nazwy własne

 

W tym miejscu znajdziesz wszystko, co chcesz lub powinieneś wiedzieć o nazwach własnych. Dowiesz się, które z nich piszemy małą literą, od których powstały przymiotniki a od których nie, czy od nazwy każdej miejscowości można utworzyć nazwę jej mieszkańca. Poznasz rozstrzygnięcia problemów związanych z nazwiskami i ich odmianą. A jeśli jakiejś odpowiedzi nie znajdziesz, możesz zadać pytanie naszym ekspertom.

 • Nieśwież
  12.02.2020
  Skąd pochodzi nazwa miejscowości Nieśwież?
 • Świerznoświerzeński
  7.02.2020
  Dzień dobry!
  Na stronie Urzędu Gminy Świerzno znalazłem informację o Pierwszym Świerznowskim Finale WOŚP. Przy haśle Świerzno w internetowej edycji Państwa słownika stoi, że przymiotnik od rzeczownika Świerzno powinien mieć formę świerzeński. Czy ta forma świerznowski jest dopuszczalna?
  Pozdrawiam. Artur Gnat
 • Portoryko
  7.02.2020
  Dlaczego Puerto Rico to po polsku Portoryko? Szczególnie to „y” zamiast „i” brzmi (i wygląda) dziwnie.
 • pani Kostornoj
  6.02.2020
  Uprzejmie proszę o poradę, jak po polsku nazywać rosyjską łyżwiarkę o nazwisku Алёна Сергеевна Косторная. Polska Wikipedia (która tak w ogóle jest ostoją polskiej transkrypcji) podaje formę Kostorna, natomiast mi się wydaje, że powinno mówić się o niej pani Kostornoj, tak jak Tatiana Tołstoj.
 • Koreańczyk
  3.02.2020
  Jak można (zgrabnie i krótko) nazwać mieszkańca Korei Północnej?
 • Pas Kuipera
  17.01.2020
  Dzień dobry,
  jak poprawnie wymawia się Pas Kuipera?
  W internecie mnogość wersji:
  - pas kajpera (z angielskiej wymowy)
  - pas kujpera (Wikisłownik)
  - pas kjupera (encyklopedia.pwn.pl)
  - pas kłipera (nie pamiętam, gdzie się z nią spotkałem)
  Proszę o rozwianie wątpliwości.
  Z poważaniem
  Jan Nowak
 • Babel
  9.01.2020
  Dzień dobry!

  Byłam ostatnio w klubokawiarni o nazwie Babel. Prowadzący koncert powitał nas w Bablu. Czy nie powinien powiedzieć w Babelu?

  Pozdrawiam
 • Pan Małolepszy – państwo Małolepsi
  9.01.2020
  Dzień dobry!

  Mam znajomego o nazwisku Małolepszy. Jak będzie brzmiała odmiana nazwiska w przypadku małżeństwa? Państwo?

  Pozdrawiam
 • Zielonagóra
  8.01.2020
  Szanowni Państwo,
  jak odmieniamy nazwę miejscowości Zielonagóra (chodzi o wieś w Wielkopolsce)? Mówimy: jadę do Zielonejgóry czy Zielonagóry?

  Pozdrawiam
  Anna
 • Iska, Sitka
  19.12.2019
  Mam pytanie odnośnie imienia męskiego Iska i jego odmiany w języku polskim, która dla mnie jest mocno kłopotliwa. Czy odmiana: Iska, Iskiego, Iskowi, Iskę, Iską, Iskaju, Isko, jest poprawna, czy jednak powinno być: Iska, Iski, Isce, Iskę, Iską, Isce, Isko, co jednak brzmi jak odmiana imienia żeńskiego? Podobne imię mężczyzny Sitka użyte w jednej z bajek Disneya, zostało odmienione jak imię żeńskie, czyli Sitce, nie Sitkowi czy Sitkiemu…? Serdecznie proszę o pomoc!
 • Nazwy mieszkańców
  10.12.2019
  Dzień dobry!
  Jak nazywają się mieszkańcy następujących miejscowości (w powiecie pilskim): Miasteczko Krajeńskie, Glesno, Gleszczonek, Gromadno, Falmierowo, Pobórka Wielka, Tomaszewo, Grabionna, Polanowo? Z poważaniem
  Danuta M.
 • Na Ursus
  9.12.2019
  Zwracam się z ogromną prośbą o pomoc w rozstrzygnięciu sporu, który ściśle dotyczy języka polskiego. Mój dylemat wiąże się ze sformułowaniem na ursus, ostatnio coraz częściej to słyszę i zastanawiam się nad poprawnością tych dwóch słów razem. Wiem, że mówi się, że jedzie się np. na Toruń i dotyczy to wtedy kierunku, to tak jakby powiedzieć, że jedziemy w stronę Torunia, ale czy mając na myśli ursus jako cel naszej drogi możemy powiedzieć, że jedziemy na ursus? Stąd moje pytanie, czy jeżeli mam zamiar powiedzieć, że jadę do ursusa to mogę równie dobrze użyć sformułowania jadę na ursus i oba użycia będą równoznaczne oraz poprawne?

