W tym miejscu znajdziesz wszystko, co chcesz lub powinieneś wiedzieć o nazwach własnych. Dowiesz się, które z nich piszemy małą literą, od których powstały przymiotniki a od których nie, czy od nazwy każdej miejscowości można utworzyć nazwę jej mieszkańca. Poznasz rozstrzygnięcia problemów związanych z nazwiskami i ich odmianą. A jeśli jakiejś odpowiedzi nie znajdziesz, możesz zadać pytanie naszym ekspertom.
nazwy własne
-
Przymiotnik od nazwy Stany Zjednoczone
27.09.2020Dzień dobry!
Czy od nazwy państwa Stany Zjednoczone można utworzyć przymiotnik, na podobnej zasadzie jak w języku hiszpańskim (los Estados Unidos - przymiotnik: estadounidense)?
-
Imię Veronica
11.09.2020Jak należy odmieniać w pisowni imię Veronica?
-
Nazwisko Papadopoulos
26.08.2020Jak poprawnie odmienić greckie nazwisko Papadopoulos? Wiem, że w zależności od płci, dla mężczyzn, w mianowniku, będzie to Papadopoulos, a dla kobiet Papadopoulou. Niestety tutaj zaczyna się problem. Jak odmienić to nazwisko w języku polskim w pozostałych przypadkach?
-
Bianca 9.07.2020Dzień dobry,
koleżanka we Włoszech nadaje swojej córce imię Bianca. Jaka będzie prawidłowa odmiana tego imienia w języku polskim? Zastosowałam analogię z Lorki, ale wtedy z narzędnika znika nam to wygodne k i mamy: z Biancą. Czy przypadkiem poprawna nie byłaby także forma: z Bianką?
Dziewczynka będzie w połowie Polką, więc bardzo zależy nam na rozstrzygnięciu tej kwestii i poznaniu prawidłowych form.
Pozdrawiam serdecznie
Kamila Goszczyńska
-
Nazwiska odmieniamy!6.07.2020Dzień dobry,
chciałabym uzyskać poradę językową. Niestety w pracy występuje wiele sporów, wypadałoby je rozwiać. Przygotowujemy dyplomy dla dzieci. Moje pytanie brzmi: czy nazwiska męskie w języku polskim odmieniamy? Np Dyplom dla … (Jana Misiaka, Jana Misiak? Karola Krekora czy Karola Krekory).
Moim zdaniem nazwiska dzieci powinny zostać odmienione, tak jak imiona.
Czy mogłabym prosić o pomoc?
Z wyrazami szacunku
Magdalena Matusiak
-
odmiana nazwisk
2.07.20201. Jak należy odmieniać nazwiska Márai (pisarz węgierski) oraz Molyneux (projektant gier)?
2. Z jakich zasad dotyczących odmiany należy skorzystać, gdy dana osoba ma nazwisko pochodzące z innego języka niż jej ojczysty? Jeżeli Francuz ma węgierskie nazwisko, to odmieniamy je wg zasad mówiących o deklinacji nazwisk francuskich czy angielskich?
-
Państwowa Uczelnia Stanisława Staszica22.06.2020Szanowni Państwo,
mam wątpliwości co do nowej nazwy uczelni, w której studiuję. W zeszłym roku zaproponowano zmianę nazwy, konkurs wygrała Państwowa Uczelnia Stanisława Staszica. Zastanawiam się czy w nazwie uczelni nie powinno występować słowo imienia? Stanisław Staszic nie jest właścicielem, ani nawet założycielem tej, powstałej w 2000 roku, uczelni.
Bardzo proszę o pomoc, rozmyślam nad tym od wielu miesięcy.
Barbara
-
Imię Niko22.06.2020Dzień dobry,
czy imię męskie Niko odmienia się tak samo jak Iwo, Bruno, Hugo, czyli Nikona, z Nikonem itd. czy też dopuszczalna jest odmiana Nika, z Nikiem itd.?
-
Zbrożkówna, czyli z domu Zbrożek 16.06.2020Która forma jest poprawna w tekście biogramu: Jadwiga Harasowska z domu Zbrożek, czy Jadwiga Harasowska z domu Zbrożkówna?
Istniejące informacje w Poradni nie są jednoznaczne.
Dziękuję i przesyłam pozdrowienia
-
Lundee15.06.2020Dzień dobry
Biedzę się nad odmianą nazwiska Lundee. I nie wiem, czy to będzie tak jak Merimée – Meriméego? Czy tak jak Capote – Capotego? Zapis Lundeego wydaje mi się dziwny, ale zapis Lundee’ego jest jeszcze gorszy.
Proszę o pomoc. Z góry dziękuję!
-
Witebsk15.06.2020Dlaczego po polsku nazywamy białoruskie miasto Witebsk, skoro po białorusku nazwa ta to Wiciebsk? Brzmi to jak dawanie priorytetu transliteracji rosyjskiej nazwy tego miasta nad nazwę rodzimą (na podobną modłę jak mówienie Łukaszenko zamiast Łukaszenka). Z góry dziękuję za odpowiedź!
-
Czarnobyl1.06.2020Szanowni Państwo!
Pamiętam dobrze awarię w Czernobylu. Zastanawia mnie, od kiedy Czernobyl jest Czarnobylem i dlaczego nigdy nie był Cziernobylem.
Pozdrawiam
Marcin Nowak
-
Nazwisko Laddy27.05.2020Dzień dobry!
Chciałam się zapytać, gdyż mam wątpliwości, jak odmienić nazwisko Laddy.
Pozdrawiam
-
Wymowa nazwiska Eiffel 27.05.2020Jak powinno się wymawiać „wieżę Eiffla” po polsku i dlaczego wymawia się /ajfla/, a nie /efela/, skoro Gustave Eiffel był Francuzem, a nie Niemcem?
-
Lubelszczyzna jako synonim województwa lubelskiego 22.05.2020Dzień dobry, chciałabym zapytać, czy zamienne stosowanie określeń Lubelszczyzna i województwo lubelskie jest poprawne. Spotkałam się z sytuacjami, w których jako Lubelszczyznę określano cały obszar dzisiejszego województwa lubelskiego, stąd wątpliwości.
-
Farfak18.05.2020W Łukowie (woj. lubelskie) jest ulica o nazwie Farfak. Czy ktoś potrafi wyjaśnić pochodzenie nazwy?
Dziękuję
-
Plater, Broel-Plater, Plater-Zyberk14.05.2020Proszę o informację, czy i jak odmieniać męskie formy nazwisk: Plater, Plater-Zyberk, Broel-Plater.
-
Białe Błota 14.05.2020Szanowna Pani Profesor,
mieszkam w miejscowości Białe Błota. Serdecznie Panią proszę o odpowiedź na pytanie, jak poprawnie używać tej nazwy w dopełniaczu: Białych Błot czy może Białych Błót.
Z góry dziękuję za odpowiedź, życząc zdrowia w tych pandemicznych czasach.
Łączę pozdrowienia,
Marek Ejzenberg
-
KWP8.05.2020Powszechnie przyjętym skrótowcem od nazw własnych komend wojewódzkich Policji jest KWP (np. Komenda Wojewódzka Policji w Białymstoku – KWP w Białymstoku), ale jak zapisywać powyższy skrótowiec, gdy w tekście mowa jest o więcej niż jednej jednostce organizacyjnej tego typu, a więc w sytuacji, gdy używając pełnej nazwy używalibyśmy małych liter (np. Uwagi zgłoszone przez Komendę Wojewódzką Policji w Białymstoku zostały przesłane do pozostałych…) – nadal jako KWP, a może kwP lub kwp?
-
Nazwiska odmężowskie i odojcowskie4.05.2020Szanowni Państwo,
chciałabym zapytać, czy możliwe jest utworzenie formy odmężowskiej i odojcowskiej nazwiska zakończonego na -ska, -cka?
Bardzo dziękuję za odpowiedź.