nazwy własne

 

W tym miejscu znajdziesz wszystko, co chcesz lub powinieneś wiedzieć o nazwach własnych. Dowiesz się, które z nich piszemy małą literą, od których powstały przymiotniki a od których nie, czy od nazwy każdej miejscowości można utworzyć nazwę jej mieszkańca. Poznasz rozstrzygnięcia problemów związanych z nazwiskami i ich odmianą. A jeśli jakiejś odpowiedzi nie znajdziesz, możesz zadać pytanie naszym ekspertom.

 • Nazwiska na zaproszeniu

  8.03.2021

  Dzień dobry, wypisuje zaproszenia na ślub i nie wiem czy to poprawnie proszę o informację czy jest dobrze. P

  Joannę Rafała stachowskich wraz z kornelia.

  Agnieszka teska czy Agnieszkę teskę.

  Iza i Julek Malik czy Malików?.

  Magdalenę Macieja zagrodnik czy zagrodników?

  Dziekuje czekam na informacje

 • Przymiotnik od nazwy Dąbek

  28.02.2021

  Szanowni Państwo,

  jak powinien brzmieć przymiotnik od nazwy miejscowej DąbekCzy jedyną poprawną formą przymiotnikową jest dąbkowy, czy też ewentualnie dopuszczalne jest użycie formy dąbeckiTa druga forma jest wskazana w SJP PWN (https://sjp.pwn.pl/slowniki/d%C4%85becki.html) jako pochodna od nazwy Dąbki, a więc wyrażonej w liczbie mnogiej, ale zastanawiam się, czy nie można tej formy użyć również w odniesieniu do słowa Dąbek?

 • Lalka Bianki

  19.02.2021

  Proszę o poradę.

  Bianca ma lalkę. To lalka Bianci czy lalka Bianki?

 • Alec Nove

  2.02.2021

  Dobry wieczór! Jaki jest narzędnik od Alec Nove (norweski ekonomista urodzony jako Aleksandr Yakovlevich Novakovsky)?

  Pozdrawiam, Anna Dociekliwa • Antoine de Saint-Exupéry

  25.01.2021

  Szanowni Państwo,

  chciałabym się upewnić, czy zaproponowana przeze mnie odmiana imienia i nazwiska autora "Małego Księcia" jest poprawna. Najwięcej wątpliwości mam w przypadku imienia w narzędniku (Antoinem czy Antoine'em?).


  M. Antoine de Saint-Exupéry

  D. Antoine᾿a de Saint-Exupéry᾿ego

  C. Antoine᾿owi de Saint-Expupéry᾿emu

  B. Antoine᾿a de Saint-Exupéry᾿ego

  N. Antoine᾿em de Saint-Exupérym

  Msc. Antoinie de Saint-Exupérym

  W. Antoine de Saint-Exupéry


  Z poważaniem

  A. Kawka

 • vanderwaalsowski

  22.01.2021

  Tworząc przymiotniki od nazwisk obcojęzycznych, człon pochodzący od nazwiska zapisuje się tak, by polskimi głoskami móc odzwierciedlić oryginalną wymowę, albo zachowuje się oryginalną pisownię. Pierwszy sposób stosuje się szczególnie w przypadku nazwisk złożonych z wielu słów. Mamy zatem „bajkę lafontenowską”, ale już „ciecz niutonowską/newtonowską”. Jak zatem utworzyć przymiotnik od nazwiska van der Waals? Czy w myśl niderlandzkiej fonetyki powinniśmy mówić o oddziaływaniach fanderwaalsowskich?

 • Porto Alegre

  22.01.2021

  Dlaczego w Wielkim Słowniku Ortograficznym PWN jest „Pôrto Alegre”, skoro nawet w portugalskojęzycznej Wikipedii i na oficjalnej stronie miasta jest „Porto Allegre” bez daszka nad o?

 • Dziób

  21.01.2021

  Szanowni Państwo,

  czy indywidualne imiona nadawane rzeczom (np. broni - w historii i literaturze nie brak imion nadawanym mieczom, szablom etc.) należy odmieniać męskoosobowo, czy rzeczowo? Przykład: miecz o imieniu Dziób. Wyjął z pochwy Dziób czy Dzioba? I czy słusznie piszę to imię dużą literą? Wprawdzie najnowsze tendencje każą pisać "szczerbiec" małą, ale imię psa, kota, konia piszemy dużą. Czy dlatego, że "szczerbiec" to nie imię, a określenie?

 • Nazwy indywidualne związków operacyjnych

  20.01.2021

  Dzień dobry,

  mam kłopot z tym jak zapisać poprawnie nazwy:

  Armia Poznań, Armia Pomorze

  czy Armia "Poznań", Armia "Pomorze"

  a może armia "Poznań" i armia "Pomorze" ?

  Nie umiem znaleźć jednoznacznej odpowiedzi. Uprzejmie proszę o pomoc.

