Znajdziesz tu różnorodne informacje o budowie zdania, o wymaganiach jego składników, o szyku wyrazów w zdaniu, o właściwych formach orzeczenia i jego miejscu w zdaniu, o skrótach składniowych, o zapożyczonych konstrukcjach.
składnia
-
na + po28.11.2019Czy wzorując się na sformułowaniach na po domu, na po obiedzie, na po świętach i na po wakacjach, możemy tworzyć dowolne konstrukcje tego typu, np. na po mistrzostwach, na po pracy, na po szkole, na po wyborach?
-
Nadużywane od 27.11.2019Mam taki dylemat, jeśli kupię rzecz w sklepie, supermarkecie, dajmy na to pojemnik firmy x (firma x go wyprodukowała a sklep go od niej kupił). To czy poprawnym jest mówić kupiłem pojemnik od firmy x (czy jednak to nieprawda, bo od sklepu kupiłem)? Skoro słowo kupić oznacza wymianę pieniędzy na towar, tak bezpośrednio, a ja mówię, że kupiłem pojemnik od firmy x, co nie jest poprawne, prawdziwe? Czy mogę użyć słowa kupić w takim znaczeniu i będzie to poprawne, zgodne z słownikową definicją?
-
Rzeka Wisła 27.11.2019Jak napisać: Kraków leży nad rzeką Wisła czy Kraków leży nad rzeką Wisłą?
-
Turniej26.11.2019Jaka jest poprawna forma turniej gry planszowej Monopoly czy turniej w grę planszową Monopoly? Chodzi konkretnie o jedną grę. Logiczne wydaje się pierwsze połączenie, ale czy na pewno?
-
Mimo to25.11.2019Czy można zacząć zdanie od Mimo to...?
-
Wypełniać formularz25.11.2019Dzień dobry,
mam pytanie dotyczące składni. Jakim typem dopełnienia jest wyraz formularz w zdaniu:
Robotnik wypełniający formularz spojrzał w końcu niechętnie na urzędnika?
Czasownik wypełniać jest przechodni, ale całe zdanie zawierające imiesłów nie podlega przecież pasywizacji. Jakich kryteriów użyć, by określić, z jakim typem dopełnienia (bliższym czy dalszym) mamy tu do czynienia – oczywiście przy założeniu, że jest to właśnie ten rodzaj części zdania.
Łączę pozdrowienia
-
Orzecznik rzeczownikowy w mianowniku25.11.2019Dzień dobry. Chciałam wiedzieć czy poprawne jest sformułowanie „Co to jest lek (nazwa leku)?”, czy „Co to jest stół?”. Logicznie patrząc, powinno się zadawać to pytanie w narzędniku, a nie w mianowniku. Pozdrawiam
-
W latach 1952–1955 19.11.2019Dzień dobry Państwu. Jak poprawnie przeczytać wyraz w latach 1952–1955? Wydaje mi się, że „w latach od tysiąc dziewięćset pięćdziesiątego drugiego do tysiąc pięćset pięćdziesiątego piątego”, ale nie jestem pewna.
Będę Państwu bardzo wdzięczna za odpowiedź!
-
Z czym połączyć więcej niż trzy?18.11.2019Poprawnymi odmianami są:
- znajduje się więcej/znajduje się pięćset,
- znajdują się pręty/znajdują się trzy.
Jaka będzie w takim razie poprawna wersja zdania: W żadnym miejscu nie znajduje/ą się więcej niż trzy pręty jeden nad drugim? Względem którego ze słów należy odmienić słowo znajdować?
-
Jak długo uczę się polskiego, czyli o określeniach czasu15.11.2019Dzień dobry Państwu. Mam wątpliwości, czy są poprawne następujące zdania i czy mogę je stosować zamiennie:
- Uczę się polskiego 2 lata.
- Uczę się polskiego od dwóch lat.
- Uczę się polskiego przez dwa lata.
Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź!
-
Eliminacje 14.11.2019Które z wymienionych konstrukcji są prawidłowe: eliminacje do mistrzostw świata czy eliminacje mistrzostw świata; mecz eliminacyjny do mistrzostw świata czy mecz eliminacyjny mistrzostw świata?
-
Lecz mimo to8.11.2019Dzień dobry
Nawet w literacko perfekcyjnych i kompetentnie wydanych książkach spotykam się z lecz mimo to. Wydaje mi się, że to tautologia. Czy nawet wybitni pisarze i korektorzy przeoczają ten błąd, czy przyjął on się na dobre do języka polskiego jak tylko i wyłącznie?
-
Wątpić 6.11.2019Wątpię w to czy wątpię o tym? Która forma jest lepsza? Ta druga wydaje się bardziej logiczna.
-
Co dwa tygodnie a co drugi tydzień5.11.2019Szanowni Państwo,
czy wyrażenia co dwa tygodnie oraz co drugi tydzień oznaczają to samo? W mowie potocznej stosuje się je zamiennie, ale, próbując zrozumieć samą ich istotę, nie jestem do tego przekonany. Wydaje mi się, że co drugi tydzień oznacza tydzień przerwy między danymi wydarzeniami, gdzie w co dwa tygodnie ta przerwa wynosi już dwa tygodnie.
Z wyrazami szacunku,
Roman Karczewski
-
Emisja5.11.2019Dzień dobry,
proszę o podpowiedź, która forma jest poprawna: wylicz emisje czy wylicz emisję w przypadku emisji jednej lub wielu substancji do powietrza. Mam wątpliwość, czy słowo emisja powinno występować w tym kontekście w liczbie pojedynczej.
-
Blisko4.11.2019Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź na pytanie, jak poprawnie napisać:
Blisko piętnastu lat czy Blisko piętnaście lat? W Google spotykała zarówno pierwszą, jak i drugą wersję.
-
Ten sam a taki sam4.11.2019Mam wątpliwości, czy jest różnica między wyrazami ten sam a taki sam.
Z góry dziękuję za odpowiedź!
-
Z czym łączy się zwiastowanie? 4.11.2019Chciałbym zapytać o poprawne rozwinięcie skrótu NMP w tytule parafia pw. Zwiastowania NMP. Większość parafii w Polsce używa rozwinięcia Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny (por. Wykaz parafii w Polsce, Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego SAC, Warszawa 2006). W moim odczuciu jest błędne, ponieważ sugeruje jeden z dwóch przypadków: ktoś zwiastował przyjście Maryi, alternatywnie to Maryja była tą, która coś zwiastowała.
-
Spójniki a i i 4.11.2019Kiedy spójnik a pełni funkcję spójnika i?
-
W Euro 2012 czy na Euro 2012?31.10.2019Którego przyimka należy użyć w zdaniu Polski piłkarz strzelił gola na/w Euro 2012?