słowotwórstwo

 
Znajdują się tu szczegółowe informacje o budowie wyrazów i sposobach ich tworzenia. Można tu poznać neologizmy i dowiedzieć się, jakie są powody ich powstawania.
 • znajdować czy znajdywać?
  2.06.2003
  Jak się powinno mówić: znajdowanie czy znajdywanie???? Chodzi mi o sytuację, w której mówię: „Opcja znajdywanie nie działa” albo „Procedura znajdywania nie działa”. Może jednak znajdowania? Pytam, bo natknąłem się na poważne materiały różniące się w tej kwestii!!!
 • Kto mieszka na Plutonie?
  30.05.2003
  Jak sie nazywa mieszkaniec Plutona?
 • mediateka i medioteka
  28.05.2003
  Która z tych dwóch form jest poprawna: mediateka czy medioteka?
 • dezynfektariusz
  26.05.2003
  Czy można utworzyć słowo dezynfektariusz rozumiane jako książka, do której wpisuje się środki do dezynfekcji? Czy może lepsze będzie słowo dezynfekcjarz?
 • wtórne imperfectiva
  9.05.2003
  Dzień Dobry,
  Bardzo mnie intrygują czasowniki o wtórnej imperfektywizacji typu zabalsamowywać, zaplanowywać etc. Czy faktycznie są to (poprawne) formy niedokonane czasowników zabalsamować i zaplanować? A jeśli tak, to jak takie pary aspektowe mają się do czasowników podstawowych balsamować i planować?
  Z góry serdecznie dziękuję,
  Anna Młynarczyk
 • rówień czy równia?
  8.05.2003
  Bardzo proszę o odpowiedź, która nazwa jest bardziej poprawna: Równia Krupowa czy Rówień Krupowa (nazwa chronionego obszaru w Zakopanem)? Nigdzie nie mogę znależć oficjalnej nazwy, spotykam obydwie. Czy istnieje ich oboczność? Do tej pory pisałam Rówień, ale ostatnio spotkałam się z zarzutem, że lepiej pisać Równia.
  Joanna
 • pokrzywdzony niebieski
  5.05.2003
  Od dawna mnie nurtuje taki problem: dlaczego jest czerwień, zieleń, jest żółć, fiolet i błękit, a nie ma stosownego odpowiednika dla niebieskiego?
  Serdecznie pozdrawiam
  J.W.
 • zaznaczyć – odznaczyć?
  30.04.2003
  Proszę o rozstrzygnięcie, czy poprawne jest używanie czasownika odznaczyć w znaczeniu cofnąć zaznaczenie. Zawsze „Odznacz wszystko” zmieniałam na „Cofnij zaznaczenie”, więc ze zdumieniem zobaczyłam w słownikach języka polskiego wydanych na płycie CD hasło „Odznacz wszystko”.
  Przesyłam pozdrowienia.
 • -ny, -alny czy -onalny?
  29.04.2003
  Dzień dobry!
  Czy zachodzi jakaś i ewentualnie jaka różnica w znaczeniach słów: instytucjonalny – instytucyjny, relacjonalny – relacyjny, konstytucjonalny – konstytucyjny itp.? Wiem, że kiedyś było używane słowo egzystencjonalny, ale obecnie jest uważane za przestarzałe i zastąpione przez egzystencjalny. Jednak przytoczone przez mnie przymiotniki spotyka się nadal w obydwóch rodzajach form. Mam pewne intuicje co do różnicy sensu, ale prosiłbym o fachowe wyjaśnienie.
  Z poważaniem
  Paweł Borkowski
 • zuch i zuchenka
  15.04.2003
  Chłopiec będący członkiem oragnizacji zuchowej to zuch. A jak mówimy o dziewczynce: zuchna, zuchenka czy jeszcze inaczej?
 • drażetki i draże
  15.04.2003
  Czy nazwa draże dla małych okrągłych cukierków (popularnie zwanych groszkami) jest poprawna, czy też powinna być stosowana nazwa zdrobniała drażetki? Czy nazwa draże budzi negatywne skojarzenia?
 • liczebniki i wyrazy pochodne w słownikach
  28.03.2003
  Szanowni Państwo!
  W Słowniku ortograficznym podane są formy: dwustuletni (a. dwóchsetletni) i trzystoletni (a. trzechsetletni). Nie ma formy trzystuletni – czy jest niepoprawna? Co z czterystoletni (czterystuletni)? Proszę o uzasadnienie.
 • europiański?
  28.03.2003
  Witam serdecznie!
  Czy przymiotnik od planety Europa może mieć formę europiański?
  Dziękuję
  Renata Modzelewska
 • pilotowy czy pilotażowy?
  28.03.2003
  Wdrożenie pilotowe czy wdrożenie pilotażowe? Instalacja pilotowa czy instalacja pilotażowa?
  Dziękuję
  L.
 • nazwiska kobiet
  26.03.2003
  Szanowni Państwo!
  Pragnę zapytać o odmianę nazwiska kobiety. Nazwisko to w mianowniku w rodzaju męskim brzmi Pług. Czy żona pana Pługa to Płużyna? czy Płużanka?
  Z góry dziękuję za pomoc.
  Z poważaniem,
  Joanna Szczęsna
 • mataczyć
  14.03.2003
  Szanowni Państwo,
  Czy poprawna jest forma rzeczownika odczasownikowego: mataczenie? Wydaje mi się, że powinno ono brzmieć: matactwo. Jakie jest Państwa zdanie na ten temat?
  Z poważaniem
  Dorota Markul
 • sprayowy
  5.03.2003
  Jak powinna brzmieć forma przymiotnikowa od wyrazu spray? Sprajowy, sprejowy czy sprayowy? Dziękuję.
 • modowy
  1.03.2003
  Czy istnieje w jezyku polskim przymiotnik modowy, utworzony od rzeczownika moda?
  Dziękuję.
 • Kto jeździ na skuterach?
  27.02.2003
  Witam serdecznie.
  Prowadzę duży serwis internetowy o tematyce skuterowej. Ostatnio na forum poruszyłem temat poprawnego określania osób jeżdżących na skuterach, ponieważ zdarzały się bardzo różne słowa wykorzystywane do tego celu. Docelowo stanęło na wyborze pomiędzy SKUTERZYŚCI a SKUTEROWCY. Prosze o fachową poradę, która z powyższych form jest bardziej poprawna.
 • -alny czy -arny?
  26.02.2003
  Jak powinien brzmieć polski przymiotnik od łacińskiego słowa hora (godzina) – horalny czy horarny? A może obie formy są poprawne?
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego