W tym miejscu znajdziesz wszystko, co chcesz lub powinieneś wiedzieć o nazwach własnych. Dowiesz się, które z nich piszemy małą literą, od których powstały przymiotniki a od których nie, czy od nazwy każdej miejscowości można utworzyć nazwę jej mieszkańca. Poznasz rozstrzygnięcia problemów związanych z nazwiskami i ich odmianą. A jeśli jakiejś odpowiedzi nie znajdziesz, możesz zadać pytanie naszym ekspertom.
nazwy własne
-
Nazwisko Gołąb 14.04.2020Jak odmienić nazwisko Gołąb (tzn. Gołąba czy Gołębia)?
-
Lemieszka 6.04.2020Mam problem z odmianą nazwiska Lemieszka, czy powinno to być :
Mianownik Lemieszka
Dopełniacz Lemieszki
Celownik Lemieszce
Biernik Lemieszkę
Narzędnik Lemieszką
Miejscownik Lemieszce
Wołacz Lemieszko
W liczbie mnogiej mam problem.
-
Służewski a służewiecki2.04.2020Mieszkam w Warszawie na osiedlu Służew, znajdującym się w sąsiedztwie Służewca. Legendarne już problemy z odmianą Służewa były poruszane w Waszej poradni, lecz to nie koniec naszej udręki. Osiedle mieści się w malowniczej dolinie zwanej Dolinką Służewiecką (zwanej też Służewską). Przez dolinkę płynie Potok Służewiecki, nad którym dumnie wznosi się już Służewski Dom Kultury. Która z tych form jest poprawna? Czy może obie są, w zależności od tego, do którego osiedla się odnoszą?
-
Nazwisko Jakoktochce30.03.2020Szanowni Państwo!
Moi znajomi szykują się do wesela, a co za tym idzie zabierają się za wypisywanie zaproszeń. Jedno z nazwisk gości stało się problematyczne. Mowa o nazwisku Jakoktochce. Znajomi chcą uniknąć trendu pozostawiania nazwisk w mianowniku, dlatego spróbowali zmierzyć się z tym zadaniem.
Czy zasada dotycząca odmiany nazwisk wg paradygmatu przymiotnika będzie właściwa? Państwo Jakoktochcejowie? W przypadku mężczyzny, dopełniacz: pana Jakoktochcego?
Małżonka ma dwuczłonowe nazwisko: Ogierman-Jakoktochce. Czy poprawny dopełniacz to Ogierman-Jakoktochcejowej? Narzędnik: Ogierman-Jakochtocejową?
-
Nazwisko Kuropatwa24.03.2020Dzień dobry,
zwracam się do Państwa z prośbą o pomoc w kwestii odmiany nazwiska na zaproszeniu ślubnym. Moi znajomi mają na nazwisko Kuropatwa, zatem kogo zapraszam? Państwa Kuropatwów?
-
Maresca 18.03.2020Szanowni Państwo,
W jaki sposób odmieniać nazwisko pochodzenia włoskiego Maresca? Czy zamiana „c” na „k” w przypadkach poza mianownikiem i celownikiem jest poprawna? Z góry dziękuję za odpowiedź.
Z wyrazami szacunku,
Mikołaj Kromka
-
Busko-Zdrój18.03.2020Busko Zdrój czy Busko-Zdrój?
-
Bodo17.03.2020Dzień dobry, czy w języku polskim można w jakikolwiek sposób odmienić nazwisko Bodo (Eugeniusz Bodo)? Jeśli tak, jak wyglądałaby taka odmiana? Dokonać tego trzeba według wzorca męskiego czy żeńskiego? Jeśli nie, dlaczego nie można odmieniać tego nazwiska?
Z poważaniem
Agata Antoniewicz
-
Domasław 6.03.2020Dzień dobry,
chciałam dopytać o odmianę nazwy miejscowości Domasław. Czy mówi się: w Domasławiu, czy: w Domasławie?
Z poważaniem
Kamila
-
Kidawa-Błońska 5.03.2020Szanowni Państwo,
Jak odmieniać nazwisko Kidawa-Błońska? Chodzi mi o pierwszy człon, widziałam wersję odmienną i nieodmienną.
Elżbieta Paszkowska
-
Odmieniamy Olešnice, Police, Sušice i Kopřivnice4.03.2020Szanowni Państwo,
w języku czeskim są nazwy miejscowości, która w mianowniku kończy się na -ice i są w rodzaju żeńskim i w liczbie pojedynczej, np. ta Opavice (w dialekcie morawskim ta Opavica, po polsku ta Opawica), ta Ostravice (w dialekcie morawskim ta Ostravica, po polsku ta Ostrawica), ta Olešnice, ta Police, ta Sušice, ta Kopřivnice itd. Jaka jest odmiana tych nazw w języku polskim? Czy jest ta Olešnice i w tej Olešnicy?
-
to Kadesz3.03.2020Szanowni Państwo,
mam problem z odmianą przez przypadki nazw miast starożytnych.
W literaturze spotyka w większości przypadków spotkać można zapisy bitwa pod Kadesz, dotarli w pobliże Kadesz etc. Czy nazwa miasta nie powinna być odmieniana i brzmieć następująco: bitwa pod Kadeszem, dotarli w pobliże Kadeszu? Podobnie jak by to było dla naszego rodzimego Wrocławia tj. miasto Wrocław, ale bitwa pod Wrocławiem.
Czy panuje tutaj jakaś dowolność?
Pozdrawiam, Dominik
-
Pięć Ol2.03.2020Szanowni Państwo!
Jaka jest forma dopełniacza liczby mnogiej od imienia Ola? Wydaje mi się, że jest to Ol, ale nie mam pewności.
K.S.
-
Iwanowna czy Iwanówna?28.02.2020Szanowna Poradnio!
Na ile jest uzasadnione/ dopuszczalne używanie zakończenia -ówna przy spolszczaniu żeńskich imion odojcowskich (np. *Anna Iwanówna, *Swietłana Jewgieńjówna, *Walentyna Siergiejówna)? Dostrzegłem, że w odpowiedziach Poradni na pytania, dotyczące podobnego tematu, są używane zakończenia zgodne z oryginalnym brzmieniem (tzn. Mikołajewna, Michałowna itd.).
-
Bogucka jako nazwisko Amerykanki27.02.2020Szanowni Państwo,
wedle jakich reguł odmieniać w piśmie nazwiska polskiego pochodzenia, które już jednak należą do obywateli innych krajów? Przykładowo, wydaje się, że nazwisko Bogucka noszone przez Amerykankę należałoby odmieniać zgodnie z zasadą [241] 63, czyli tak, jak np. słowo dobranocka, a więc Bogucka, D. Bogucki, CMs. Bogucce, B. Boguckę, N. z Bogucką. Celowo pomijam wszelkie dywagacje o tym, co można czy wypada zakładać o polskości tych osób.
Z wyrazami szacunku
Jeremi Ochab
-
Mieszkaniec Padwy26.02.2020Szanowni Państwo,
Jak nazwać mieszkańca Padwy?
Pozdrawiam
Czytelniczka
-
Fińskie imię Miia 26.02.2020Odmiana imienia Mia ( https://sjp.pwn.pl/szukaj/farrow.html ) to Mię, Mią, Mii.
A jaką odmieniać fińskie imię Miia (zwłaszcza dopełniacz budzi wątpliwości): Miię, Miią, Miii?
-
Szyłokarczma, Jurmała, Narwa19.02.2020Szanowni Państwo,
byłbym wdzięczny za poradę dotyczącą tłumaczeń nazw geograficznych. Wiele miast krajów leżących niegdyś w Rzeczypospolitej lub od niej zależnych, ma utrwalone nazwy polskie, jak Szyłokarczma, Jurmała czy Narwa. Czy poprawne jest stosowanie tych polskich nazw w tłumaczeniach tekstów z języka angielskiego na polski, kiedy w źródłowej wersji nazwy miejscowości podane są w oryginalnej pisowni (Šilutė, Jūrmala, Narva)?
Z góry dziękuję za pomoc.
Z poważaniem
Stanisław Tabor
-
Chińskie imię Shishi17.02.2020Czy należy odmienić chińskie imię Shishi – Shishiego, Shisiemu itd.?
Pozdrawiam Czytelniczka
-
Nieśwież 12.02.2020Skąd pochodzi nazwa miejscowości Nieśwież?