W tym miejscu znajdziesz wszystko, co chcesz lub powinieneś wiedzieć o nazwach własnych. Dowiesz się, które z nich piszemy małą literą, od których powstały przymiotniki a od których nie, czy od nazwy każdej miejscowości można utworzyć nazwę jej mieszkańca. Poznasz rozstrzygnięcia problemów związanych z nazwiskami i ich odmianą. A jeśli jakiejś odpowiedzi nie znajdziesz, możesz zadać pytanie naszym ekspertom.
nazwy własne
-
Nazwiska Kuźma, Kuźmiński 26.04.2019Szanowni Państwo!
Dziękuję za odpowiedź na pytanie o kuźmę. Nawiązując do niego, chciałbym zwrócić uwagę na nazwiska Kuźma, Kuźmiński itp. Skoro kuźma Szklarskiego jest przeróbką obcego słowa, to skąd się wzięły te nazwiska?
Pozdrawiam,
Marcin Nowak
-
Uczył się w stołecznym Meksyku i Berlinie24.04.2019Szanowni Państwo,
chciałabym zapytać o sposób różnicowania w tekście znaczenia słowa Meksyk – jest to jednocześnie nazwa państwa i miasta. Często spotkam się z zapisami miasto Meksyk (wydaje mi się sztuczny) lub Mexico City – to angielska nazwa, ale dlaczego mielibyśmy ją stosować, skoro mamy nasz polski odpowiednik? Co zrobić z takim prostym zdaniem: Uczył się w Meksyku i Berlinie, żeby jednoznacznie przekazać, że chodzi miasto, a nie państwo Meksyk?
Pozdrawiam serdecznie
Czytelniczka
-
António Damásio 19.04.2019Szanowni Państwo,
uprzejmie proszę o podpowiedź w kwestii odmiany imienia i nazwiska profesora António Damásio.
Dziękuję,
stała czytelniczka
-
Krężel 17.04.2019Czy prawidłowo będzie na zaproszeniu napisać: Zapraszam państwa Krężlów czy Krężelów? Oboje noszą nazwisko Krężel.
Z góry dziękuję za odpowiedź.
-
Przymiotnik od nazwy Jurata1.04.2019Szanowni Państwo,
meczę się i dręczę się, ale stuprocentowej pewności nie mam. Jaki powinien być przymiotnik od nazwy Jurata – juracki czy juratowy?
Obstaję za tym drugim – juratowy, analogicznie do: batuta – batutowy, kantata – kantatowy. (Choć już armata – armatni.) Proszę o pomoc.
Stała czytelniczka MH
-
Merida 25.03.2019Mam pytanie w kwestii tworzenia zdrobnień. Jak powinno się utworzyć zdrobnienie od imienia Merida? Czy powinno on brzmieć Meridzia, czy jednak jakoś inaczej?
Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam
Michał Maciałowicz
-
Jan Syla 22.03.2019Proszę o pomoc w odmianie przez przypadki nazwiska Syla.
Czy poniższe odmiany są poprawne?
Mianownik: Jan Syla
Dopełniacz: Jana Syli
Celownik: Janowi Syli
Biernik: Jana Sylę
Narzędnik: Janem Sylą
Miejscownik: Janie Syli
Wołacz: Janie Sylo
Problem pojawił się podczas pisania upoważnienia. Oto fragment: Upoważniam Panią X do odbioru mojego dziecka, Jana Syli, na dodatkowe zajęcia z języka angielskiego. Czy ta odmiana jest poprawna? A może bezpieczniej pisać Jana Syla?
-
Masna czy Masny?19.03.2019Moja synowa chce mieć na nazwisko Masny, a w urzędzie mówią ze nie, ponieważ ja (teściowa) nazywam się Masna. W naszej rodzinie są trzy przypadki – teściowa Masna, a synowa Masny. Proszę o podpowiedź, czy synowa może nazywać się Masny. Ślub za dwa miesiące.
-
Shah Rukh Khan19.03.2019Jak odmieniać imię i nazwisko Shah Rukh Khan (taki bollywoodzki gwiazdor)? W szczególności chodzi o narzędnik.
-
Mieszkańcy Mieściska6.03.2019Witam,
jaka obowiązuje forma osobowa mieszkańca/mieszkanki miejscowości Mieścisko (gmina Mieścisko, woj. wielkopolskie)?
Dziękuję i pozdrawiam
Jerzy Mianowski
-
Państwo Beredowie 27.02.2019Witam,
jak powinno się odmieniać w liczbie mnogiej nazwisko Bereda? Czy powinno się odmieniać:
Sz. P. Krystyna i Józef Bereda czy Beredowie?
Albo: Mamy zaszczyt zaprosić Państwa Krystynę i Józefa Beredów czy Bereda?
Z góry dziękuję za odpowiedź!
Iwona
-
Alessandro Magnasco 15.02.2019Jak odmieniać nazwisko włoskiego malarza Alessandro Magnasco (I połowa XVIII wieku)?
-
Wstyd nie odmieniać nazwisk…7.02.2019Kiedy w pracy mówię o konieczności odmieniania nazwisk w pismach, napotykam na zdecydowany opór współpracowników. Zdecydowana większość uważa, że „wymyślam głupoty” oraz że bardziej urzędowo (!) jest, gdy nazwisko pozostaje nieodmienione. Dlatego proszę o podpowiedź, po jaką publikację z tego zakresu powinnam sięgnąć, żeby zwiększyć swoją wiarygodność i umieć odpowiedzieć na wszystkie podchwytliwe pytania typu „A jak odmienisz takie-i-takie nazwisko”.
-
Purdzianin i purdzianka 5.02.2019Jakie jest prawidłowe określenie mieszkańca i mieszkanki miejscowości Purda (woj. warmińsko-mazurskie)?
-
Gorodeckaja4.02.2019Jak należy odmieniać nazwisko Gorodeckaja?
-
Powinien być Bułgakow…1.02.2019Nurtuje mnie pewne pytanie. Dlaczego nazwisko Michaiła Bułhakowa piszemy przez h, a nie ch lub g? Słownik ortograficzny PWN podaje, że rosyjską literę x oddajemy w polszczyźnie przez ch, ale przecież w oryginale nazwisko pisarza brzmi Михаил Булгаков, czyli w ogóle nie ma tam x, tylko г, zatem powinno być Bułgakow, prawda? Skąd więc w tym słowie h, niespotykane chyba w innych rosyjskich wyrazach? A może jednak są jeszcze jakieś inne słowa, które po przełożeniu na polski piszemy przez h?
-
Farna, Karna 17.01.2019Jak należy odmieniać nazwiska typu: Farna, Karna, czy: np. piosenka Ewy Farnej (czy może Ewy Farny?), rozmowa Anny Karnej (czy Anny Karny?)
-
Saczkowowie i Mańkowie17.01.2019Witam serdecznie,
moje pytanie dotyczy poprawności odmiany nazwisk. Czy poniżej poprawnie odmieniono nazwiska Saczków oraz Mańka w bierniku:
- Zapraszamy Państwa Agatę i Filipa Saczkowów,
- Zapraszamy Państwa Darię i Jerzego Mańków.
Z góry dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam!
-
Zaproszenia ślubne11.01.2019Witam serdecznie. W 2020 r wychodzę za mąż układam listę gości ale nie wiem, jak odmienić nazwiska na zaproszeniach. Czy mogę prosić o pomoc?
-
Kupiłem Hyundaia Santa Fe i teraz jeżdżę Santa Fe.9.01.2019Szanowni Państwo!
Mam pytanie dotyczące zapisu marek i ich produktów. Na poziomie podstawowym zasada ortograficzna jest bardzo prosta. Sprawa komplikuje mi się, gdy zaczynamy mówić o produkcji modelu hyundaia santa fe, nowym wcieleniu mercedesa-AMG A 45. Nie są to do końca pospolite nazwy, a są też używane w sensie dość ogólnym, nie tak jak jeżdżę fordem fiestą. Czy w takim użyciu nie jest to marka marki? Jak to zapisywać – wielką czy małą literą? Na portalach branżowych mamy tylko wielką.