  Z poważaniem,
  młoda osoba chcąca dociec prawdy
 • Vitalij
  9.12.2019
  Szanowni Państwo,
  proszę o pomoc w odmianie przez przypadki ukraińskiego imienia Vitalij.

  Z poważaniem,
  Anna
 • Mieszkańcy Lublińca
  3.12.2019
  Chciałem zapytać czy mieszkańcy Lublińca to Lubliniczanie czy Lublińczanie i alegorycznie Lubliniczanin czy Lublińczanin?
 • Żywiec – żywczanin, żywczanka
  27.11.2019
  Dzień dobry, chciałem zapytać o to jak poprawnie nazwać mieszkankę Żywca. Spodziewam się, że jest to Żywiecczanka, ale nie jestem pewny.
  Z góry dziękuję za odpowiedź ;)
 • Nazwiska na dyplomie
  24.10.2019
  Dzień dobry, jak należałoby odmienić męskie nazwisko Walot i Barszcz na dyplomie? Czy zdanie: Dyplom dla Adama Walota i Piotra Barszcza będzie poprawne?

  Z poważaniem
  Patrycja
 • Nazwa Kup
  15.10.2019
  Szanowni Państwo!
  Jakiś czas temu dr Grzenia przekonywał, że nazwę Kup należy odmieniać: Kupa, Kupowi, Kupem (i rzeczywiście taka odmiana się nasuwa). Zupełnie przeczy temu jednak zwyczaj językowy, zgodnie z którym mieszkańcy Kup i okolic tej nazwy nie odmieniają. Mamy także na gruncie oficjalnym Szpital w Kup, OSP w Kup, czytamy w gazecie, że mieszkańcy Kup wybrali sołtysa… Czy w związku z tym odpowiedzi nie należałoby zweryfikować? Pozdrawiam serdecznie
 • Nazwisko Mernek
  15.10.2019
  Szanowni Państwo,
  chciałabym się dowiedzieć, czy nazwisko Mernek jest odmienne. Zgodnie z zasadą mówiącą o tym, iż nazwiska w języku polskim odmieniamy, poprawiłam uczniowi pracę, gdy ten zapisał swoje nazwisko w D. tak samo jak w M. (Mernek). Według mnie, jedyna poprawna forma D. tego wyrazu, to Merneka. Czy mam rację? Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź.

  Z wyrazami szacunku
  Elżbieta Kobylarczyk
 • Christis
  10.10.2019
  Jak należy odmieniać greckie nazwisko Chrisitis?
 • Pies o imieniu Runo
  4.10.2019
  Dzień dobry,
  chciałbym zapytać, jak należy odmieniać imiona zwierząt, kiedy brzmią one jak rzeczowniki nieżywotne. Konkretnym przykładem nurtującym moją rodzinę jest imię naszego psa – Runo. Czy w przypadkach zależnych jego imię odmieniać się będzie jak imię „ludzkie” zakończone na -o jak Hugo, Bruno (czyli D. Runona, C. Runonowi, B. Runona, Ms. Runonie) czy jak rzeczownik pospolity runo (D. Runa, C. Runu, B. Runo, Ms. Runie), czy może będzie to jakaś kombinacja dwóch powyższych?
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego