odmiana

 
Podajemy rozstrzygnięcia wszelkich problemów związanych z odmianą słów: czy dane słowo w ogóle się odmienia, jak je odmieniać, czy ma liczbę mnogą, czy dopełniacz ma końcówkę ?u czy ?a, jak brzmi w czasie przyszłym, jaki jest jego wołacz.
 • powracające nastolatki
  13.09.2014
  Jak to jest z tymi nastolatkami? To są te nastolatki, obojętnie czy rodzaju męskiego czy żeńskiego. Ale ciśnie mi się na usta pytanie, dlaczego nie nastolatkowie? Czy nie byłoby to bardziej logiczne?
  Z góry dziękuję.
  Pokaż odpowiedź
 • szanse
  10.09.2014
  Jaki jest mianownik l.m. od słowa szansa? „Czy są jakieś szanse?”. „Czy są jakieś szansy?”.
  Pozdrawiam
  Michał
  Pokaż odpowiedź
 • w czy na?
  29.06.2014
  Witam,
  kiedy w odniesieniu do jakiegoś państwa / krainy geograficznej używamy w, a kiedy na? Np. „Zamieszki odbyły się na Ukrainie” vs. „Zamieszki odbyły się w Polsce”, „Lecę do Australii” vs. „Lecę na Islandię”.
  Pozdrawiam,
  Kamil
  Pokaż odpowiedź
 • Liczymy mole
  25.06.2014
  Szanowni Państwo,
  moje pytanie dotyczy fizyki. W nazwie jednostki mol nazwa jest tożsama z oznaczeniem. Czy mam więc nie odmieniać: 4 mol, 4 kmol (kilomole, k to przedrostek oznaczający kilo), tak jak 3 kg, 4 m, czy pisać: 4 mole, 4 kmole itd.?
  Pokaż odpowiedź
 • blog nadal pożądany
  17.06.2014
  Jak odmieniać rzeczownik blog?
  Pokaż odpowiedź
 • czas przyszły złożony
  15.06.2014
  Która forma jest poprawna - będę jechać czy będę jechał? Będą czytać czy będą czytali?
  Pokaż odpowiedź
 • Anioł Stróż
  11.06.2014
  Szanowni Państwo,
  jak brzmi mianownik (forma niedeprecjatywna, forma deprecjatywna) i biernik liczby mnogiej połączeń Anioł Stróż i anioł stróż?
  Z poważaniem
  Czytelnik
  Pokaż odpowiedź
 • białostocki czyżyk
  1.06.2014
  W Wikisłowniku pod adresem http://pl.wiktionary.org/wiki/czyżyk podane jest jedno ze znaczeń słowa czyżyk jako „reg. białost. mały chłopiec”. Zwraca uwagę liczba mnoga czyżykowie (przecież nie używa się form chłopczykowie, brzdącowie itp.) – czy rzeczywiście tak się ten wyraz odmienia?
  Pokaż odpowiedź
 • klaskać i mlaskać
  1.06.2014
  Szanowni Państwo!
  Czy mlaskać odmienia się tak samo jak klaskać? Wydaje mi się, że zamiast „Ja klaskam” powinno być „Ja klaszczę”, zamiast „Klaskaj!” – „Klaszcz!”. Czy prawidłowe jest „Mlaszczę” czy „Mlaskam”, „Mlaszcz!” czy „Mlaskaj!”?
  Pozdrawiam,
  Marcin Nowak
  Pokaż odpowiedź
 • Jak zapytać o wołacz?
  31.05.2014
  Wita.
  Mam pytanie – jak brzmi odmiana słowa nieznajoma w wołaczu? I jak brzmi pytanie wołacza, gdyż gdzieś wyczytałam, że forma wołacza nie ma pytania. Popularna wskazówka O! jest błędna, gdyż może sugerować niepoprawne odpowiedzi w mianowniku, np. O, samolot! O, żaba! (zamiast: samolocie, żabo).
  Dziękuję
  Pokaż odpowiedź
 • do szefa kuchni
  24.05.2014
  Jakiś czas temu, gdy zmieniałem z nudów kanały w telewizji, moją uwagę przykuła irytująca fraza wypowiadana przez uczestników pewnego programu kulinarnego – na polecenia wydawane przez szefa kuchni odpowiadali oni uparcie „Tak, szef”. W słowach tych nie byłoby zapewne nic dziwnego, gdyby nie niepoprawna według mnie odmiana rzeczownika szef. Wielu internautów próbowało użycie tej bądź co bądź śmiesznej fleksji różnie argumentować i stąd moje pytanie: czy wyrażenie to może być poprawne?
  Pokaż odpowiedź
 • we Frankfurcie
  20.05.2014
  Można by sądzić, że skoro posługujemy się powszechnie formą we Francji, to przez analogię powinno być też we Frankfurcie. W Internecie (choć nie w NKJP) jest jednak dużo poświadczeń na wyrażenie w Frankfurcie. Z czego to wynika? Czy tę drugą formę można uznać za normatywną?
  Pokaż odpowiedź
 • vademeca
  13.05.2014
  Szanowni Państwo!
  Chciałam zapytać, czy słowo vademecum posiada liczbę mnogą i jak ona brzmi?
  Z poważaniem
  Karolina Stawarz
  Pokaż odpowiedź
 • młodzik
  11.05.2014
  Witam,
  chciałabym się dowiedzieć, jaka jest poprawna forma dla osoby pierwszej liczby mnogiej dla słowa młodzik (w znaczeniu 'zawodnik piłkarski młodszy od juniora'). Czy poprawna forma to młodziki, czy młodzicy? Z góry dziękuję za pomoc.
  Pozdrawiam,
  S. Wóltańska
  Pokaż odpowiedź
 • skrótowce medyczne
  8.05.2014
  Panie profesorze,
  czy odmieniamy skrótowiec GERD (gastroesophageal reflux disease)? Np. „Strategia postępowania w GERD-zie zakłada (...)”. Czy odmienia się skrótowiec NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne)? Np. „Lek ten powinno podawać się łącznie z NLPZ-ami”. Czy istnieją jakiekolwiek skrótowce, których nie należy odmieniać? Oraz czy powinno się pisać Kodeks etyki lekarskiej, czy Kodeks Etyki Lekarskiej, czyli tak jak jest w oryginale?
  Pozdrawiam
  Pokaż odpowiedź
 • konsekwencja w wyborze wariantu
  28.04.2014
  Czy Państwa zdaniem można używać w jednym tekście dwóch obocznych form jakiegoś wyrazu, np. spieszyć się i śpieszyć się, wieczoru i wieczora, pokojów i pokoi, dwu i dwóch? Zdarza się wcale nie rzadko, że w języku danej osoby występują oba warianty (może ma tu jakiś wpływ kontekst fonetyczny?). Częstą konkluzją w Poradni jest stwierdzenie, że można tak i tak, byle konsekwentnie. Czy i w tym wypadku, opracowując tekst do druku, warto zadbać o konsekwencję?
  Pokaż odpowiedź
 • jeszcze o w i we
  27.04.2014
  Czy w wyliczeniu, którego człony łączą się alternatywnie z przyimkiem we albo w, wystarczy podać na początku tylko jedną formę tego przyimka, czy też trzeba go powtarzać w odpowiedniej formie przed poszczególnymi członami, np. w Niemczech, we Włoszech i w Holandii czy w Niemczech, Włoszech i Holandii?
  Pokaż odpowiedź
 • jeszcze o zaimkach akcentowanych i nieakcentowanych
  27.04.2014
  Witam,
  czy zaimki dlaczego i czemu należy traktować podobnie do zaimków (np.) tobie i ci – tzn. dłuższe formy akcentować, stawiać na początku zdania, a krótszymi posługiwać się odwrotnie?
  Pozdrawiam
  Kacper Kaczmarczyk :-)
  Pokaż odpowiedź
 • łoś i Łoś
  20.04.2014
  Szanowni Państwo,
  niedawno wraz z koleżanką zastanawiałyśmy się nad odmianą rzeczownika łoś, a szczególnie nad formą dopełniacza liczby mnogiej. Doszłyśmy do wniosku, że właściwą formą jest łosi, jeśli mówimy o zwierzętach, natomiast łosiów, jeżeli w ten sposób żartobliwie nazywamy pewną grupę osób. Czy nasz tok myślenia jest właściwy?
  Z góry dziękuję!
  Pokaż odpowiedź
 • tacie czy tatowi?
  18.04.2014
  Dzień dobry!
  Mam pytanie. Czy mówi się pomagam tacie, czy tatowi??
  Pokaż odpowiedź