odmiana

 
Podajemy rozstrzygnięcia wszelkich problemów związanych z odmianą słów: czy dane słowo w ogóle się odmienia, jak je odmieniać, czy ma liczbę mnogą, czy dopełniacz ma końcówkę ?u czy ?a, jak brzmi w czasie przyszłym, jaki jest jego wołacz.
 • Słonybardziej słony
  25.04.2016
  Szanowni Państwo,
  jak stopniuje się wyraz słony? Bardziej słony, nie słońszy, prawda? Na jednej ze stron poświęconych odmianie dopuszczono stopniowanie: słony, słońszy. Czy w związku z tym można uznać słońszy za wariant? Przecież podobnie odmieniamy słodki.

  Z poważaniem
  Kasia C.
 • Chemexchemexa, chemeksa, chemexu, chemeksu
  23.04.2016
  Chciałabym zapytać o odmianę rzeczowników rodzaju męskiego zakończonych na -x, a także -ss. Chodzi o urządzenia, a zarazem metody parzenia kawy: chemex oraz aeropress.
  Jak zapiszemy te rzeczowniki w przypadkach zależnych? Cz należy je spolszczyć w miejscowniku (chemksie, aeropresie)? Podobne wątpliwości budzi słowo dripper. Czy w miejscowniku powinniśmy pisać driperze? Jak powinny brzmieć te rzeczowniki w dopełniaczu: Chemeksa, dripera, aeropresa/u?
  Będę wdzięczna za odpowiedź.
 • Swoją a swą
  16.04.2016
  Szanowni Państwo,
  Czy w każdym kontekście można zamiennie stosować zaimki swą/swoją, np. w zdaniach:
  Pokazał mi swą/swoją pracę
  Obrażasz mnie swą/swoją bezczelnością
  ?

  Pozdrawiam
  Czytelniczka
 • Pokrzyk wilcza jagoda
  15.04.2016
  Szanowni Państwo,
  mam pewne pytanie z zakresu terminologii botanicznej. Mianowicie, jak wygląda deklinacja nazwy rośliny pokrzyk wilcza jagoda? Szczególnie chodzi mi o jej brzmienie w narzędniku. Spotkałam się z dwiema formami: z pokrzykiem wilczą jagodą oraz z pokrzykiem wilczej jagody – z tą drugą zaś częściej niż z pierwszą. Proszę zatem o fachową opinię.

  Łączę wyrazy szacunku
  M. Kowalska
 • Kłapy
  6.04.2016
  Mam pytanie odnośnie słowa kłapy. W środowiskach zajmujących się dubbingiem oznacza to ruch ust postaci, pod który odpowiednio przygotowywane są dialogi. Piszę tekst na temat dubbingu i mam spory problem z odmianą tego słowa, głównie wynikające z jego dziedzinowości.
  Jak powinny brzmieć odmiany w liczbie mnogiej? Choćby dopełniacz – kłap, kłapów? Jaka byłaby liczba pojedyncza – kłap, kłapa?

  Z góry dziękuję za odpowiedź.
  Pozdrawiam.
 • Z jakiejś rodziny
  31.03.2016
  Szanowni Państwo,
  zagwozdka językowa o którą chciałabym zapytać, dotyczy następującego zdania: Wspominała, że pochodzi z Węgier, z jakieś szlacheckiej rodziny, a dokładnie wyrażenia jakieś rodziny.
  Na pierwszy rzut oka forma ta wydawała mi się niepoprawna, byłam przekonana, że w tym przypadku bardziej odpowiedni byłby zaimek jakiejś, ale wygląda na to, że taka forma nie istnieje. Czy jest tak rzeczywiście?

  Z góry dziękuję za rozwianie moich wątpliwości.
  Pozdrawiam serdecznie
 • Ludzie o różnym życiu
  30.03.2016
  Z życiem jest inaczej niż z nazwiskiemżycie nie ma liczby mnogiej (wyjąwszy znaczenia odnoszące się do gier komputerowych, w których zawodnik może mieć kilka żyć), natomiast nazwisko ma. A powiemy: ludzie o różnym życiu, ale ludzie o różnych nazwiskach (podobnie jak wyrazy o różnych znaczeniach).
 • Free style
  30.03.2016
  Czy można napisać free stylem czy koniecznie free style'em?
 • Trzynaście, trzynastu, trzynaścioro
  30.03.2016
  Szanowni Państwo,
  w potocznej rozmowie pada czasem pytanie: Ile was tam było?. Zawsze mam z nim problem, kiedy chcę odpowiedzieć samym liczebnikiem. Najlepiej jest chyba przykładowo: trzynaście, bo w domyśle chodzi o osoby. Ale z kolei jeśli wiadomo, że były to osób różnej płci, może staranniej byłoby odpowiedzieć trzynaścioro? A może także trzynastka?
  Podobny problem: Ilu jest ludzi w klasie?dwudziestu trzech czy lepiej dwadzieścioro troje?

  Z wyrazami szacunku
  Czytelnik
 • Wesz
  21.03.2016
  Szanowni Państwo,
  chciałabym zapytać o prawidłową odmianę słowa wszy (w liczbie mnogiej). Czy w dopełniaczu i bierniku liczby mnogiej powinna ona brzmieć wszy? Spotkałam się bowiem z uwagą, że właściwa wersja to wesz. Przykładowo: Po pozbyciu się wszy (wesz?) u domowników (...).

  Serdecznie pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź.
 • Ta widła
  20.03.2016
  Rzeczownik widły występuje tylko w liczbie mnogiej, ale czy poprawne jest użycie go w liczbie pojedynczej?
  Na przykład w wózkach widłowych znajduje się para wideł, ale nie sposób pojedynczy element tego osprzętu nazwać inaczej niż ta widła.

  Pozdrawiam serdecznie Redakcję.
 • Topinambur
  20.03.2016
  Proszę o informację, czy nazwa rośliny topinambur występuje w liczbie mnogiej. Jaka jest poprawna pisownia?
  Kupiłam: 5 topinamburów
  czy
  Kupiłam 5 bulw topinamburu?

  Proszę o odpowiedź.

  Pozdrawiam
  Ewelina Janowska
 • Lokantlokanta czy lokantu?
  25.02.2016
  Szanowni Państwo,
  interesuje mnie, w jaki sposób powinno odmieniać się słowo lokant. Czy w dopełniaczu będzie to lokantu (podobnie jak np. formantu), czy też lokanta (wtedy byłoby konsekwentnie z np. liganda).
  W literaturze chemicznej występują obie wersje, natomiast w znanych mi słownikach słowa tego nie ma.
 • Wedy
  24.02.2016
  Szanowna Redakcjo,
  Weda nie ma liczby pojedynczej. Jak zatem powinno brzmieć tłumaczenie książki: English Veda? Angielskie Wedy będzie w porządku?
  Z góry dziękuję za pomoc.
  Z poważaniem
  Czytelniczka
 • Zaproszonyzapraszany
  16.02.2016
  hciałbym prosić o pomoc w takiej oto zagwozdce językowej:
  Zwykle, kiedy widzimy rożnej maści ogłoszenia reklamujące wydarzenia, można spotkać się z formą Prelegenci/prowadzący zaproszeni w kontekście osób które już są potwierdzone jako gość/prowadzący.
  Natomiast ostatnio spotykałem się z formą Prelegenci zapraszani. Która forma jest poprawna? Zawsze sądziłem ze ta pierwsza, ale po dzisiejszym dniu nie jestem pewien.
  Pozdrawiam,
  Piotr
 • Oberwańcze czy oberwańcu?
  12.02.2016
  Szanowni Państwo,
  czy można prosić o rozwinięcie tematu podjętego w poradzie Kłopoty z wołaczem?
  Gdzie można znaleźć rzeczoną regułę i czy istnieje lista wyrazów, których ona dotyczy? Np. co z wołaczem wyrazów samiec, synowiec, samozwaniec, wygnaniec, oberwaniec, popapraniec, padalec, zakalec, malec, smalec, skazaniec, zesłaniec?
  Z wyrazami szacunku
  Czytelnik
 • Morale
  31.01.2016
  Chciałabym się dowiedzieć, czy słowo morale ma zarówno liczbę pojedynczą, jak i mnogą.
 • Dres czy dresy?
  30.01.2016
  Dresy – jest liczba mnoga czy pojedyncza? Spór. Ja twierdzę że mnoga.
 • Topinambur
  23.01.2016
  Mam pytanie dotyczące warzywa o nazwie topinambur. Prosiłbym o podanie jego deklinacji. W obiegu używany jest dopełniacz w formie topinamburu oraz topinambura. Która wersja jest poprawna?
  Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź.
 • Rzeczowniki rodzaju męskiego o żeńskiej odmianie
  12.01.2016
  Szanowni Państwo,
  uprzejmie proszę o pomoc w scharakteryzowaniu wyrazów rodzaju męskiego (gramatycznego) odmieniające się wedle deklinacji żeńskiej? Czy to jednolita klasa rzeczowników?
  Z wyrazami szacunku
  Czytelnik

Zagraj z nami!

Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego