dialektologia

 
Znajdziesz tu informacje o słowach, których nie usłyszysz w języku ogólnym, ale które są znane w określonych miejscach w Polsce. Przede wszystkim poznasz ich znaczenia. Dowiesz się, w której części kraju są lub były używane. Poznasz ich bogactwo i różnorodność.
 • obtoknąć i pozbadnąć
  1.10.2003
  W rodzinie mojej żony zetknąłem się z nowymi dla mnie słowami: obtoknąć 'lekko opłukać' i pozbadnąć 'zlekceważyć'. Bardzo proszę o wyjaśnienie, czy są to słowa gwarowe, czy przestarzałe, czy może jakieś nieprawidłowe formy. Z góry dziękuję za odpowiedź.
  Grzegorz Jacoń.
 • rożen z pomarańczą
  11.09.2003
  Która z form jest poprawna:
  - rożen czy rożno?
  - pomarańcz czy pomarańcza?
 • kiosek i roweryk
  16.07.2003
  W mojej miejscowości (północny wschód Polski) wiele osób mówi np. roweryk, kiosek zamiast rower, kiosk. Czy to zapożyczenie przywiezione spod Grodna?
 • Gdzie mówią najczystszą polszczyzną?
  7.04.2003
  Czy możliwe jest wyróżnienie w Polsce terenów, których mieszkańcy posługują się językiem polskim w formie „najczystszej”, tj. zawierającym jak najmniej terminów pochodzących z języków obcych? I odwrotnie: czy można określić takie miejsca, w których wpływy obcojęzyczne są wyraźniejsze niż gdzie indziej? Interesuje mnie też, czy wspomniane obszary pokrywałyby się z tymi, w których wymowa jest najbardziej pozbawiona różnych naleciałości.
  Pozdrawiam serdecznie i z góry dziękuję za pomoc
  Robert
 • sechło
  19.03.2003
  Chciałabym się dowiedzieć, skąd się wzięła forma wysechło, sechło. Kilka razy słyszałam, jak ktoś mówił, że pranie wysechło, albo sechło na słońcu. Czy jest to forma gwarowa, tworzona analogicznie do wiatr, wiater?
  Dziękuję za odpowiedź.
 • obejrzeć czy oglądnąć?
  16.02.2003
  Jaka jest poprawna wymowa: „Ogądnęliśmy film” czy „Obejrzeliśmy film”??
 • mój wuja
  5.02.2003
  Czy forma wuja („Cześć wuja”, ”To mój wuja”) w odniesieniu do wujka jest poprawna, czy jest to regionalizm (wielkopolski)? Jak wracam do domu, to muszę się przestawić z wujek na wuja.
  Pozdrawiam
 • ubrać
  28.01.2003
  Witam:)
  Jak mówimy? Ubrać się w sweter? czy Ubrać sweter?
  Dziękuję:)
 • oglądnąć
  11.12.2002
  Dawniej od słowa oglądać wywodziło się oberzyj, obejrzalem itp., a teraz w Internecie jest pełno: oglądnij, oglądnijcie. Czy teraz taka forma jest poprawna?
  Pozdrawiam serdecznie.
 • oglądnąć
  26.06.2002
  Witam
  Zainteresowało mnie użycie słowa oglądnąć w ogólnopolskim dzienniku (Rzeczpospolita, artykuł „Rekordowe wianki” z 24.06.02). To, jak mi się wydaje, regionalizm i nie jestem pewna, czy można stosować taką pisownię zawsze i wszędzie. Będę wdzięczna za odpowiedź.
  J.Ł.
 • obejrzeć - oglądnąć
  26.04.2002
  Panie Profesorze,
  Jak to jest z czasownikami: obejrzeć i oglądnąć? Przyznam, że ten drugi bardzo mnie razi. Czy jest niepoprawny? Czekam na odpowiedź.
 • na dwór - na pole
  22.01.2002
  Jakie jest prawidłowe określenie: idę na pole, idę na dwór, idę na zewnatrz etc.? Jak można wytłumaczyć upierającej się osobie słuszność jednego z powyższych? Czy to jest regionalne, czy jest jedna ogólna, prawidłowa literacka nazwa, która może być stosowana bez względu na region?

  Serdecznie pozdrawiam i życzę dużo zdrowia.
  Jadwiga Wolak
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe słowo roku 2019

Zapraszamy do udziału w plebiscycie na Młodzieżowe słowo roku 2019. 
Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!

Pobierz bezpłatny e-book
„Pułapki ortografii"
prof. Jerzego Bralczyka!

Uwaga, do ebooka zostały dołączone informacje handlowe w rozumieniu ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną, toteż jego zamówienie wymaga wyrażenia poniższych zgód.

Wyślij

Weź udział w akcji „Młodzieżowe słowo roku 2019” i odbierz darmowy e-book!