  Z góry dziękuję, pozdrawiam

  Anna znad Bzury (między innymi dlatego ważny poprawny zapis)

 • Eloy

  15.01.2021

  Tomás Eloy Martínez -- czym jest Eloy? Drugim imieniem czy pierwszym członem złożonego nazwiska?

 • Nazwisko Caro

  10.01.2021

  Dzień dobry, chciałam zapytać, jak odmienia się nazwisko ekonomisty – Leopold Caro? Czy nazwisko wymawia się przez c, czy przez k? Dziękuję. 

  Z wyrazami szacunku

 • Nazwisko Niestrój

  5.01.2021

  Szanowni Państwo!

  Kolega nazywa się Niestrój i upiera się, że w dopełniaczu to jest Niestroja. Jeśli ma rację, to dlaczego, skoro jest zbój – zbója, a nie zboja, samobój – samobója itd. Bo niby strój – stroju? A może nie chodzi o ubiór, ale żeby się nie struć?


  Z poważaniem 

  Deckard Cain

 • Do kogo odnosi się forma Nowakowie?

  21.12.2020

  Witam. Mam pytanie dotyczące odmiany nazwiska Nowak. Wiem, że jest to oczywiście nazwisko odmienne. Przygotowuję kartki świąteczne. Na kopercie chcę zapisać inicjały emerytowanych nauczycieli, np. K.R Nowakowie. Postanowiłam dopisać również inicjał córki i w związku z tym pytanie: czy wówczas również można odmienić np. K,R, J Nowakowie czy lepiej nazwisko pozostawić w wersji nieodmienionej - Nowak. Nie chciałabym popełnić językowej wpadki. Z góry dziękuję za odpowiedź. Wiesława Maćkowiak

 • Obce nazwy instytucji w polskim tekście

  17.12.2020

  Dzień dobry,

  Czy w książce tłumaczonej wszystkie nazwy instytucji konsekwentnie powinny być tłumaczone, nawet jeśli nazwa nie figuruje w j. pol?

  Pozdrawiam!

 • przymiotniki dzierżawcze od Hugo i Nerval

  14.12.2020

  Czy przymiotniki Hugoliański (od: Victor Hugo) i Nervaliański (od: Gérard de Nerval) zostały utworzone prawidłowo? Według mnie powinno być: Hugowski i Nervalowski (analogicznie do: StendhalStendhalowski).

 • Nazwisko Bontemps

  13.12.2020

  Bardzo proszę o odmienienie przez przypadki:

  Piotr Bontemps

  Róża Bontemps

  Róża i Piotr Bontemps (Bontempsowie?).

  Generał Bontemps był Francuzem, który wstąpił do polskiego wojska. Jest, z żoną, pochowany w Polsce. W Polsce żyją następcy tego małżeństwa o ich nazwisku, którzy, jak przypuszczam, zapewnią, że są Polakami. Czy w języku polskim odmiana tego nazwiska noszonego przez Francuza odmienia się tak samo jak nazwisko Polaka?


  Z góry dziękuję.

  Serdecznie pozdrawiam

 • gmina miasto Wrocław

  12.12.2020

  Piszę w sprawie odmiany nazwy jednostki samorządu terytorialnego. Czy jak formułuje się gminę jako uczestnika w danym postępowaniu sądowym, to czy powinno się napisać np. Gmina Miasto Wrocław czy Gmina Miasta Wrocławia? Czy jest to nazwa własna i wobec tego nie odmienia się, nawet w treści pisma?

  Pozdrawiam

  Kamila

 • Zamek Spiski, Zamek Orawski

  12.12.2020

  Szanowni Państwo,

  Mam pytanie o pisanie z dużej litery nazw obiektów: z/Zamek Spiski lub z/Zamek Orawski - słowo "zamek" jest tu chyba integralną częścią nazwy (będącej tłumaczeniem z języka słowackiego: Spišský hrad i Oravský hrad), więc chyba zachodzi przypadek bardziej podobny do zwrotów Wały Chrobrego, Brama Floriańska czy Zamek Ujazdowski niż wyrażeń, w których słowo "zamek" (lub "pałac" itp.) pisane jest, jako określenie gatunkowe, z małej.

  Z wyrazami uszanowania,

  Krzysztof Magnowski

 • Odmieniamy nazwę

  8.12.2020

  Szanowni Państwo,

  bardzo proszę o pomoc w sprawie odmiany nazwy miasta w Niemczech: Münster. Słowniki ortograficzne i nazw własnych zalecają odmieniać (rozumiem, że analogicznie np. do Trewir czy Weimar), ale zleceniodawca upiera się przy nieodmienianiu (uciekł z Münster itp.). Powołuje się przy tym na opinię prof. Miodka wyrażoną gdzieś w internecie. Czy jest sens upierać się przy odmianie?

  Z poważaniem

  M.D.

 • Nazwa Szczyrzyc

  6.12.2020

  Jaka jest etymologia nazwy miejscowości w województwie małopolskim Szczyrzyc

Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego