• Językoznawstwo a piekarnictwo
  12.01.2016
  Mam problem ze zdaniem:
  Na sali siedziała grupa gości, którzy przyszli się raczyć serami, szynką, płatkami i chlebem razowym różnych gatunków.
  Gdyby chleb występował w liczbie mnogiej, różne gatunki tak by mnie nie raziły. Teraz coś mi tu nie gra. Czy zdanie jest poprawnie zbudowane?
 • Epatować empatią
  12.01.2016
  Mam pytanie dotyczące cytatu:
  Kiedyś żyłem z zamiarem bycia dobrym, epatującym empatią, walczącym o zwierzęta, żyjącym dla wyższych idei człowiekiem. Dziś śmieszą mnie wszyscy, którzy próbują ratować świat. On jest już dawno martwy.
  Czy jest to napisane poprawnie? Jeśli nie, to jak to napisać, by brzmiało dobrze? Wydaje mi się, że wydźwięk powyższego cytatu kole w ucho. Jednak proszę o odpowiedź.
  Kłaniam się pięknie
  Michał.
 • Beka
  31.12.2015
  Szanowni Państwo,
  zastanawia mnie, skąd się wzięła tak popularna w środowiskach młodzieżowych beka na określenie czegoś bardzo zabawnego. Czyżby od beczki śmiechu?
  Z wyrazami szacunku
  Czytelnik
 • Serce jako ośrodek uczuć
  29.12.2015
  Szanowni Państwo,
  nie jestem pewien, czy jest to właściwe pytanie do językoznawców, ale spróbuję: Skąd właściwie wzięło się symboliczne traktowanie serca ludzkiego jako ośrodka uczuć? Czy jest w ogóle możliwe wskazanie jakichkolwiek źródeł takiego ujęcia? (Pismo Święte?).
  Do namysłu nad tym pytaniem skłonił mnie film „Bogowie”, w którym pewna kobieta obawiała się, czy aby po transplantacji serca u męża jego uczucia wobec niej nie ulegną zmianie.
  Z wyrazami szacunku
  Czytelnik
 • Drzwiczki
  27.12.2015
  Czy słowo drzwiczki czyli ‘małe drzwi’ jest poprawnym słowem i czy mogę użyć tego wyrazu przy takim zdaniu: W drzwiczce lewej nie ma otworów?
  Z góry dziękuje za pomoc!
 • Okręt, statek
  23.12.2015
  Grając w grę World Of Warships, gdzie pływa się okrętami (dla mnie jest to okręt ponieważ jest uzbrojony i służy do zatapiania innych graczy), napotkałem się kłótnie dotyczącą okrętów i statków, a mianowicie czy jest poprawne nazewnictwo okrętu statkiem czy też statkiem okrętu.
 • Nuggetsy, nuggety
  23.12.2015
  W Najnowszym Słownictwie Polskim można znaleźć odmianę nugget (M.lp.) – nuggetsy (M.lmn.).
  Angielska końcówka -s dotąd albo przechodziła do liczby pojedynczej w ramach depluralizacji (np. krakers), albo tworzyła liczbę mnogą (np. rookies, marines). Czy nie powinno być zatem:
  nugget (M.lp.) – nuggety (M.lmn.) a. nuggets (M.lp.) – nuggetsy (M.lmn.)?
 • Nadrzędno-podrzędny
  23.12.2015
  Zastanawia mnie przymiotnik nadrzędno-podrzędny, który wystąpił w poradzie Rodzaj żeńsko-rzeczowy. Czy zgodnie z zasadą budowania przymiotników złożonych nie powinien znaczyć ‘zarówno nadrzędny, jak i podrzędny’? Chyba że należałoby uznać, że nie wszystkie przymiotniki złożone trzymają się tej zasady. Wydaje mi się, że nie budziłaby wątpliwości forma z myślnikiem: stosunek nadrzędny – podrzędny, zbudowana na podstawie zasady [408] WSO.
 • Proces adaptacyjny, proces zwinny
  23.12.2015
  Czy adaptacyjny proces to oksymoron? W znaczeniu: proces dostosowujący się do zmian. Z jednej strony mamy tą zdolność adaptacji, ale z drugiej proces, który zakłada pewne zdefiniowane po sobie etapy.
  Czy określenie zwinny proces jest poprawne? Zwinność odnosi się zwykle do ruchów.
  Z góry dziękuję i pozdrawiam
 • Bitcoin
  23.12.2015
  Szanowni Państwo!
  Moje pytanie dotyczy kryptowaluty: bitcoin. Czy nie powinno się zawsze używać małej litery? Pisownia jest różna, odmiana także. Na przykład: technologia Bitcoin (czy nie bitcoina?), określił Bitcoina, dołącza do świata Bitcoin. Widziałam również tytuł artykułu: Handel bitcoin w Danii (czy nie bitcoinami?), California nadaje Bitcoinowi... .
  Jeśli mogłabym poprosić o wzór odmiany oraz kiedy stosować wielką, a kiedy małą literę.
  Z wyrazami szacunku
  BP
 • Tras
  19.12.2015
  Jak prawidłowo brzmi pisownia wyrazu tras (chodzi o minerał). Piszemy przez s czy ss oraz jak odmieniamy: z trasem czy trassem?
  Dziękuję.
 • Styl, stylisko
  19.12.2015
  Potrzebuję zakupić style drewniane do młotka i siekiery. Czy prawidłowa nazwa to styl czy sztyl?
 • Wywiad osobowy, rozpoznanie osobowe
  16.12.2015
  Chciałbym zwrócić się z prośbą o rozstrzygnięcie, czy tłumaczenie z języka angielskiego HUMINThuman intelligence należy utożsamiać w języku polskim jako wywiad osobowy czy rozpoznanie osobowe. Zastanawiam się, czy w przypadku tłumaczenia jako rozpoznanie nie dochodzi do błędu ekwiwokacji. Proszę o pomoc w powyższej sprawie.
 • Sponsor a fundator
  16.12.2015
  Czy wyrazy: sponsor i fundator mają ten sam zakres?
  Pozdrawiam
  Dziękuję za odpowiedź.
 • Shot – szot
  13.12.2015
  Witam,
  od dawna w barach i podobnych lokalach słychać Poproszę shota w odniesieniu na przykład do kieliszka wódki. Jednak sam zapis to dla mnie już lekki problem. Który będzie bardziej poprawny:
  Poproszę shota
  czy może
  Poproszę szota?
  To drugie brzmi chyba mniej naturalnie, ale nie mam pewności.
  Pozdrawiam serdecznie i z góry dziękuję za naświetlenie tematu.
 • Znajdować
  13.12.2015
  Dzień dobry,
  chciałabym dowiedzieć się, czy używanie czasownika znajdować w znaczeniu uważać za, które jest zapewne kalką z języka angielskiego (niemieckiego?), jest w języku polskim poprawne. Do tej pory uważałam je za błąd, ale w książce znanego socjologa czytam właśnie: Turysta jest w ruchu, bo znajduje świat nieodparcie atrakcyjnym; włóczęga zaś dlatego, że znajduje świat nieznośnie niegościnnym.
  Z góry dziękuję za rozwianie moich wątpliwości.
  Pozdrawiam
  Olga
 • Baza wolno dostępna – baza o otwartym dostępie
  13.12.2015
  Szanowni Państwo,
  czy można użyć przymiotnika wolnodostępna w odniesieniu do bazy danych? Często używa się sformułowania wolny dostęp (ang. open acces), w języku angielskim funkcjonuje też przymiotnik freely accessible. Po polsku wolnodostępna baza itp. już funkcjonuje, ale chyba raczej potocznie. Chciałabym się upewnić czy można bez obaw oficjalnie użyć takiego spolszczenia.
  Z góry dziękuję, Joanna Gul
 • W miesiącu maju
  13.12.2015
  Szanowni Państwo,
  prowadzę od kilku tygodni ożywioną korespondencję z kilkoma urzędami. Pośród licznych zwrotów właściwych korespondencji urzędowej jeden wydaje mi się nader absurdalny. Czy istnieje logiczne wytłumaczenie dla używania formy pismo z dnia 3 września, w miesiącu maju itp. Wszak 6 lipca może być tylko dniem, maj zaś tylko miesiącem (pomijając stan sercowy starszych panów). Czy jest to błąd, utrwalony przez pokolenia biurokratów, czy poprawna forma?
 • Paszkot – paszkoci?, paszkotowy?
  12.12.2015
  Jak będzie brzmieć przymiotnik od słowa paszkot?
 • Turystyka bieszczadzka
  12.12.2015
  Szanowni Państwo,
  czy przymiotnik bieszczadzki utworzony od Bieszczad może być użyty w znaczeniu pochodzący/będący z Bieszczad czy tylko w znaczeniu dotyczący Bieszczad?
  Konkretnie chodzi mi o to czy poprawnym byłoby użycie go w zwrocie: rozwój turystyki bieszczadzkiej jako przymiotnika określającego miejsce występowania turystyki a nie fakt, że taka a nie inna turystyka jest charakterystyczna dla tego obszaru i nie spotykana nigdzie indziej.
  Z poważaniem,
  MD
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego