zimę igliwia. Podobnie jak bez przecinka zapiszemy np. dziewczyna taka jak ty.
 • Ene due like fake
  8.01.2018
  Szanowni Państwo,
  jak najlepiej zapisać początek znanej dziecięcej rymowanki – ene, due, rike, fake czy ene due rike fake?
 • Nazwa osobowa i jej określenie
  19.12.2017
  Weźmy zdanie:
  Co prawda żaden z nich nie był całkowitym samotnikiem: Żółwi Pustelnik mieszkał wspólnie z żółwiem morskim, Umigame, Karin od pewnego momentu zyskał towarzysza w postaci Yajirobe, Wszechmogącego na krok nie odstępował jego wierny sługa, Pan Popo, a Kaio-sama spędzał czas wspólnie z szympansem, Bubblesem i konikiem polnym, Grzegorzem, ale...
  Czy w tego typu zdaniu konieczne są przecinki przed Umigame, Pan Popo, Bubblesem i Grzegorzem?
 • Kropka po numerach jednostek wojskowych
  19.12.2017
  Szanowni Państwo.
  W ostatnim okresie w wojsku zaczęto stosować kropki po numerach jednostek wojskowych. Czy poprawne będzie zdanie: zasad racjonalnego zarządzania sprzętem łączności i oprogramowania powszechnego użytku w komórkach wewnętrznych 2 Regionalnej Bazy Logistycznej..., czy też lepiej napisać: zasad racjonalnego zarządzania sprzętem łączności i oprogramowania powszechnego użytku w komórkach wewnętrznych 2. Regionalnej Bazy Logistycznej... 2. RBLog czy 2 RBLog?
 • Wyliczenia
  18.12.2017
  Proszę o wyjaśnienie, czy w zdaniach typu Drzewa takie jak sosny i świerki nie tracą na zimę igliwia jest konieczność wstawiania przecinków. Pozdrawiam.
 • Kropka po skrócie r.
  16.11.2017
  Proszę o informację, czy na końcu zdania, które kończy się datą, np. 10.10.2017 r., należy postawić kropkę jeszcze jedną po r., czyli napisać: 10.10.2017 r.., czy zakończyć zdanie na r.
  Dziękuję za odpowiedź.
 • Pytanie w pytaniu
  7.11.2017
  W którym z poniższych zdań jest poprawnie użyty znak zapytania?
  1) Powiedzieli: „Gdzie jest ten, który pytał: ‚Dlaczego tak się dzieje?’. Przyprowadźcie go do nas”.
  2) Powiedzieli: „Gdzie jest ten, który pytał: ‚Dlaczego tak się dzieje’? Przyprowadźcie go do nas”.
  3) Powiedzieli: „Gdzie jest ten, który pytał: ‚Dlaczego tak się dzieje?’? Przyprowadźcie go do nas”.
 • Różności interpunkcyjne
  23.10.2017
  Szanowni Państwo,
  znów mam kilka drobnostek przecinkowych.
  1. Fragment dialogu: „Można to znaleźć przy Mazowieckiej”. „Przy Mazowieckiej(,) mówisz?”
  2. Nic(,) tylko chodzę i pogwizduję. [Tutaj chyba z przecinkiem, bo „nic, tylko”… = „nic innego nie robię, tylko”…].
  3. „On to się potrafi postarać. Nie to(,) co ty”.
  4. Szuflada jest po tej stronie(,) co zlew. [Gdyby było …„po tej samej”…, to można by się odwołać do reguły [381]].
  Z wyrazami szacunku
  Czytelnik
 • Interpunkcja wiadomości elektronicznych
  20.10.2017
  Szanowni Państwo,
  porada https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/Kiedy-i-czym-zamykac-zdanie;5860.html przypomniała mi o dylemacie, który nieraz mam, pisząc esemesy lub wiadomości przez Facebooka itp. Czy wiadomość typu Może, Nie, Godz. 18 zamykać kropką? Z porady tej wynikałoby chyba, że nie. Zastanawiam się jednak, czy lakoniczne teksty esemesów nie są bliższe raczej dialogom w beletrystyce niż sloganom reklamowym na plakatach.
  Z wyrazami szacunku
  Czytelnik
 • Przecinek przed jak
  13.10.2017
  Przybywam z kolejnym – jak to nad wyraz celnie ujął dr Wolański – interpunkcyjnym „być albo nie być”… Bardzo proszę o wsparcie! Chodzi o zdania: Nie wiem(,) jak ty, ale ja bym tego nie robił, Nie wiem(,) jak z Tobą, ale ja idę. W pierwszym odruchu nie stawiałbym przecinka, pamiętając, że wyrażeń porównawczych wprowadzonych przez spójniki jak, niż itp., które nie są zdaniami, nie oddziela się przecinkiem. Jednak jak jest tu zaimkiem, w innej roli. Czy zatem postawić przecinek?

  Czytelnik

Zagraj z nami!

Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego