Lista odpowiedzi

 
Można tu znaleźć wszystko, co dotyczy języka i interesuje Państwa. Od pisowni, odmiany, przez znaczenia, składnię czy frazeologię, po pochodzenie i pragmatykę.
  • albo na początku zdania

    8.06.2024
    8.06.2024

    Czy można zacząć zdanie od „albo”?

  • mogę chcieć

    8.06.2024
    8.06.2024

    Dzień dobry, pragnę się dowiedzieć, czy odpowiedź „mogę chcieć” na pytanie np. „czy chcesz xyz” jest poprawne/logiczne?

  • Mroszczyk

    7.06.2024
    7.06.2024

    Szanowni Państwo,

    chciałbym zapytać o pochodzenie nazwiska Mroszczyk. Od czego mogło się wziąć? Dodam, że spotyka się je w Przeworsku na Podkarpaciu.

  • imperium rzymskie i monarchia Habsburgów

    7.06.2024
    7.06.2024

    Czytając o historycznych państwach wyjątkowo często spotykam się z ich zapisem z małej litery: ,,imperium rzymskie", ,,monarchia Habsburgów" itp.

    Czy zapis z wielkich liter jest niepoprawny?

  • nowoświecki

    7.06.2024
    7.06.2024

    Szanowni Państwo!

    Chciałbym prosić o wyjaśnienie znaczenia i pochodzenia słowa „nowoświecki”.

    Z wyrazami szacunku

    Student

  • gameografia albo gejmografia

    6.06.2024
    6.06.2024

    Czy można użyć słowa „gramografia” w kontekście portfela gier. Coś podobnego do słowa dyskografia w muzyce. W języku angielskim istnieje słowo gameography, ale czy istnieje jakieś spolszczenie tego typu?

  • Dzielenie tekstu wierszowanego na końcu kolumny druku

    6.06.2024
    6.06.2024

    Szanowni Państwo,

    mam pytanie odnośnie do błędów typograficznych nazywanych potocznie szewcami i bękartami. Jak wiadomo, polegają one na pozostawieniu samotnego wiersza dłuższego akapitu na końcu lub początku łamu. Czy błędy te obowiązują tylko w przypadku prozy? Czy jeśli w tekście prozaicznym zostaje zacytowany wiersz i pierwszy wers w strofie znajduje się samotnie na końcu strony, to czy należy uznać to za błąd typograficzny?

  • miesiąc, tysiąc, pieniądz

    6.06.2024
    6.06.2024

    Szanowni Państwo,

    interesuję się językami słowiańskimi i etymologią. Chciałbym się dowiedzieć, skąd się wzięła wymiana ę//ą w wyrazach miesiąc, tysiąc, pieniądz w formie dopełniacza liczby mnogiej (miesiĘcy, tysiĘcy, pieniĘdzy). Słowo pieniądz jest bardziej interesujące, ponieważ ma samogłoskę Ę nawet w formie narzędnika liczby mnogiej (pieniĘdzmi). Już przeczytałem informacje ('Gramatyka Historyczna Języka Polskiego', K. Długosz Kurczabowa i S. Dubisz) o rozwoju samogłosek nosowych w języku polskim, lecz jeszcze nie udało mi się znaleźć odpowiedzi.

    Z wyrazami szacunku

    Konstanty Satdarow

  • zastosowanie

    5.06.2024
    5.06.2024

    Dzień dobry szanowni państwo!

    Moje pytanie dotyczy czasownika zastosować:

    Mianowicie, czy w języku polskim dopuszczone jest użycie czasownika zastosować w kontekście aktualizacji programów komputerowych?

    Mianowicie, oryginał mówi:

    Update to NVDA version {version} has been downloaded and is ready to be applied.

    a polska wersja zaś:

    Aktualizacja do wersji NVDA {version} została pobrana i jest gotowa do zastosowania.

    Z wyrazami szacunku

    Zvonimir

  • Imię Inez

    5.06.2024
    5.06.2024

    Witam. Jaka będzie odmiana przez przypadki imienia Inez w liczbie pojedynczej i w liczbie mnogiej oraz jaka jest jego etymologia? Pozdrawiam

  • Jasin

    5.06.2024
    1.06.2024

    Szanowni Państwo,

    jaki jest miejscownik nazwy wsi Jasin, (w) Jasinie czy (w) Jasiniu? Moja niepewność wynika z tego, że mój znajomy często mówi drugą opcję.

    Pozdrawiam

  • Interpunkcja cytatów i oznaczanie ingerencji w ich treść

    4.06.2024
    4.06.2024

    Witam, gdzie postawić na końcu tego zdania kropkę? Motto powieści Gustawa Herlinga-Grudzińskiego brzmi: ,,Tu otwierał się inny, odrębny świat, do niczego niepodobny; tu panowały inne, odrębne prawa, inne obyczaje, inne nawyki i odruchy; tu trwał martwy za życia dom, a w nim życie jak nigdzie i ludzie niezwykli. Ten oto zapomniany zakątek zamierzam tutaj opisać.”

    Czy: Ten oto zapomniany zakątek zamierzam tutaj opisać". Czy: Ten oto zapomniany zakątek zamierzam tutaj opisać.”. Oraz co z cudzysłowami, jeśli chcę napisać dodatkowo znaki (...) przed cytatem i po cytacie? Będzie np. ,,(...) Tu otwierał (dalsza część tego motta) tutaj opisać. (...)". ? Pozdrawiam serdecznie

  • Reforma pisowni – odcinek 2

    4.06.2024
    4.06.2024

    Szanowni Państwo,

    pragnę się dowiedzieć, jak postępować odnośnie do zmian zasad pisowni polskiej, obowiązującej od 1 stycznia 2026 r.

    Czy należy stosować je w publikacjach wydawanych niedługo przed tą datą? Jaka data byłaby tutaj graniczna? Czy we wznowieniach starszych publikacji po 1 stycznia 2026 r. będzie trzeba je poddać korekcie modernizującej pisownię? Co w wypadku materiałów publikowanych w sieci? Jakiego rodzaju treści będzie trzeba zaktualizować a jakie nie?

    Łączę ukłony i pozwalam sobie zawczasu podziękować za odpowiedź

  • Nazwisko Piłsudski po raz wtóry

    4.06.2024
    4.06.2024

    Szanowni Państwo

    Chciałem się zapytać o nazwisko Piłsudski. Wszyscy wymawiają przez -c- jako Piłsucki, ale skoro tam jest -ds- to chyba nasi przodkowie u zarania istnienia tego nazwiska musieli wymawiać przez -ds- jako Piłsudski. Czy z tego powodu nie powinniśmy jednak mówić przez -ds- zamiast przez -c-?

    Pozdrawiam

  • odechcieć się

    3.06.2024
    3.06.2024

    Dzień dobry,

    Miałam na kilka dni wyjechać, ale nie mam wystarczająco dużo pieniędzy, ani odpowiedniego stroju na podróż, dlatego ODECHCIAŁO MI SIĘ tego wyjazdu.

    No właśnie, czy prawidłowo zastosowany jest ten zwrot ??

    Dziękuję za odpowiedz.

    Pozdrawiam Lucyna

  • Rzeczowniki odliczebnikowe

    3.06.2024
    3.06.2024

    Skoro porsche 911 ósmej generacji otrzymało kod fabryczny 992, możemy powiedzieć (napisać), że jest to porsche zarówno dziewięćsetjedenastka, jak i dziewięćsetdziewięćdziesiątkadwójka. A jak nazwać peugeota 2008 – będzie to dwatysiąceósemka (bez spacji) czy dwa tysiące ósemka (ze spacjami)?

    W.B.

  • Przyrostek dzierżawczy -ów

    3.06.2024
    3.06.2024

    Szanowni Państwo. Często się słyszy w mowie starszych ludzi formy Janków, Marianów itd. w znaczeniu 'dom Janka', 'droga Mariana'. Skąd się to bierze i czy nazwy takich miejscowości, jak np. Rzeszów, Dynów, Brzozów należały kiedyś do osób, których imiona zaczynały się na Rzesz-, Dyn-, Brzoz-?

  • Deklinacja rzeczownika ucho wczoraj i dziś

    2.06.2024
    2.06.2024

    Szanowni Państwo. Chciałbym nawiązać do odpowiedzi odnośnie do formy „ócz”. Skoro była taka postać tego rzeczownika, to czy była też inna forma dopełniacza liczby mnogiej „usz”?

  • Funkcja partykuły nie w zdaniach wykrzyknikowych i pytaniach retorycznych

    2.06.2024
    2.06.2024

    Mam takie oto pytanie: czy poprawne jest zdanie: „Im częściej się mówi o tym, jaki to on nie jest abstrakcyjny, tym bardziej mam tego dość…”? Moja wątpliwość dotyczy fragmentu „jaki to on nie jest abstrakcyjny” — odnoszę wrażenie, że brak tu logiki, że sens, jaki ma być wyrażony, stoi w sprzeczności z logiką tych słów. Czy nie byłoby bardziej poprawnie powiedzieć: „Im częściej się mówi o tym, jaki to on jest abstrakcyjny, tym bardziej mam tego dość…”. Będę wdzięczna za komentarz. Dziękuję! Ewa L.

  • Reforma pisowni – odcinek 1

    2.06.2024
    2.06.2024

    Mam prośbę o mediację językową, otóż 1 stycznia 2026 r. w Polsce nastąpi wielka reforma ortografii. Rada Języka Polskiego przygotowała już w tym celu nowe „Zasady pisowni i interpunkcji”. Zmieni się np. pisownia nazw świąt. Ma być ona jednolita. Ale na str. 42 Zasad mamy „Święto Trzech Króli”, a na str. 71 „święto Bożego Narodzenia” (i to dwukrotnie). Jak zdaniem Poradni PWN powinno się za dwa lata poprawnie zapisywać nazwy dwóch najważniejszych świąt w Polsce: świąt Bożego Narodzenia i świąt Zmartwychwstania Pańskiego? A jak jest poprawnie obecnie?

Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego