nazwy własne

 
W tym miejscu znajdziesz wszystko, co chcesz lub powinieneś wiedzieć o nazwach własnych. Dowiesz się, które z nich piszemy małą literą, od których powstały przymiotniki a od których nie, czy od nazwy każdej miejscowości można utworzyć nazwę jej mieszkańca. Poznasz rozstrzygnięcia problemów związanych z nazwiskami i ich odmianą. A jeśli jakiejś odpowiedzi nie znajdziesz, możesz zadać pytanie naszym ekspertom.
 • Wstyd nie odmieniać nazwisk…
  7.02.2019
  Kiedy w pracy mówię o konieczności odmieniania nazwisk w pismach, napotykam na zdecydowany opór współpracowników. Zdecydowana większość uważa, że „wymyślam głupoty” oraz że bardziej urzędowo (!) jest, gdy nazwisko pozostaje nieodmienione. Dlatego proszę o podpowiedź, po jaką publikację z tego zakresu powinnam sięgnąć, żeby zwiększyć swoją wiarygodność i umieć odpowiedzieć na wszystkie podchwytliwe pytania typu „A jak odmienisz takie-i-takie nazwisko”.
 • Purdzianin i purdzianka
  5.02.2019
  Jakie jest prawidłowe określenie mieszkańca i mieszkanki miejscowości Purda (woj. warmińsko-mazurskie)?
 • Gorodeckaja
  4.02.2019
  Jak należy odmieniać nazwisko Gorodeckaja?
 • Powinien być Bułgakow
  1.02.2019
  Nurtuje mnie pewne pytanie. Dlaczego nazwisko Michaiła Bułhakowa piszemy przez h, a nie ch lub g? Słownik ortograficzny PWN podaje, że rosyjską literę x oddajemy w polszczyźnie przez ch, ale przecież w oryginale nazwisko pisarza brzmi Михаил Булгаков, czyli w ogóle nie ma tam x, tylko г, zatem powinno być Bułgakow, prawda? Skąd więc w tym słowie h, niespotykane chyba w innych rosyjskich wyrazach? A może jednak są jeszcze jakieś inne słowa, które po przełożeniu na polski piszemy przez h?
 • Farna, Karna
  17.01.2019
  Jak należy odmieniać nazwiska typu: Farna, Karna, czy: np. piosenka Ewy Farnej (czy może Ewy Farny?), rozmowa Anny Karnej (czy Anny Karny?)
 • Saczkowowie i Mańkowie
  17.01.2019
  Witam serdecznie,
  moje pytanie dotyczy poprawności odmiany nazwisk. Czy poniżej poprawnie odmieniono nazwiska Saczków oraz Mańka w bierniku:
  - Zapraszamy Państwa Agatę i Filipa Saczkowów,
  - Zapraszamy Państwa Darię i Jerzego Mańków.

  Z góry dziękuję za pomoc.
  Pozdrawiam!
 • Zaproszenia ślubne
  11.01.2019
  Witam serdecznie. W 2020 r wychodzę za mąż układam listę gości ale nie wiem, jak odmienić nazwiska na zaproszeniach. Czy mogę prosić o pomoc?
 • Kupiłem Hyundaia Santa Fe i teraz jeżdżę Santa Fe.
  9.01.2019
  Szanowni Państwo!
  Mam pytanie dotyczące zapisu marek i ich produktów. Na poziomie podstawowym zasada ortograficzna jest bardzo prosta. Sprawa komplikuje mi się, gdy zaczynamy mówić o produkcji modelu hyundaia santa fe, nowym wcieleniu mercedesa-AMG A 45. Nie są to do końca pospolite nazwy, a są też używane w sensie dość ogólnym, nie tak jak jeżdżę fordem fiestą. Czy w takim użyciu nie jest to marka marki? Jak to zapisywać – wielką czy małą literą? Na portalach branżowych mamy tylko wielką.
 • Ludmiła Aleksiejewa
  20.12.2018
  Szanowni Państwo,
  uprzejmie proszę o rozstrzygnięcie, w jaki sposób odmieniać nazwisko zmarłej niedawno pisarki Ludmiły Aleksiejewej, a może jednak Aleksiejewy – bo taka forma też jest spotykana w prasie.
  Bardzo dziękuję.
  Łączę wyrazy szacunku
  Kamila Z.
 • Mieszkaniec Nieporętu
  20.12.2018
  Szanowna Pani Profesor!
  Bardzo proszę o pomoc w rozwiązaniu językowego dylematu dotyczącego nazwy mieszkańca Nieporętu. Jedyną forma, jaką znalazłam w słowniku, jest nieporęcianin ("Słownik ortograficzny" pod red. T. Karpowicza 2005), jednak wśród mieszkańców Nieporętu rozgorzał spór, a jego stronami są zwolennicy nazw nieporętczak i nieporęciak.

  Z wyrazami szacunku
  Anna Tomaszewska
 • Papua, D. Papui
  17.12.2018
  Szanowni Państwo,
  co sprawia, że dopełniacz nazwy Papua to Papui, a wyrazu statua może być zarówno statui, jak i statuy? Czy jest tu jakaś zasada, czy to kwestia uzusu?

  Z wyrazami szacunku
  Czytelnik
 • Nazwiska Casey, Corey, Dudley
  13.12.2018
  Szanowni Państwo,
  zastanawia mnie zasada odmiany imion i nazwisk angielskich zakończonych w pisowni na -ey, a w wymowie na -i, jak Casey [kejsi], Corey [kori], Dudley [dadli] itp. Znam i stosuję tę normę, ale dlaczego odmieniamy je bliżej formy graficznej, sprowadzając do brzmienia [kejsej], [korej], [dadlej] i otrzymując formy Caseya, Coreyem, Dudleyu? Nie są to tak spolszczone imiona jak Disney, mówiąc te imiona, odmieniłabym odruchowo [kejsiego], [koriego], [dadlim].
 • Jedzie się do Muromia
  12.12.2018
  Szanowni Państwo,
  czy dopełniacz nazwy rosyjskiego miasta Murom brzmi Muromu, czy Muroma?
  Z góry dziękuję za odpowiedź.
  Z poważaniem
  Maria Wirchanowska
 • Vathi a. Vathy
  12.12.2018
  Szanowna Poradnio,
  w książce, którą redaguję, użyto nazwy przylądek Vathy. Znane są jednak również inne warianty pisowni tej nazwy: Wati lub Vathi. Na którą jako redaktor powinienem się zdecydować?
 • Emilia
  11.12.2018
  Szanowna Poradnio,
  czy w języku polskim imię Emilia może być imieniem zarówno żeńskim, jak i męskim? Niedawno przeczytałem pewną książkę, przetłumaczoną na język polski przez tłumacza o imionach Szymon Emilia i nazwisku Draheim, co trochę mnie zaskoczyło. Do tej pory bowiem myślałem, że jest tylko jedno imię żeńskie, które można nadać (w Polsce – jako drugie) chłopcom, czyli Maria.
 • Jeszcze raz o zapisie nazwisk kończących się w wymowie na -i po spółgłosce
  4.12.2018
  Szanowni Państwo,
  wrócę do pytania, na które dostałam odpowiedź, jednak bardzo niesatysfakcjonującą. Jak rozumiem, dr Wolański zapisuje Kennedy'ego, a wymawia [kenediego]? Dlaczego zatem mamy stawiać tam apostrof? Nie dajemy go w przypadku np. Caseyów (Caseyami, Caseyowie itd.). Nie przekonuje także mnie argument, że mogłoby to zmylić nas co do postaci mianownikowej. Nie myli nas w przypadku form: Jakiem czy Grapie. Co z Jakiem od Jacquesa (porada prof. Grzeni)?
 • Terannia
  30.11.2018
  W jednej z powieści spotkałam się z imieniem Terannia. W całej książce odmiana w dopełniaczu brzmiała: Teranni (przez jedno „i”). Mnie wydawało się, że prawidłowa odmiana to: Terannii. Czy mogę prosić o rozwianie wątpliwości?

  Pozdrawiam
 • Nazwisko dwuczłonowe
  29.11.2018
  Dzień dobry!
  Czy w związku z zasadą, że nazwiska małżeństw się odmieniają, na zaproszeniu należałoby napisać: Anna Nowak i Piotr Kowalscy, a nie: Anna Nowak-Kowalska i Piotr Kowalski?
  Barbara
 • Zapis nazwisk kończących się w wymowie na -i po spółgłosce
  23.11.2018
  Szanowni Państwo,
  chciałam zapytać o niezrozumiałą dla mnie zasadę odmianę imion i nazwisk angielskich zakończonych w pisowni na -y, a w wymowie na -i, typu Eddy, Rocky czy Kennedy. Norma obliguje nas do form Eddy'ego, Rocky'ego i Kennedy'ego, co dla mnie w mowie omija element zmiękczający [edego, rokego, kenedego] – to sygnalizuje nam apostrof. Czy jeśli cały czas wymawiamy to [i], nie lepiej byłoby zapisywać Eddiego, Rockiego, Kennediego?
 • Nazwisko Myszka
  7.11.2018
  Witam, mam pytanie dotyczące odmiany nazwiska Myszka. Czy poprawna jest odmiana:
  M. Myszka państwo Myszkowie
  D. Myszki Myszków
  C. Myszce Myszkom
  B. Myszkę Myszków
  N. Myszką Myszką
  Ms. Myszce Myszkach.

  Moje wątpliwości pojawiły się, ponieważ osoba nosząca to nazwisko zwróciła mi uwagę, że nie należy go odmieniać, co wzbudziło moje zdziwienie.
  Dziękuję za odpowiedź, Ina.
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego