słowotwórstwo

 
Znajdują się tu szczegółowe informacje o budowie wyrazów i sposobach ich tworzenia. Można tu poznać neologizmy i dowiedzieć się, jakie są powody ich powstawania.
 • bazodanowy
  18.07.2003
  Chciałam się zapytać, czy pisownia wyrażenia bazodanowych, pisanego w ten sposób, jest poprawna. Byłabym bardzo wdzięczna za odpowiedź.
  Z poważaniem,
  W. Szczerbicka
 • zadenuncjować czy zdenuncjować?
  14.07.2003
  Jak będzie brzmiał przymiotnik od słowa denuncjacja? Zadenuncjowana czy zdenuncjowana?
  Z góry dziękuję za odpowiedź.
 • rozochocać?
  14.07.2003
  Witam!
  Piszę w sprawie formy rozochocać. Można na przykład powiedzieć: „Nie rozochocaj się tak”?" Albo: „Jeśli się człowiek za często rozochoca, to...” Czy w ogóle istnieje coś podobnego?
  Dziękuję i pozdrawiam.
 • opresyjny i opresywny
  27.06.2003
  Szanowni Panstwo!
  Jakie jest Pańtwa zdanie o przymiotniku opresyjny – nienotowanym raczej przez słowniki, a jednak często pojawiającym się w publikacjach socjologiczno-historycznych. Równie często zresztą jak opresywny, używany wymiennie z tym pierwszym. Która forma lepsza?
 • kliencki i bazodanowy
  24.06.2003
  Szanowna Poradnio!
  W moim pytaniu pozwolę sobie na element polemiczny – jeśli nie mieści się to w formule Poradni, proszę zasygnalizować, a więcej nie będę. Rzecz dotyczy tworzenia nowych wyrażeń. Otóż odpowiadając na jedno z pytań, Poradnia odradza stosowanie przymiotnika kliencki, gdyż nie zyskał on szerszego rozpowszechnienia, chociaż konstrukcja tego wyrazu jest nienaganna, analogiczna do chyba dość już powszechnego przymiotnika abonencki. Z drugiej strony Poradnia akceptuje wyraz bazodanowe, którego konstrukcja jest „osobliwa”, uzasadniając to jego kilkunastoletnią obecnością w użyciu. Kiedyś jednak ta obecność się zaczęła i dlaczego nie zacząć rozpowszechniać pożytecznego i poprawnego przymiotnika kliencki? I ogólniej: komu wolno zacząć rozpowszechnianie nowego poprawnie skonstruowanego wyrażenia.
  Pozdrawiam.
  Z.C., Warszawa
 • przymiotnik od klient
  11.06.2003
  Pracuję w firmie handlowej. Mam problem, czy powinno się używać sformułowania reklamacje klientowskie czy reklamacje klienckie. Chodzi oczywiście o reklamacje złożone przez klienta firmy.
  Z pozdrowieniami
  Piotr Lisowski
 • bazodanowy
  11.06.2003
  Pytanie dotyczące danych przypomniało mi o pewnym wyrażeniu z związanym z danymi, którego nie mogę znieść, i mam nadzieję, że Poradnia mnie poprze. Otóż jest coś takiego jak baza danych. W ostatnich latach ktoś wpadł na pomysł, aby utworzyć od tego przymiotnik, i wymyślił ... bazodanowe, czyli dotyczące baz danych. Czyż można sobie wyobrazić bardziej karkołomne słowotwórstwo? Ten dla mnie oczywisty chwast językowy pleni się okropnie, bo chyba jest zapotrzebowanie określenie o takim znaczeniu. Do niedawna był obecny tylko w mowie i to tylko w ograniczonym środowisku; dziś już pojawił się nawet w tytułach książek. Pierwszy z brzegu przykład: „PHP 3. Internetowe aplikacje bazodanowe” wydawnictwa Helion; jest to tłumaczenie angielskiego oryginału „Database Applications on the Web Using PH3”. Może autorytet Poradni, jeśli Poradnia podziela mój protest, przyczyni się do eliminacji tego dziwoląga, o ile nie jest już za późno.
  Pozdrawiam.
  Z.C., Warszawa
 • znajdować czy znajdywać?
  2.06.2003
  Jak się powinno mówić: znajdowanie czy znajdywanie???? Chodzi mi o sytuację, w której mówię: „Opcja znajdywanie nie działa” albo „Procedura znajdywania nie działa”. Może jednak znajdowania? Pytam, bo natknąłem się na poważne materiały różniące się w tej kwestii!!!
 • Kto mieszka na Plutonie?
  30.05.2003
  Jak sie nazywa mieszkaniec Plutona?
 • mediateka i medioteka
  28.05.2003
  Która z tych dwóch form jest poprawna: mediateka czy medioteka?
 • dezynfektariusz
  26.05.2003
  Czy można utworzyć słowo dezynfektariusz rozumiane jako książka, do której wpisuje się środki do dezynfekcji? Czy może lepsze będzie słowo dezynfekcjarz?
 • wtórne imperfectiva
  9.05.2003
  Dzień Dobry,
  Bardzo mnie intrygują czasowniki o wtórnej imperfektywizacji typu zabalsamowywać, zaplanowywać etc. Czy faktycznie są to (poprawne) formy niedokonane czasowników zabalsamować i zaplanować? A jeśli tak, to jak takie pary aspektowe mają się do czasowników podstawowych balsamować i planować?
  Z góry serdecznie dziękuję,
  Anna Młynarczyk
 • rówień czy równia?
  8.05.2003
  Bardzo proszę o odpowiedź, która nazwa jest bardziej poprawna: Równia Krupowa czy Rówień Krupowa (nazwa chronionego obszaru w Zakopanem)? Nigdzie nie mogę znależć oficjalnej nazwy, spotykam obydwie. Czy istnieje ich oboczność? Do tej pory pisałam Rówień, ale ostatnio spotkałam się z zarzutem, że lepiej pisać Równia.
  Joanna
 • pokrzywdzony niebieski
  5.05.2003
  Od dawna mnie nurtuje taki problem: dlaczego jest czerwień, zieleń, jest żółć, fiolet i błękit, a nie ma stosownego odpowiednika dla niebieskiego?
  Serdecznie pozdrawiam
  J.W.
 • zaznaczyć – odznaczyć?
  30.04.2003
  Proszę o rozstrzygnięcie, czy poprawne jest używanie czasownika odznaczyć w znaczeniu cofnąć zaznaczenie. Zawsze „Odznacz wszystko” zmieniałam na „Cofnij zaznaczenie”, więc ze zdumieniem zobaczyłam w słownikach języka polskiego wydanych na płycie CD hasło „Odznacz wszystko”.
  Przesyłam pozdrowienia.
 • -ny, -alny czy -onalny?
  29.04.2003
  Dzień dobry!
  Czy zachodzi jakaś i ewentualnie jaka różnica w znaczeniach słów: instytucjonalny – instytucyjny, relacjonalny – relacyjny, konstytucjonalny – konstytucyjny itp.? Wiem, że kiedyś było używane słowo egzystencjonalny, ale obecnie jest uważane za przestarzałe i zastąpione przez egzystencjalny. Jednak przytoczone przez mnie przymiotniki spotyka się nadal w obydwóch rodzajach form. Mam pewne intuicje co do różnicy sensu, ale prosiłbym o fachowe wyjaśnienie.
  Z poważaniem
  Paweł Borkowski
 • zuch i zuchenka
  15.04.2003
  Chłopiec będący członkiem oragnizacji zuchowej to zuch. A jak mówimy o dziewczynce: zuchna, zuchenka czy jeszcze inaczej?
 • drażetki i draże
  15.04.2003
  Czy nazwa draże dla małych okrągłych cukierków (popularnie zwanych groszkami) jest poprawna, czy też powinna być stosowana nazwa zdrobniała drażetki? Czy nazwa draże budzi negatywne skojarzenia?
 • liczebniki i wyrazy pochodne w słownikach
  28.03.2003
  Szanowni Państwo!
  W Słowniku ortograficznym podane są formy: dwustuletni (a. dwóchsetletni) i trzystoletni (a. trzechsetletni). Nie ma formy trzystuletni – czy jest niepoprawna? Co z czterystoletni (czterystuletni)? Proszę o uzasadnienie.
 • europiański?
  28.03.2003
  Witam serdecznie!
  Czy przymiotnik od planety Europa może mieć formę europiański?
  Dziękuję
  Renata Modzelewska
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego