odmiana

 
Podajemy rozstrzygnięcia wszelkich problemów związanych z odmianą słów: czy dane słowo w ogóle się odmienia, jak je odmieniać, czy ma liczbę mnogą, czy dopełniacz ma końcówkę ?u czy ?a, jak brzmi w czasie przyszłym, jaki jest jego wołacz.
 • Co z kruszczykiem Greutera?
  22.01.2019
  Szanowni Państwo,
  otrzymałem wczoraj recenzję tekstu o tematyce przyrodniczej, która wprawiła mnie w zdumienie. Recenzent poprawił sformułowania stwierdzono jesion pensylwański i znaleziono kruszczyk Greutera na (odpowiednio) stwierdzono jesiona pensylwańskiego i znaleziono kruszczyka Greutera. Proszę o informację, czy w języku polskim nazwy drzew i innych roślin należą do kategorii rzeczowników żywotnych czy nieżywotnych, i jakie końcówki przybiera ich biernik w liczbie pojedynczej.

  Z pozdrowieniami
  P.K.
 • Rzeczpospolita
  18.01.2019
  Poproszę o wyjaśnienie rozbieżności co odmiany słowa: rzeczpospolita. W Nowym słowniku poprawnej polszczyzny PWN 1999 pod red. A. Markowskiego zabronione używanie rzeczypospolita, a w Słowniku ortograficznym WILGA 2000 pod red. A. Markowskiego ta forma jest dopuszczalna. W Innym słowniku języka polskiego PWN 2000 pod red. M. Bańko w mianowniku rzeczypospolita nie występuje, ale w odmianie już tak. Czy jest dopuszczalna odmiana tego słowa w wołaczu: o rzeczpospolito! o rzeczypospolito!
 • Bezokolicznik
  18.01.2019
  Witam. Przeszukałam wiele stron, ale żadna nie dała mi dobrej odpowiedzi. Zastanawia mnie forma można coś zrobić. Na przykład w zdaniu Można to przecież zrobić w paczkomacie. Czy taką frazę nazwalibyśmy bezokolicznikiem? Czy jednak w jakiś sposób da się określić liczbę, tryb, stronę, osobę itp.?

  Dziękuje za pomoc.
 • imię Dudley
  16.01.2019
  Szanowny Panie Doktorze,
  dziękuję za poradę https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/Jeszcze-o-nazwisku-Casey;19108.html. Zrozumiałem już swój błąd w interpretacji reguły [243]. Jedno jeszcze tylko mnie zastanawia. W „Harrym Potterze” jest postać Dudleya Dursleya. Czy Pana zdaniem imię to powinno być odmieniane przymiotnikowo, jak wspominane nazwisko Dudley? W całej serii książek odmieniano je rzeczownikowo, co wpłynęło na moją wątpliwość.

  Z wyrazami szacunku
  Czytelnik
 • Kłopotliwi rodzice
  11.01.2019
  Które wersje w punkcie 1 i 2 są właściwe - w rodzaju męskim czy w nijakim:
  1) każdy z rodziców czy każde z rodziców?
  2) jeden z rodziców czy jedno z rodziców?
 • Jam
  10.01.2019
  Szanowni Państwo,
  wyrażenie jam session jest nieodmienne, ale często gra się po prostu swojski jam (może swojskiego jama?) albo nie gra się jama (jamu?). No właśnie, jaki wzorzec odmiany proponowaliby Państwo?

  Z wyrazami szacunku i najlepszymi życzeniami świątecznymi!
  Czytelnik
 • Ile wideł?
  9.01.2019
  Witam, jak odmienić przez przypadki dziesięć wideł? W związku z tym, że wyraz widły odmienia się tylko w liczbie mnogiej, powinno być dziesięcioro wideł? Zwłaszcza bardzo proszę o rozwianie wątpliwości z narzędnikiem – dziesięciorgiem widłami czy wideł? Dziękuję.
 • Kiedy mnie, a kiedy mi?
  9.01.2019
  Szanowni Państwo,
  które zdanie jest poprawne: Czy tylko mi tego brakuje? czy Czy tylko mnie tego brakuje? Jednym słowem – czy wyraz tylko wymaga dłuższej formy zaimka? Słownik poprawnej polszczyzny podaje przykład Brakuje mi chleba, ale nie znalazłam w nim przykładów ze słowem tylko w połączeniu z zaimkami.

  Serdecznie dziękuję za pomoc.
 • Maja, Zoja w wołaczu
  21.12.2018
  Szanowni Państwo,
  wołacz imienia Maja to Maju lub Majo, a jak jest z podobnie brzmiącym, choć o wiele rzadszym imieniem Zoja?

  Z wyrazami szacunku
  Czytelnik
 • Upersonifikować czy spersonifikować?
  21.12.2018
  Dzień dobry,
  moje pytanie dotyczy przymiotnika utworzonego od rzeczownika personifikacja. Mówimy, że śmierć została upersonifikowana czy może raczej spersonifikowana?

  Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam
 • Raczyn
  19.12.2018
  Szanowni Państwo,
  Chciałbym zapytać o poprawną formę deklinacji miejscowości Raczyn (dop. Raczyna)
  Zamieszkały w Raczyniu czy raczej zamieszkały w Raczynie? Czy może obie formy są poprawne?

  Maciej
 • Orki czy orkowie?
  18.12.2018
  Czy Tolkienowskie stwory w liczbie mnogiej to orki, czy orkowie (od ork)? Dziękuję.
 • Jeśli jest więcej niż jeden mikołaj
  11.12.2018
  Mówi się: Mikołaje wyjechali czy Mikołaje wyjechały?
 • Farma Whittmore'ów
  10.12.2018
  Jak odmieniać nazwiska angielskie w liczbie mnogiej zakończone na -y [-i], -e nieme itp.? Czy zgodnie z regułami, które stosujemy do liczby pojedynczej? Np. farma Whittmore’ów, wycieczka z Donne’ami, państwo Wallace’owie – zwykle widuję odmianę z pominięciem -e, więc i bez apostrofów. Mamy małżeństwo Kennedych/Kennedy’ch – a jak brzmi mianownik?
 • Jestem z Małogoszcza
  10.12.2018
  Mam pytanie odnośnie odmiany nazwy miejscowości Małogoszcz. Która forma będzie poprawna: Jestem z Małogoszczy? Jestem z Małogoszczu? Jestem z Małogoszcza?
 • Końcówka przy życzeniach
  10.12.2018
  Z jakimi końcówkami prawidłowo życzymy dzieciom i wnukom?
 • Rodzaje w liczbie mnogiej
  6.12.2018
  Męczy mnie jedna sprawa. Chodzi o to, jak uczyć dzieci. Ucząc o rzeczowniku, chciałbym mówić im o pięciu rodzajach tej części mowy, jednak podręcznik, z którym pracuję na lekcjach, podaje, że rzeczownik ma tylko 3 rodzaje: męski, żeński i nijaki, a liczbę mnogą sprowadzamy do liczby pojedynczej, by określić rodzaj np. oknaokno – nijaki. Ta reguła ma natomiast pewne luki, np. gdy chcemy podać rodzaj rzeczownika drzwi. Mam pracować zgodnie z podręcznikiem, czy uczyć poprawnej formy?
 • mięso i mięcho w liczbie mnogiej
  5.12.2018
  Szanowna Redakcjo,
  Proszę o rozstrzygnięcie, czy rzeczownik mięso (mięcho) jako rzeczownik niepoliczalny to singulare tantum. W słowniku ortograficznym podano: mięcho; mięch.
  A jak jest ze słowem spam?
  Pozdrawiam
  Aleksandra Kowal
 • Nazwisko Vincente Pérez Eguia y Orense
  19.11.2018
  Dzień dobry
  Uprzejmie proszę o poradę, Jak należałoby odmieniać hiszpańskie nazwisko Vicente Pérez Eguia y Orense. Czy tworząc dopełniacz, wystarczyłoby odmienić słowo Pérez, a pozostałe wyrazy pozostawić nieodmienione?
  Z wyrazami szacunku
  Teresa
 • Kupujemy jedną sztukę warzywa o nazwie por
  16.11.2018
  Dzień dobry,
  jak brzmi prawidłowe pytanie: Gdzie kupię por? czy Gdzie kupię pora? Jedni twierdzą, że pora należy odmienić przez biernik, drudzy, że przez dopełniacz. Jestem przekonany, że pytamy czego nie ma, czego szukamy. Proszę o uzasadnienie.

Zagraj z nami!

Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego