Wszystkie

 
Można tu znaleźć wszystko, co dotyczy języka i interesuje Państwa. Od pisowni, odmiany, przez znaczenia, składnię czy frazeologię, po pochodzenie i pragmatykę.
 • Niespełna kilkuletnie dzieci

  7.10.2021

  Dzień dobry, czy poprawne będzie sformułowanie  niespełna kilkuletnie dzieci w odniesieniu do grupy dzieci w wieku od kilku miesięcy do trzech lat?

 • w, a nie v

  7.10.2021

  Dzień dobry.

  Dlaczego w języku polskim do zapisu głoski [v] używamy litery "w" zamiast "v" - tak jak jest to w wielu językach, nawet słowiańskich?

 • Religie abrahamowe lub abrahamiczne

  6.10.2021

  Szanowni Państwo, czy religie "Abrahamowe" napiszemy wielką literą, czy małą? W Internecie można znaleźć zarówno "abrahamowe" jak i "Abrahamowe ...

  Z góry dziękuję za odpowiedź

 • Pietro Bembo i Walahfrid Strabo

  6.10.2021

  Jak należy odmieniać nazwiska postaci historycznych Pietro Bembo i Walahfrid Strabo?

 • Tehuelche i Pehuenche

  6.10.2021

  Czy nazwy takich ludów jak Tehuelche, Pehuenche podlegają odmianie? Jeśli tak, jak dobrze to zrobić?

  Pozdrawiam

  Ilona Siwak

 • reifikacja

  5.10.2021

  Szanowni Państwo!


  Jestem ciekaw, jak nazywa się środek stylistyczny polegający na przypisaniu człowiekowi cech przedmiotów (przeciwieństwo antropomorfizacji). Na przykład: „Człowiek jak lód, kamień”.


  Łączę wyrazy szacunku

 • Piszemy o zespole Aspergera

  5.10.2021

  Dzień dobry, czy całą nazwę zaburzenia   Zespół Aspergera, piszemy dużą czy małą literą?


  Z poważaniem

  Patrycja

 • Tym razem o januszach biznesu

  5.10.2021

  Szanowni Państwo,

  Zastanawia mnie pisownia słów takich jak Janusz/janusz, Grażyna/grażyna w znaczeniu np. janusz(Janusz?) biznesu. Mała czy duża litera?

  Z pozdrowieniami

  Czytelniczka

 • 200-lecie

  4.10.2021

  Jak należy poprawnie wypowiedzieć w 200-lecie urodzin w dwustulecie urodzin?

 • Krzyżowy ogień – czego?

  4.10.2021

  Dzień dobry

  Czy można powiedzieć, że ktoś znalazł się w krzyżowym ogniu ciosów? Wydaje mi się, że krzyżowy ogień dotyczy tylko pytań, ale może się mylę?

  Pozdrawiam

  Krystyna

 • Ochryda

  4.10.2021

  Dzień dobry!


  Dlaczego macedońskie miasto Ohrid ma polski odpowiednik - Ochryda? Skąd zamiana "h" na "ch"? Będę wdzięczna za wyjaśnienie.


  Z poważaniem

  Agnieszka

 • Zapis dialogów, cytatów w dialogach i wymian dialogowych na czatach

  3.10.2021

  Dzień dobry, mam pytanie, jak zapisywać w tekście poszczególne wypowiedzi (w cudzysłowie czy od pauz, wszystkie tak samo czy różnie?): 1) wypowiedzi w czasie teraźniejszym (np. - A jak ona wygląda - zapytałam); 2) rozmowy zapisane w czasie przeszłym (- Musisz mnie odwiedzić - mówił. - Ale tato, wiesz, że nie mogę - odpowiadałem; lub: Ojciec powtarzał mi: - Weź się lepiej do roboty!), 3) fragmenty korespondencji z internetowych czatów (np. - Jesteś tam? - pytałem jej. - Jestem - odpowiadała).

 • Dywiz w nazwach miejscowych oraz w nazwach przystanków

  3.10.2021

  Szanowni Językoznawcy,

  co rządzi użyciem lub nieużyciem łącznika w nazwach miejscowych niektórych osiedli lub przystanków? Czym różnią się nazwy osiedli w Warszawie, takie jak Marymont-Potok, Marymont-Ruda od np. nazwy Bemowo Lotnisko (bez łącznika)? Czy stosowanie łącznika w nazwach przystanków typu: Podleśna-IMiGW, Łomianki-Szkoła, Nowy Świat-Uniwersytet, Wola-Ratusz jest poprawne? W jakim zakresie używa się w tych przypadkach norm dot. nazw miejscowości?

  Z poważaniem i pozdrowieniami

  J.J.

 • dzieci ofiary

  3.10.2021

  Dzień dobry,

  jak należy pisać o dzieciach będących ofiarami przemocy? Dzieci-ofiary przemocy, dzieci – ofiary przemocy czy może jeszcze inaczej?

 • Olko i Jajko

  2.10.2021

  Jak odmienia się nazwisko Oko i Jajko (noszone przez mężczyzn)? Zgodnie z ogólnym wzorcem odmiany nazwisk na -o? Stosowanie tego wzoru do tych nazwisk wydaje się nienaturalne.

 • Liczba sylab

  2.10.2021

  Dzień dobry, ile sylab jest w wyrazie szczygieł, dobitnie oraz gitara? Niestety mamy taki problem w 3 klasie podstawówki :)

 • Blik

  2.10.2021

  Dzień dobry,

  która forma jest poprawna: płatność BLIK-iem czy płatność BLIKIEM?


  Z wyrazami szacunku

  Agnieszka

 • Moholy-Nagy

  1.10.2021

  Szanowni Państwo,

  chciałabym się upewnić co do rekomendowanego modelu odmiany nazwiska László Moholy-Nagy (na stronie https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/odmiana-i-zapis-nazwisk-wegierskich;12002.html). O ile mi wiadomo, wybór wzorca fleksyjnego zależy od wymowy nazwiska obcego, ale nazwisko Kodaly w wymowie kończy się na ‘j’ [Kodaj], natomiast Moholy - na ‘i’ [Moholi]. Czy wobec tego to drugie nazwisko nie powinno się odmieniać: Moholyego-Nagya, Moholyemu-Nagyowi, Moholym-Nagyu?

 • Budowa słowa słowotwórstwo

  1.10.2021

  Szanowni Państwo,

  mam pytanie z zakresu słowotwórstwa :) Czy wyraz słowotwórstwo jest zrostem czy złożeniem? Jak to ocenić, gdy końcówka fleksyjna wyrazu podstawowego jest taka sama jak międzyrostek?

 • Przymiotnik od wyrazu era

  1.10.2021

  Witam bardzo serdecznie,

  czy przymiotnik od słowa era to erowy (słowo to wydaje się nie występować w j. polskim)? Jeśli nie, to jak takowy utworzyć?

  Pozdrawiam.

Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Zapraszamy do udziału w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

Zakamarki młodej polszczyzny.

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. G. Daimlera 2. Dane mogą być udostępniane na rzecz PZWL Wydawnictwo Lekarskie Sp. z o. o. oraz ePWN sp. z o.o. w celu ułatwienia Użytkownikowi założenia konta w serwisie tych spółek. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych, w tym przysługujących prawach, znajdziesz w Polityce Prywatności.
Wyślij

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021"!